Novi tjedan novi komentatorski stol. Uvog puta nije stigao u ponedjeljak zbog silnih obaveza koje smo imali. Iako su se na kraju pojavila još neka nova pitanja njih smo ostavili za iduću tjedan. Ovog tjedna smo opet na pet pitanje. Al imamo zmajeve, ili barem jednog. Što vam više treba?

Može li AEW popraviti gledanost na sedmičnoj bazi i kakva je njihova budućnost u tom pogledu?
Vedran: Mislim da je sam pojam gledanosti dosta drugačiji danas nego prije desetak godina. Mladi sve više konzumiraju sadržaj kroz društvene mreže. Kratki klipovi su njima postali norma, nešto što po meni nikako nije dobro, ali to je neka druga priča. Dodajte na to kako su streaming platforme sve jače i kako sve manje ljudi žele gledati po rasporedu, nego kada njima paše, jako je teško raditi na ogromnim povećanjima gledanosti. Ali imajte u obziru da su i TV kuće svjesne toga i da oni znaju zašto potpisuju programe i zašto ih iz godine u godinu plaćaju sve više.
Hare: Ne vjerujem da će se stvari značajno mjenjati u pogledu gledanosti, pogotov što od 2025.g. kreću sa streamingom svojih show-a na MAXu, što će vjerujem dodatno smanjiti broj gledaoca koji će pratiti njihove epizode putem TBSa i TNTa. Televizija kao medij postaje prevaziđena, veliki broj kućanstava se oslanja na streaming platforme kao glavni mediji konzumiranja sadržaja na TVu. Obzirom da će i WWE preseliti svoje show-e na Netflix u 2025-oj, nadam se da to znači kraj napronim prepucavanjima oko gledanosti na društvenim mrežama.

Vaše mišljenje o ideji vraćanja 5 vs 5 meča na Survivor Series-u?
Vedran: Meni su ti mečevi zabavni, ali često imaju probleme. Jedan problem je što se ne ulazi s nikakvim ulogom u meč. Ja ne mogu kupiti taj lažni rivalitet dvaju brandova kada isti ne postoji. Mora biti neka nagrada za pobjednički tim i kazna za gubitnički, prestiž brandu je za mene kao gledatelja potpuno nevažan. Drugi problem je što se iz tog meča ne izlazi nekom pričom. Jer itko bio prozvan od suborca zato što je prvi ispao? Jel bilo kakvih trzavica između svih 5? Ne, bit će na relaciji maksimalno dvojce pa da oni imaju neku priču. Popraviti te neke stvari i imaš odličan pomak.
Hare: Nisam protiv koncepta, ali mora postojati neki vid nagrade koji bi opravdao godišnje održavanje tog meča. Ovako, bez neke posebne nagrade van same sastisfakcije u pobjedi, djeluje kao isforsirano, čak i gledano kroz prizmu kayfabea. Ako ga bookaš samo radi održavanja tradicije, ne znam koliko ima benefita i atraktivnosti u tome. Brand vs brand koncept pogotovo gubi smisao, kada znamo da se sam brand split ne poštuje i redovno viđamo hrvače sa jednog showa na drugom.

Bryan Danielson je u subotu završio sa full-time wrestling. Vaš komentar na njegovu karijeru?
Vedran: Jedan kod kojeg moramo pričati o ‘what if’ situaciji. Što bi bilo bez one povrede vrata? Jer i uz nju govorimo o jednom od najboljih u svojoj generaciji, a može se to proširiti i na više od toga. Jedan od najboljih u povijesti? Meni osobno nije, ali da je vrlo visoko na toj listi – je. O njegovoj karijeri ne treba puno govoriti, ako pratite stvari zadnjih desetak godina sve znate. Mislim da je on itekako zaslužan što je dio ljudi promijenio pogled na to kako top hrvač treba izgledati. Kako nije potrebno biti metar devedeset sa sto plus kila. Nije ovo kompletan kraj, jer će kao part timer dodati još na svoje nasljeđe. Jedino žalim što ga nismo imali priliku vidjeti s Tanahashijem jedan na jedan kada su bili na vrhuncu svojih karijera. Vidjeli smo ih na početku, a ne bih imao ništa ni da ih vidimo na kraju, no o tome idući tjedan.
Hare: Ozbiljan kandidat za GOAT konverzaciju nove generacije hrvača, po in-ringu aspektu vjerovatno i najbolji. Čovjek koji je u Vince eri WWEa uspio da razbije stereotip i na leđima fanova “prisili” McMahona da promjeni planove WM i odrekne se svog fetisha ka ogromnim, nabildanim steroidašima, te otvori put ostalim hrvačima koji isto tako ne ispunjavaju te vizuelne karakteristike. Tužno je što više nećemo imati priliku gledati ga na sedmičnoj bazi, ali potpuno razumijem odluku i uvijek sam za to da hrvači, koliko-toliko, sačuvaju svoje zdravlje, pogotovo u ovoj fazi karijere kada nemaju šta više dodatno dokazivati.

WWE je predstavio nove titule za koje će se prvaci brandova međusobno sukobiti na Crown Jewelu. Vaše mišljenje o istima i da li je ovo uopšte potrebno?
Vedran: Bit ću kratak, jer ne želim imati posla sa S. Arabijom. Ako je to titula samo za taj jedan meč onda se to napravi u obliku trofeja, ne titule.
Hare: Cody vs Gunther zvuči kao “dream meč”, ali uključiti dodatnu titulu koja apsolutno ne nosi nikakvu težinu u kayfabeu… nisam fan. Sa strane ženskog meča, manjak atraktivnosti u odnosu na muški dodatno obezvrijeđuje ovaj koncept. Vjerovatno ćemo za par mjeseci zaboraviti da uopšte i postoje, kao i ona Braunova za “Najveći Royal Rumble ikad”.

Buran kraj AEW Wrestle Dream-a ostavio je na mnoge utiske, kako ste vi vidjeli ovaj završetak PPV?
Vedran: U pravilu preferiram takve stvari ostaviti za tjedni show, no razumijem zašto su to napravili. Postavili su neke temelje za budućnost na PPVu koji nije jedan od glavnih u kompaniji. Heat za prvaka i njegovu ekipu i pogled na to tko će ići na tu titulu. Već sam vidio poredbe sa Stingom koji je prošao jako slično uz NWO. Pomisao na to mi se sviđa, pogotovo što Darby nije postavljen da bude kopija Stinga jedan za jedan, nego kao mentorstvo u kojem on nalazi svoj put. I vrijeme je da Darby uzme titulu.
Hare: Cliffhanger koji je postavio temelje za budućnost priča unutar kompanije. Navukli su ogroman heel heat na Moxa i ekipu, a s druge strane naglasili nam koji će to babyface likovi pokušati spasiti kompaniju od ove tiranije, svakako sa Darbyem u glavnoj ulozi. Pošto sam gledao uživo, pod uticajem osjećaja žalosti što Bryan prestaje sa full-time hrvanjem, segment mi nije baš sjeo, ali nakon što sam prespavao i kada su se utisci slegli, smatram da je ispravna odluka i sama činjenica da jedva čekam da vidim šta će biti na Dynamite po ovom pitanju dovoljno govori koliko su uspjeli da me zaintrigiraju i zagriju za nastavak priče.



