Kafana

Za razgovor i opuštanje....

Nasumični razgovori
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9097
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la KOMANIA »

Maridius98 je napisao/la: 26 lis 2021, 20:24
Maki je napisao/la: 26 lis 2021, 20:23 U Hrvatskoj je specifično jer nemate domaću dinastiju koliko znam.
A naša dinastija je Bogu plakati.
Bravo za komentar. :clap:
Ja bi imao Makijev stav da su Obrenovići u pitanju. :P
slika
Avatar
TheViper
Globalni moderator
Globalni moderator
Postovi: 11457
Pridružen/a: 25 stu 2016, 19:35
7
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la TheViper »

emirates je napisao/la: 26 lis 2021, 19:40 Brz oporavak Viper! Javi ako ti treba kakav savjet :D
Hvala brt, za sada sam u kucnom karantinu. Mocicu samo do WC-a da odem.
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9097
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la KOMANIA »

TheViper je napisao/la: 26 lis 2021, 19:37 Poz drugari, samo da javim da sam pozitivan na Covid-19. Temperatura mi se cas dize, cas spusta i vata me neka groznica. Tako da, u odredjenom periodu bicu slabo aktivan.
Brz oporavak još jednom i što pre da nam se vratiš. :)
slika
Avatar
The A-Lister (B.L.)
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17425
Pridružen/a: 01 tra 2020, 19:11
4
Lokacija: ZeGej
O meni: Mali od skandala. Osnivač ŠAS-a. Student Poslovne ekonomije. Baby Lasagna stan. Pobjednik Dnore 2025.

🇺🇦🇵🇸🇦🇲
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la The A-Lister (B.L.) »

KOMANIA je napisao/la: 26 lis 2021, 20:51
TheViper je napisao/la: 26 lis 2021, 19:37 Poz drugari, samo da javim da sam pozitivan na Covid-19. Temperatura mi se cas dize, cas spusta i vata me neka groznica. Tako da, u odredjenom periodu bicu slabo aktivan.
Brz oporavak još jednom i što pre da nam se vratiš. :)
Avatar
Eumaus The Swineherd
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 23284
Pridružen/a: 22 sij 2018, 18:02
6
Lokacija: Split
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Eumaus The Swineherd »

Maki je napisao/la: 26 lis 2021, 20:23 U Hrvatskoj je specifično jer nemate domaću dinastiju koliko znam.
Nevazno, i da je nasa pocea bi bacat bombe. Da je strana onda posebno.
slika
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9097
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la KOMANIA »

Eumaus The Swineherd je napisao/la: 26 lis 2021, 21:11
Maki je napisao/la: 26 lis 2021, 20:23 U Hrvatskoj je specifično jer nemate domaću dinastiju koliko znam.
Nevazno, i da je nasa pocea bi bacat bombe. Da je strana onda posebno.
Mogu da te zamislim u partizanskoj uniformi i sa crvenom petokrakom. :lol:
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Maki »

Maridius98 je napisao/la: 26 lis 2021, 20:24
Maki je napisao/la: 26 lis 2021, 20:23 U Hrvatskoj je specifično jer nemate domaću dinastiju koliko znam.
A naša dinastija je Bogu plakati.
Naša dinastija je oklevetana. Još dan danas ljudi puše komunističku propagandu kako je kralj odnio zlato iz zemlje.

Prednosti monarhije su sljedeće:

1. Monarh je vanpolitička ličnost. On ne pripada nijednoj partiji i nema nikakvu motivaciju da uže partijske interese podredi državnim. Za monarhovu poziciju je bitno da država napreduje a ne da ima jaku organizaciju vladajuće stranke. Njegov lični interes nije da na vlast dođe njegova partija već da država čiji je kralj napreduje što će i njemu ojačati poziciju. Ovo je pogodno jer svugdje na Balkanu vladaju partokratije gdje se gleda stranački interes prije svega.

2. Monarh može služiti kao kočnica diktature. Razdvajaš šefa države i šefa vlade umjesto da su obojica iz iste partije i samim tim ako npr. premijer krene u diktaturu, kult ličnosti monarh ga može razrješiti dužnosti i tako spriječiti vladavinu jednog čovjeka. A kad imaš predsjednika i premijera iz iste stranke onda je to nemoguće jer neće ići jedan protiv drugog nikad. Monarh takođe može služiti i kao vanpolitički kontrolor rada ministara.

3. Monarh nema potrebu da postaje diktator. Diktatori uglavnom to postaju jer se plaše da im neko ne otme moć pa nda sve centralizuju u svojim rukama. Monarh nema tu prijetnju. Njegova pozicija je sigurna sem u nekim zaista vanrednim okolnostima.

4. Dinastija Karađorđević ima rodbinske veze sa mnogim vladajućim kućama Evrope. Jel svakako težimo tom zapadu i Evropi? Lakše bi te veze imali preko monarhije nego preko ovakvih banana republika kao danas.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la Sherpa »

Pa ćemo partijski interes zamjeniti onim njegove rodbine? I što moraš trpiti njegovu ideologiju dok je živ, bez da je možeš promijeniti.

Monarh s vlasti je diktatura, a ne kočnica iste. I je diktator. Ako uz njega imaš bilo kakav parlament, što će ti onda monarh?

Hvala, ali ne hvala.
slika
Avatar
Eumaus The Swineherd
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 23284
Pridružen/a: 22 sij 2018, 18:02
6
Lokacija: Split
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Eumaus The Swineherd »

Ovo u teoriji sve zvuci dobro, al prazna teorija je kurac. Cilj vladara, bilo kakvog vladara u bilo kojem sustavu, je da ostane vladar. Uostalom da su monarhije valjale opstale bi. I da ti idma preteknem argument da su bile najduzi sustav ustroja drustva koji sam cua milijun puta. Nisu.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Maki »

Sherpa je napisao/la: 26 lis 2021, 22:22 Pa ćemo partijski interes zamjeniti onim njegove rodbine? I što moraš trpiti njegovu ideologiju dok je živ, bez da je možeš promijeniti.

Monarh s vlasti je diktatura, a ne kočnica iste. I je diktator. Ako uz njega imaš bilo kakav parlament, što će ti onda monarh?
1. Interes dinastije je takođe da država opstane.

2. Monarh nije diktator jer nebi imao vlasti diktatora.
Što se tiče parlamenta pa napisao sam. Monarh je vanpolitički kontrolor rada Vlade koju bi mogao razriješiti. Parlamenti su danas, a pogotovo na Balkanu, samo rubber stamp za odluke Vlade koju realno ne kontrolišu nikako jer su iz iste stranke. Vlada nema nikakvu efektivnu kontrolu nad sobom. U monarhiji bi imali.
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6950
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la crocop97 »

A tko bi nadzirao monarha? I demokracija je u teoriji idealna, ali praksa je sasvim druga stvar.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Maki »

Monarh ne bi imao ogromna ovlaštenja tako da odsustvo nadzora ne bi bio problem. Zakonodavna inicijativa, suspenzivni veto, imenovanje i razrješenje Vlade uz mišljenje skupštinskog odbora za državnu upravu, postavljanje 50 narodnih poslanika, 24 pokrajinska poslanika, raspuštanje obje skupštine tokom političkog kriza, nadzor nad radom Pokrajinske vlade, imenovanje kraljevskih namjesnika u upravne regione radi nadzora.

Da ne spominjemo i manje troškove jer bi bili jedni izbori, predsjednički, manje.
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Maridius98 »

Maki je napisao/la: 26 lis 2021, 22:12
Maridius98 je napisao/la: 26 lis 2021, 20:24
Maki je napisao/la: 26 lis 2021, 20:23 U Hrvatskoj je specifično jer nemate domaću dinastiju koliko znam.
A naša dinastija je Bogu plakati.
Naša dinastija je oklevetana. Još dan danas ljudi puše komunističku propagandu kako je kralj odnio zlato iz zemlje.
Oklevetana jeste, i naravno da ima komunističe propagande, ali fakat je da nam prestolonaslednik ne zna jezik, nemam nikakav značaj, niti bilo kakav osećaj za nacionalni interes. Doduše mi jesmo jedina zemlja iz regiona koja nije imala referendum vezano za to pitanje. Stvarno ne mogu da zamislim scenario gde ponovo postajemo kraljevina. Možda da se desilo nakon petog oktobra, ali sada, teško.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la Sherpa »

Je. Sekundarna. Prvi interes mu je osbni. Ojačati sebe, zadržati sebe na vlasti. Osigurati što bolje uvjete svom nasljedniku. Ostvariti politike kojeppodržava. Koje su sigurno s jednog spektra, bilo lijevog ili desnog. I još si kroz to zapeo desetljećima. Država je tu kompletno sekudnarna.

I dok još nismo toliko moderno usmjereni koliko bi politički trebali biti, lako je vidjeti kako ljudi kažnjavaju političke stranke koje su ih razočarale. Monarha ne mogu kazniti, niti maknuti s vlasti, zapele su s njim te ima prevelku ulogu. Ako nema preveliku ulogu, onda nije ni potreban.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Maki »

Maridius98 je napisao/la: 26 lis 2021, 22:59
Maki je napisao/la: 26 lis 2021, 22:12
Maridius98 je napisao/la: 26 lis 2021, 20:24
Maki je napisao/la: 26 lis 2021, 20:23 U Hrvatskoj je specifično jer nemate domaću dinastiju koliko znam.
A naša dinastija je Bogu plakati.
Naša dinastija je oklevetana. Još dan danas ljudi puše komunističku propagandu kako je kralj odnio zlato iz zemlje.
Oklevetana jeste, i naravno da ima komunističe propagande, ali fakat je da nam prestolonaslednik ne zna jezik, nemam nikakav značaj, niti bilo kakav osećaj za nacionalni interes. Doduše mi jesmo jedina zemlja iz regiona koja nije imala referendum vezano za to pitanje. Stvarno ne mogu da zamislim scenario gde ponovo postajemo kraljevina. Možda da se desilo nakon petog oktobra, ali sada, teško.
Znam. Više govorim onako kao neku ideju.
Odgovori