Istorija/Povijest WWE-a

Komentari o najpopularnijoj wrestling organizaciji današnjice
Odgovori
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la DVW »

Ako se Sherpa ili neko od ovih čija su imena crvena tipa Aleksa ili Viper ne slaže da postoji tema izbrišite je. Ja mislim da je ok otvoriti temu koja će se baviti hronološkim istorijatom najveće pro wrestling promocije na svijetu. Ukratko nastanak kompanije, osnivači, prvi wrestleri, prvi showovi, kasniji periodi, osamdesete, devedesete, Attitude Era, Monday Night Wars, čak i WCW i ECW na čiji istorijat kompanija danas polaže pravo itd. Ovdje možemo o tome da ne spammamo druge teme. Svaka rasprava je dobrodošla ukoliko nekoga ta tema zanima i ukoliko ima znanja. Ne znam baš onoliko koliko bi htio no smatram da se znanje širi razmjenom mišljenja i razgovorom.

Baš sam čitao o periodu između 1953 i 1979. Nisam znao da je CWC kako se zvala prvobitna kompanija koju je osnovao Vinceov deda Jess bila partner sa 5 godina ranije osnovanim NWA-om i da je Vinceov stari to preuzeo i bio manager koji je sređivao nastupe Buddy Rogersu po kojem će Ric Flair kasnije modelirsti svoju karijeru. Takođe nisam znao da je to partnerstvo prekinuto 1963 jer se Vince Sr. nije slagao s tim da Rogers izgubi titulu što se dogodilo na nekom house showu u Kanadi zbog čega se McMahon odvojio od NWA-a i preimenovao sad samostalnu kompaniju u WWWF. To dodatno W znači Wide. Kompaniju tog imena obilježava dugi reign Bruna Sammartina koji traje čini mi se 11 godina. McMahon je kompaniju vodio do 1979 kad je preuzima njegov sin - znamo svi koji. Osim preimenovanja u WWF radi praktičnosti on će je u narednoj deceniji popularizovati i proširiti van domena sjeveroistočnog SAD-a i house showova, ali o tome drugi put jer sam zasad htio o ovome. Tolike godine pratiš i prvi put ovo pročitaš jer si bio inertan prema tom po meni dark periodu. Daleko od toga da i na Networku ima matcheva iz tog perioda, daleko od toga da bi ih i gledao, ali eto, lijepo je znati i steći neke nove informacije o bilo čemu.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24788
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la Maki »

WWF je bio specijalno pozicioniran za ekspanziju jer je kontrolisao Sjeveroistok, najbogatiji dio Amerike.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la DVW »

Samo New York, Boston i Filadelfija su dovoljni da održiš show, naložiš publiku kojoj je manjkalo zabave u periodu hladnoratovske propagande i stekneš veću popularnost od bilo koje druge wrestling teritorije tog vremena. Dosta je tu i politike, ali i tehnološkog razvitka. Kablovska je najprije stigla na Istočnu obalu.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24788
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la Maki »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Samo New York, Boston i Filadelfija su dovoljni da održiš show, naložiš publiku kojoj je manjkalo zabave u periodu hladnoratovske propagande i stekneš veću popularnost od bilo koje druge wrestling teritorije tog vremena. Dosta je tu i politike, ali i tehnološkog razvitka. Kablovska je najprije stigla na Istočnu obalu.
WWF nije imao uspjeha na Jugu sve do 90ih.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7653
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la Master of darkness »

Delom i zato sto Hogan nije bio nikad prihvacen tamo.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24788
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la Maki »

NeleSine215 je napisao/la:Delom i zato sto Hogan nije bio nikad prihvacen tamo.
Da. Jer je WWF pružao više dječiji program sa superherojima i superzlikovcima dok je WCW imao tradiciju rasslina, stila koji je kečere tretirao kao sport.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la DVW »

Evo neki hronološki pregled bitnih događaja u Golden Eri:

1984: Početkom godine Hulk Hogan postaje WWF prvak protiv Iron Sheika

1987: Hogan retaina titulu na WM 3 protiv Andre The Gianta kojem uradi kultni Body Slam

1988: Hogan gubi titulu od Andrea na live eventu, ali ona je vacantana jer je Andre poklonio Ted DiBiaseu, na WM 4 na turniru titulu osvaja Randy Savage dobivši u finalu DiBiasea

1989: Na WM 5 Hogan pobjedi Savagea za titulu

1990: Na WM 6 Hogan gubi titulu od Ultimate Warriora

1991: Na Royal Rumbleu Warrioru titulu uzima Sgt. Slaughter koji će je na WM 7 izgubiti od Hogana. Te godine na WM Taker ima svoju prvu pobjedu protiv Jimmy Snuke. Hogan je držao titulu do Survivor Seriesa kada ga screwa Ric Flair pa Taker postaje novi prvak. Taker pak titulu gubi na sljedećem This Sunday in Texas PPV-u od Hogana no bude vacantana.

1992: Titulu u Royal Rumble matchu osvaja Ric Flair, ali i gubi na WM 8 od Savagea. Istu noć Taker dobija Jake The Snake Robertsa. Flair vraća titulu krajem godine na house showu. Gubi ubrzo na isti način od Bret Harta. Hart će retainati protiv HBK-a na Survivor Seriesu što će biti početak velikog rivalstva

1993: Yokozuna osvaja Royal Rumble i postaje izazivač na WM 9. Osvaja titulu od Harta i gubi je odmah od Hogana u 20 sekundi. Na toj WM Taker uzme Giant Gonzalesa. Na King of the Ringu Yokozuna osvaja titulu od Hogana nakon čega Hogan napušta kompaniju
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24788
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la Maki »

Prva WM?
Inače ja smatram da seGolden Era se završila 1990. Do 93. je više bio prelaz ka NG.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la DVW »

Nisam htio navoditi ovo je prvi ovaj PPV, ovo je prvi onaj. Mislim da svi znaju da je bila 1985 i da su Hulkster i Mr. T dobili Pipera i Orndorffa u ME.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7653
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la Master of darkness »

Jel bese tu Bob Orton bio u ringside?
You leave when you think it's time
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la DVW »

Ukratko ću remizirati i 1994 u WWF-u. Yokozuna retaina titulu protiv Takera na Royal Rumbleu u Casket matchu. Royal Rumble match osvajaju I Hart i Lex Luger. Bacanjem novčića na Rawu određeno je da će na WM 10 protiv Yokozune prvo imati match Luger. Sudija je bio Mr. Perfect koji je proglasio Yokozunu DQ pobjednikom nakon što je Luger zaganjao Mr. Fujija. Bret Hart koji je u openingu izgubio od brata osvaja titulu u ME u kojem je sudio Piper. Ta WM je bila istorijska jer se na njoj desio i poznati prvi Ladder match ikad u kojem je Razor Ramon ostvario pobjedu nad HBK-om. Na SummerSlamu Bret Hart je retainao u Steel Cageu protiv Owena čime je feud završen. Taker se vratio odraditi match sa DiBiaseovim Takerom lažnjakom. Naravno da je dobio kao i redemption protiv Yokozune u Casket matchu na Survivor Seriesu u famoznom angleu sa Chuck Norrisom kao sudijom. Na istom PPV-u Bret Hart gubi titulu od Bob Backlunda i HBK radi Sweet Chin Music Dieselu zbog čega vacantaju Tag Team titule i započinju feud koji će uskoro uključiti WWF titulu jer će za svega par dana Diesel dobiti Backlunda na live eventu. Rekao bi vrlo bitna godina za kompaniju jer se prvi put ustalila praksa da su svi Big Four PPV-i bili značajani.
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9221
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la KOMANIA »

Zašto je Backlund uopšte i držao titulu?
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24788
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la Maki »

KOMANIA je napisao/la:QR_BBPOST Zašto je Backlund uopšte i držao titulu?
Tranzicija do Diesela.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la DVW »

Evo malo o '95 i '96:

1995
HBK osvaja Royal Rumble. Nije bio te sreće na WM 11 kad Diesel retaina protiv njega. Takerov streak raste na 4:0 protiv King Kong Bundya. Dieselov title reign nikoga nije zanimao i generalno se 1995 smatra najgorom godinom u WWE istoriji. Reign srećom po titulu završava na Survivor Seriesu kad novi/stari prvak postane Bret Hart u No DQ matchu.

1996
I 1996 HBK osvaja Royal Rumble. Tu noć je Diesel napao Takera tokom njegovog matcha za titulu sa Hartom. Na In Your Houseu 6 je Diesel imao Steel Cage rematch no Taker ga screwa. Na WM 12 smo dobili legendarni Iron Man match u kojem Michaels napokon postaje WWF prvak, a Takerov streak se nastavio na štetu Diesela. To je i prva HHH-ova WM na kojoj ga je squashao Ultimate Warrior. Prve dvije HBK-ove odbrane budu protiv Diesela koji napušta WWF. Ostatak godine obilježava Steve Austin koji osvaja King of the Ring dobivši Jake Robertsa u finalu. Shawnov reign završava protiv Sycho Sida na Survivor Seriesu.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24788
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Istorija/Povijest WWE-a

Post Postao/la Maki »

Navodno je Diesel trebao dobiti Takera na WM ali je onda postalo jasno da ide u WCW pa se to izmijenilo.
Odgovori