Analiza likova

Analiziranje likova iz kinematografije/knjige

Filmoljupci navalite
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7622
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Bacicu neko brzo gledanje preko vikenda do utorka, pa ako stignem da uhvatim neke beleške napisacu nešto

Hvala 😁
You leave when you think it's time
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6968
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la crocop97 »

E da bar ovi koje spremam za državnu maturu kuže to upola ovako :clap:
slika
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7622
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Hvala @crocop97

Trudim se malo i da prepričam, jer ima dosta ljudi koji nisu čitali roman, pa da budu upućeni u radnju.
You leave when you think it's time
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7622
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Analiza #6!!!

Ciljevi u životu su jako bitna stavka jednog čoveka i čine ga posebnim u ovom društvu. Sami ciljevi su drugačiji - Neki žele novac, neki slavu, neki ugled, neki ljubav i slično. Neki ne biraju sredstva da dodju do cilja. Takodje, cilj nekih je nešto više, što će njihovim životima dati veći smisao. Moj lik je takav danas.

Jiraiya pervy sage - Onaj izabrani

Jiraiya je jedan od najuticajnijih likova u Narutu. Sam Jiraiya utiče na mnoge likove i pokrenuo je jednu od najbitnijih priča u animeu. Sam Jiraiya je uvek tragao za onim izabranim učenikom. Prema njegovom verovanju, njegov učenik će dovesti do mira ili kraja ovog sveta. Kasnije će se ispostaviti da to ima smisla, gledajući likove preko kojih je on bio povezan. Napisacu njegova tri izabrana učenika i vreme provedeno sa njima.

Nagato Uzumaki - Rinnegan je moćno oružje

Pošto su tri legendarna Sannina izgubili armiju u borbi sa Hanzom, vodjom sela kiše, sreću troje dece. Ta deca su Yahiko, Konnan i Nagato. Orochimaru je hteo da ih ubije da bi im skratio muke, dok ih je Jiraiya poštedeo i krenuo da ih trenira. Video je veliki potencijal u Nagatu, bas zbog tog njegovog Rinnegana. Tu im je pružio ljubav kakvu nikad nisu imali. Tu je čuo ideologiju Yahika i njegov prezir prema svetu zbog ratovanja. Nažalost, zbog ratnih obaveza on mora da ih napusti. O priči Nagata ćemo u nekom drugom broju (kompleksna priča) i kasnije Jiraiya sreće Nagata kroz 6 staza bola. Tu upada u borbu sa njima. Kasnije ćemo da vidimo kako to ima poveznicu sa drugim likom odavde.

Minato Namikaze - Brzina je moć

Nakon što je pripao njegov projekat sa Nagatom, postao je trener timu u kojem je bio Minato. Tu je smatrao Minata izabranim učenikom zbog svog talenta i svog čistog srca i pravednih ciljeva. Minato je lik koji se od ove trojice najmanje pojavljivao, pa ću o njemu najmanje. Ženi svoju devojku Kushinu, koja ostaje trudna. Hoće da nazovu dete Naruto, zbog lika iz knjige njegovog učitelja. Ideja se nije svidela Jiraiyi, koji je smatrao da će tako da postane deda detetu. Porođaj se komplikuje i Minato zajedno sa Kushinom gine od strane devetorepe zveri. Polovinu zveri pred smrt Minato ubacuje u Naruta, a pola u sebe. Tu propada Jiraiyin san o Minatu kao izabranom učeniku.

Naruto Uzumaki - Nikad ne odustaj!!

Par godina kasnije, dolazi do čuvenog upoznavanja Jiraiye i Naruta. Eh sad, zašto je Jiraiya bio najuticajniji lik u Narutovom životu? Pa, osim zbog tog "izabrani" dela, postoji jako bitan detalj - Narutov razvoj karaktera kroz Jiraiyu. Priče koje je Jiraiya imao o miru u svetu su podstakle Naruta da ima takav cilj u životu. Naruto je bio svestan toga da je taj cilj težak, ali je uvek imao jaku volju za svime što je uradio. Takodje još jedna bitna sličnost - obojica su imali prijatelja koji je otišao iz sela po još moći - Orochimaru (Jiraiya) i Sasuke (Naruto). Razlika je što je Naruto vratio Sasukea (posle 300 epizoda, ali ga je vratio), što Jiraiyi nije pošlo za rukom. U celu ovu priču ulazi jako bitan karakter - Pain, tojest, Nagato. Sam Pain je bio tragični karakter koji je hteo na bilo koji način da sprovede mir u svetu. Nije igrao po pravilima, već po rezultatima. Nije bilo bitno koliko će ljudi poginuti, dok je Painov cilj ispunjen, sve je bilo ok. Grupa Akatsuki je vršila veliki teror nad civilizacijom. Jiraiya se dobrovoljno prijavljuje da ode na misiju da se uvuče u selo kiše. Tu pronalazi Konnan i 6 staza bola. Cela poveznica sa trojkom sa početka je tu - Konnan je tu, Yahiko je telom tu, a njim upravlja Nagato. Tu Jiraiya gine i odlučuje da svoj drugi deo knjige posveti Narutu. Njegova smrt je jedna od najtuznijih u celom animeu. Cela smrt je psihički slomila Naruta. Kasnije cela njegova borba sa Painom je bila iz osvete za sve koje je ubio. Pobeda nad Painom je moralna pobeda izabranog nad tragičnim likom. Painovo iskupljenje ozivljenjem sela je bilo i nepotrebno, ali je bilo sasvim ok.

Zaključak

Jiraiya je bio čovek koji je tragao za izabranim učenikom. Prošao je talentovane ljude, sve dok nije našao jednu osobu koja je uspela u onome što je naumila - Naruto je ispunio san koji su imali on i Jiraiya, a to je da sprovedu mir u svetu. Nesto sasvim predivno. Zaboravio sam da pišem o njegovoj glavnoj osobini, a to je perverznost. Da biste bolje razumeli Jiraiyu kao lika uzmite da proucavate psihologiju i seksologiju kao njenu posebnu granu. A da je bio perverzan - nije mu džaba nadimak Pervy sage 😁. Pandan njemu je master Roshi iz zmajeve kugle. Ako želite da vidite genijalnost ovog lika, gledajte anime.

@TheViper nadam se da ćeš naći vreme za anime nakon ovog.
You leave when you think it's time
Avatar
The A-Lister (B.L.)
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17438
Pridružen/a: 01 tra 2020, 19:11
4
Lokacija: ZeGej
O meni: Mali od skandala. Osnivač ŠAS-a. Student Poslovne ekonomije. Baby Lasagna stan. Pobjednik Dnore 2025.

🇺🇦🇵🇸🇦🇲
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la The A-Lister (B.L.) »

Ako bude gramatičkih grešaka, smrznuta mi je desna šaka jer sam bio dugo napolju na minusu bez rukavica.
I know that feel bro
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24600
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Pain je bio takav baja. Jedan od najjačih ako ne i najjači negativac u Narutu. Oživljavanje sela jeste bio cop out ali bilo bi previše tragedije za Naruta da je poslije Jiraiye ostao i bez Kakashia i bez pola sela.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7622
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Takodje je i jako kompleksan karakter koji je prošao kroz mnogo štošta i kao takav je postao možda i najbolje napisani negativac u Narutu.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24600
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Itachi je to isto mogao biti ali jebga Kishi je morao imati glupavi retcon.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7622
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Za mene je NO1 nepopularno Zabuza kad se pogleda ceo anime (Prvi deo + Shippuden). U premišljanju sam da li da radim Zabuzu ili Paina.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24600
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Pain je daleko značajniji.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7622
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Značajniji, ali ne bolje napisan. Za mene je to Zabuza.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24600
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Aha. Pa to su sad subjektivne procjene. Meni je Obito jako dobar negativac takođe. Meni čak i najdraži.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7622
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Obito je bio odličan, ali mi je malo ispao patetičan i na kraju glup kada se sve otkrilo oko Rin i Madarinog plana.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24600
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Mislim da je to donekle i poenta. On je imao problem kao i Naruto jer se previše vezao za ljude i kad je vidio Rininu smrt slomilo ga je a Madara je znao kako da to izmanipuliše.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7622
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Tačno, no Naruto se oporavio nakon odlaska Sasukea i smrti Jiraiye. Može se reći da je bio uz prave ljude, ali i njegov duh je prevladao. Obito se pred kraj promenio.
You leave when you think it's time
Odgovori