Kafana

Za razgovor i opuštanje....

Nasumični razgovori
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3004
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
3
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la lemonzoo »

Pročitaj još jednom što sam napisao u svom reviewu i reci mi što od onoga ne stoji. Zamisli obrnutu situaciju u kojoj bi Hrvati snimili kinematografski jednako kvalitetan film o povampirenim četnicima u kojem se Čiča Dražo cijeli film sadistički smije dok siluje djecu i pali sela. Bi li imao jednako mišljenje?
I Hrvati imaju ovakvih filmova, ali oni ih se barem srame (Četverored, General).
Uvijek u pravu.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7562
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Master of darkness »

Pa nisu ni četnici bili ista bolji. Svi njihovi zločini se lako nadju. Summa sumarum - ne bih se ljutio.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24416
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la Maki »

Šta je tačno u Dari istorijska izmišljotina?
Bacanje gasne bombe Ante Vrbana u podrum pun djece? Ante Vrban je sam priznao na poslijeratnom suđenju da je to uradio (Dragoje Lukić, Rat i djeca Kozare, 1990, str. 27).
Sadističko uživanje Nade Šakić u ubijanju? Centar Simon Wiesenthal je potvrdio da je učestvovala u mnogim egzekucijama sa svojim mužem Dinkom Šakićem (https://apnews.com/article/6246e1992503 ... 4b53c098ae).
Ubijanje djece? Apsolutno se dogodilo. Prema JUSP Jasenovac u logoru je stradalo barem 20,101 djece.
Hrvatizacija srpske djece? Apsolutno se događalo kroz proces pokatoličenja. Zašto se tad osnovala tzv. HPC? Pa da se pravoslavno srpsko stanovništvo pohrvati.
Samo ti dijete radi svoj posao? Sv. novomučenik Vukašin Mandrapa. To je čak u filmu smanjeno jer je realnost bila još gora. Prvo su mu odsjekli oba uha, pa nos, pa oči, na kraju su mu prerezali grkljan i isčupali srce (Kurt Wallach, Man's Inhumanity to Man, 2020, str. 386).

Tako da ja ne vidim šta je u Dari laž. Ljudi ne shvataju ko su i šta su bile ustaše.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24416
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la Maki »

Master of darkness je napisao/la: 14 lis 2021, 08:57 Pa nisu ni četnici bili ista bolji. Svi njihovi zločini se lako nadju. Summa sumarum - ne bih se ljutio.
Staviti znak jednakosti između četnika (ako se tu misli na JVuO) i NDH možda izgleda kao politički korektna opcija ali je jako upitna. JVuO su nastali kao istinski pokret otpora koji je otvoreno ratovao sa Nijemcima, čak je bila raspisana potjernica za generalom Mihailovićem od strane njemačkih vlasti, i Nijemci su čak i u kasnijem periodu imali po Srbiji antičetničke akcije zbog čestih četničkih sabotaža njemačke vojne opreme u periodu 1942-43, da ne spominjemo spašavanje savezničkih pilota i mnoge druge stvari. Četnici jesu bili u čestoj kolaboraciji sa okupatorom, to stoji, mada su to u jednom kratkom periodu donekle bili i sami partizani, jesu činili velike zločine i ne bi mi smetalo da se i o tim zločinima snimi film, ali nisu ekvivalent ustašama.
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3004
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
3
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la lemonzoo »

Master of darkness je napisao/la: 14 lis 2021, 08:57 Pa nisu ni četnici bili ista bolji. Svi njihovi zločini se lako nadju. Summa sumarum - ne bih se ljutio.
Ne relativiziram ja ničije zločine, samo tvrdim da je Dara za mene teški trash i žrtve Jasenovca zaslužile su bolji film.
Uvijek u pravu.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7562
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Master of darkness »

lemonzoo je napisao/la: 14 lis 2021, 09:36
žrtve Jasenovca zaslužile su bolji film.
[/quote]

Dok se ne slažem da je film trash, sa ovim se slažem. Film je dobar, ali opet je to moglo i trebalo bolje.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24416
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la Maki »

lemonzoo je napisao/la: 14 lis 2021, 09:36
Master of darkness je napisao/la: 14 lis 2021, 08:57 Pa nisu ni četnici bili ista bolji. Svi njihovi zločini se lako nadju. Summa sumarum - ne bih se ljutio.
Ne relativiziram ja ničije zločine, samo tvrdim da je Dara za mene teški trash i žrtve Jasenovca zaslužile su bolji film.
Ovdje možda i imaš poentu da je film trebao biti bolji ali je ključna stvar da nije nacionalistička propaganda.
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Maridius98 »

Imam koronu. Jeeej. Sad imam vreme da gledam G1. Inače sam vakcinisan, ali džabe.
slika
Avatar
TheViper
Globalni moderator
Globalni moderator
Postovi: 11457
Pridružen/a: 25 stu 2016, 19:35
7
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la TheViper »

Zelim ti brzo ozdravljenje!
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24416
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la Maki »

Ozdravljenje.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57605
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la Sherpa »

Maridius98 je napisao/la: 16 lis 2021, 22:50 Imam koronu. Jeeej. Sad imam vreme da gledam G1. Inače sam vakcinisan, ali džabe.
ako ništa, slabiji simptomi?
slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Maridius98 »

Sherpa je napisao/la: 16 lis 2021, 23:00
Maridius98 je napisao/la: 16 lis 2021, 22:50 Imam koronu. Jeeej. Sad imam vreme da gledam G1. Inače sam vakcinisan, ali džabe.
ako ništa, slabiji simptomi?
Ne znam više ni šta su blaži simptomi. Imam glavobolju, temperaturu i suvi odvratni kašalj.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57605
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Kafana

Post Postao/la Sherpa »

oko 40 temperatura, i to uz one koje snižavju temperaturu, su loši simptomi.

brz oporavak :)
slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la Maridius98 »

Sherpa je napisao/la: 16 lis 2021, 23:10 oko 40 temperatura, i to uz one koje snižavju temperaturu, su loši simptomi.

brz oporavak :)
Onda su blaži simptomi. 38 imam trenutno.
Hvala svima na lepim željama.
slika
emirates
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9250
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Re: Kafana

Post Postao/la emirates »

Maridius98 je napisao/la: 16 lis 2021, 22:50 Imam koronu. Jeeej. Sad imam vreme da gledam G1. Inače sam vakcinisan, ali džabe.
Brz oporavak! Nadam se da ce te zaobici previsoka temperatura. Savjetovao bih te da ako dodje temperaturu skidas sa kombinacijom paracetamola i ibuprofen ako nista drugo ne bude palilo. Ako ne upali ni to, jbg uvijek imas cepice. I insistirao bih na slikanju pluca, bez obzira sto ce ti oni mozda reci da nema potrebe. Mene su zavukli na taj nacin.
slika
Odgovori