Pitanja o sportu

Samo ime kaze, zastocitasovo...

Za ljubitelje sportova, s loptom ili bez nje
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58086
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Sherpa »

Hangman98 je napisao/la: 13 sij 2022, 16:53 Evo najaktuelnije liste, po glavi stanovnika, Srbija je 7. Hrvatska na 12. poziciji.
https://greatestsportingnation.com/per- ... 21/results
ovisi kako gledaš, ali per capita je zajebano gledanje jer na takvim listama velike zemlje nemaju šanse. što manja zemlja to ima bolju šansu biti dobro pozicionirana.



no ako gledmo per capita, prilično indikativno je da je slovenija tu visoko i uvjerljivo najbolja iz ex-yu. i imaš jedno drugo pitanje, a to je vrednujemo li sve rezultate isto. hrvatsko drugo mjesto na SP u nogometu znači sigurno više više na globalnoj razini nego zlato srbije (ili bilo koje države) u vaterpolu. isto kao što đoković u tenisu znači više nego neka tekvando medalja
slika
Avatar
Dexter
Rank 6
Rank 6
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 pro 2021, 22:22
2
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Dexter »

A Bosna ima Jonquel Jones
Avatar
AleksaVP
Administrator
Administrator
Postovi: 13841
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:42
7
Lokacija: Niš, Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la AleksaVP »

I šta su postigli time.. Ja sam protiv naturalizacije igrača, pre bih igrao nižerazredna takmičenja sa svim domaćim igračima nego sa dovodjenjem Amerikanaca i sl.
Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17925
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Hangman98 »

Sherpa je napisao/la: 13 sij 2022, 17:15
Hangman98 je napisao/la: 13 sij 2022, 16:53 Evo najaktuelnije liste, po glavi stanovnika, Srbija je 7. Hrvatska na 12. poziciji.
https://greatestsportingnation.com/per- ... 21/results
Spoiler
ovisi kako gledaš, ali per capita je zajebano gledanje jer na takvim listama velike zemlje nemaju šanse. što manja zemlja to ima bolju šansu biti dobro pozicionirana.



no ako gledmo per capita, prilično indikativno je da je slovenija tu visoko i uvjerljivo najbolja iz ex-yu. i imaš jedno drugo pitanje, a to je vrednujemo li sve rezultate isto. hrvatsko drugo mjesto na SP u nogometu znači sigurno više više na globalnoj razini nego zlato srbije (ili bilo koje države) u vaterpolu. isto kao što đoković u tenisu znači više nego neka tekvando medalja
Apsolutno, jako je tesko uspostaviti kriteriji tacnije izracunati po kriteriju koji bi obuhvatio istinsku vrijednost odredjenih rezultata statisticki. Vrijednost drugog mjesta na svjetskom prvenstu za zemlju od oko 4mil stanovnika je jako tesko pretočiti u brojke jer granici sa cudom tako da, slazem se da opet mora postojati taj "dojam/utisak" strana pored suhih brojeva.

Ali ovaj per capita aspekt je jako dobar pokazatelj koliko je neka nacija sportska gledano u sirem spektru sportova bez obzira na njihovu sentimentalnu vrijednost. Jedno je sigurno, koji god aspket i kriterij da uzmes Bosnu neces naci na listi :lol:
slika
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17512
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: 🇧🇦
O meni: Ruthless.
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Dynamite 7 »

Mi.
🤔🤔🤔❓️❓️❓️
Avatar
Jovic
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1156
Pridružen/a: 19 pro 2020, 17:31
3
Lokacija: Zvornik- BiH/RS
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Jovic »

AleksaVP je napisao/la: 13 sij 2022, 17:05
Jovic je napisao/la: 13 sij 2022, 15:16 Koliko je po vasem misljenju snooker razvijen na Balkanu i do kojih granica bi se mogao razviti?
Voleo bih da je više razvijeniji ali verujem i da se slabo ulaže. Voleo bih za početak kada bi Balkan dao nekog profesionalca koji bi se takmičio na vrhunskom nivou za početak.
Iskreno ne znam ko bi mogao da se probije u profesionalne vode. Turci ove godine odrzavaju svoj turkish masters sto pokazuje da se moze doci do toga. Srbija je jaka oko takmicenja ali nazalost, sve je to na amaterskom nivou.
Avatar
Dexter
Rank 6
Rank 6
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 pro 2021, 22:22
2
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Dexter »

AleksaVP je napisao/la: 13 sij 2022, 17:21 I šta su postigli time.. Ja sam protiv naturalizacije igrača, pre bih igrao nižerazredna takmičenja sa svim domaćim igračima nego sa dovodjenjem Amerikanaca i sl.
A dugurocno nista, kratkorocno smo osvojili 5 mjesto na Euru a objektivno trebali smo se boriti za medalju ali nista nismo mogli bez Marice. Izborit cemo Svjetsko prvenstvo a mozda uz malo srece i Olimpijske igre. Za nas je to veliki uspjeh. Mada sam i ja protiv naturalizacije ali jbg jednoj kosarkaskoj velesili Srbiji je Page donijela predzadnju titulu a Rusiji 2009 Holden titulu prvaka Evrope.
Avatar
Jovic
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1156
Pridružen/a: 19 pro 2020, 17:31
3
Lokacija: Zvornik- BiH/RS
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Jovic »

Hangman98 je napisao/la: 13 sij 2022, 17:10
AleksaVP je napisao/la: 13 sij 2022, 17:05
Jovic je napisao/la: 13 sij 2022, 15:16 Koliko je po vasem misljenju snooker razvijen na Balkanu i do kojih granica bi se mogao razviti?
Voleo bih da je više razvijeniji ali verujem i da se slabo ulaže. Voleo bih za početak kada bi Balkan dao nekog profesionalca koji bi se takmičio na vrhunskom nivou za početak.
U sustini, nije da taj sport nije prisutan kod nas, naci ces u svakom baru bar po 2-3 stola zauzeta. Igra se bilijar, ali nekako to nije marketinski popularno kod nas. Skoro sam gledao na TV da je neki momak iz BiH osvojio neku nagradu u jakom svjetskom turniru u bilijaru. Nije nemoguce da zazivi i snooker samo je potrebno neko medijsko eksponiranje samog sporta, jer ocito postoji odredjeni talenat na ovim prostorima.
Da, ocigledno da je potrebno vise reklame za taj sport. BiH ima i svoju snooker organizaciju (jaki su u Sarajevo i Bugojnu) ali je i to na amaterskom nivou.
Prati li ko trenutno londonski masters?
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la azo »

Prati moj stari, (i ja malo sa njim) čekamo da Wilson konačno uzme neki veliki trofej
slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Avatar
Jovic
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1156
Pridružen/a: 19 pro 2020, 17:31
3
Lokacija: Zvornik- BiH/RS
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Jovic »

azo je napisao/la: 13 sij 2022, 18:38 Prati moj stari, (i ja malo sa njim) čekamo da Wilson konačno uzme neki veliki trofej
Igra protiv Trumpa sutra u istom danu samo navece igraju Selby i Hawkins
Vrlo moguce da cemo gledati Selby-Wilson u polufinalu sto bi bio super mec jer i jedan i drugi igraju na slican nacin.
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la azo »

Trump je legenda isto, vidio sam da je nedavno igrao 9vetku čini mi se neki profil meč i razbio lika
slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Avatar
AleksaVP
Administrator
Administrator
Postovi: 13841
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:42
7
Lokacija: Niš, Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la AleksaVP »

Lakše je snukerašima da se prebace na billiard nego kontra, Trump je debitovao na osmici ili devetki ne znam tačno i dogurao je dobrano na Us Openu.
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la azo »

AleksaVP je napisao/la: 13 sij 2022, 17:21 I šta su postigli time.. Ja sam protiv naturalizacije igrača, pre bih igrao nižerazredna takmičenja sa svim domaćim igračima nego sa dovodjenjem Amerikanaca i sl.
Puno. Prvo imaš najbolju igračicu na svijetu u svojoj ekipi, samim tim je i reprezntacija pod lupom javnosti. Brojne cure su ostvarile transfere karijere Babić i Deura, dok je Marica dobila poštovanje koje zaslužuje itd. Drugo promocija ženske košarke imaš ženskog mvp koji ti igra u Skenderiji kvalifikacije za SP. Plus će kako stvari stoji Jones biti tu na duže staze.

Generalno koliko sam upratio svaka reprezentacija je imala bar jednu amerikanku u ekipi.
slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Avatar
Jovic
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1156
Pridružen/a: 19 pro 2020, 17:31
3
Lokacija: Zvornik- BiH/RS
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la Jovic »

AleksaVP je napisao/la: 13 sij 2022, 18:47 Lakše je snukerašima da se prebace na billiard nego kontra,
Naravno, ja cu uvijek gledati na to da je bilijar kao srednja skola a snooker fakultet (kad bi ih poredili).
Zato sto kod snookera su manje i rupe i kugle i duzi je sto a i duze traje sama igra. Jedino sto u bilijaru moze potrajati dugo je ganjanje oko crne, ako igras osmice, sve ostalo je kad se savlada manje tesko ili nije uopste.
Avatar
AleksaVP
Administrator
Administrator
Postovi: 13841
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:42
7
Lokacija: Niš, Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pitanja o sportu

Post Postao/la AleksaVP »

Probao sam da igram snuker, baš je teško da se pogodi nešto, držim se za sada biijara. 😁
Odgovori