Povijest i geografija

Opisujemo svoje regije i državu

Nasumični razgovori
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la DVW »

Treba razlikovati nacionalizam i patriotizam. Ovo prvo je jebem im mater sve ih treba poklat, a ovo drugo su pjesme, navijanje za reprezentaciju, poštovanje i ljubav.
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Dynamite 7 »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST
Dynamite 7 je napisao/la:QR_BBPOST Svugdje političari kupuju i kontrolišu medije, sad zavisi neki su naklonjeni jednoj strani neki drugoj.
Gleda se u globalu. Na razini države, ne na razini pojedine redakcije ili pojedica
Da ali u globalu većina medija funkcioniše na principu ili- ili. Jedna strana su genijalci bogovi dok su druga strana budale i kriminalci. Itekako političari imaju uticaja na medije,i sve dok većina medija protiv nekog političara ne smije pisati nema slobode.
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57832
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Povijest i geografija

Post Postao/la Sherpa »

ao što rekoh, glupositi. Čak i kod nas gdje su mediji još uvijek pod kontrolom imaš nacionale, telegraf i indekse koji otkrivaju afere. I bez imalo problema pišu o njima. Stušili su nekoliko ministara u prošloj vladi, otkrili more afera. Bez da ti novinari bivaju uhićeni ili ubijani.

A mi nismo čak ni top 50. Kao recimo skandinavci gdje su mediji prilično neovisni od države. Sloboda medija je nešto što postoji. Pročitaj malo o tome. Možda neki medij neće pisati o aferi lika koji im sjedi u upravnom oboru, no njih 10 hoće.
slika
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Dynamite 7 »

Otkrivaju afere ljudi koje ne vole,dok bi afere od nekog drugog gurali pod tepih.Neki drugi medij će raditi obrnuto i to je taj krug.
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57832
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Povijest i geografija

Post Postao/la Sherpa »

Ali to jesu slobodni mediji u državi. Ne proganja ih se i ne hapsi ih se. A što više ih krene pisati o svima, bez utjecaja države, to su slobodniji.
slika
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Dynamite 7 »

Ako o nekom političaru ne smije pisati,ja ga ne doživljavam kao slobodnog.
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57832
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Povijest i geografija

Post Postao/la Sherpa »

Ali ako cijela država ne može pisati o njemu onda mediji nisu slobodni. Što ih više smije pisati o njemu to su mediji slobodniji. A čak ni u nekim diktaturama imaš medije koji će usprkos progonu pisati o tome.

Kao što rekoh, to se ne gleda kroz pojedinca ili jednu redakciju nego kroz medije u kompletnoj državi
slika
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6951
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Online

Povijest i geografija

Post Postao/la crocop97 »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Treba razlikovati nacionalizam i patriotizam. Ovo prvo je jebem im mater sve ih treba poklat, a ovo drugo su pjesme, navijanje za reprezentaciju, poštovanje i ljubav.
Tj treba razlikovat nacionalizam od šovinizma, nacionalizam u osnovi znači samo skup narativa oko kojih se formira jedna nacija (kad su nastajale građanske države, nacionalizam se izgradio tako što se nametnuo kao jedna umjetno stvorena kultura koja je predstavljena kao kultura koja se nastavlja na one ranije kulture, tj sami sebe proglašavaju nastavljačima tradicije, koju su isto tako selektivno prihvaćali i negirali kako im je odgovaralo). A nacionalna ideja zaživi tek kroz te domoljubne pjesme, folklorne skupove i slično, tj kad ljudi "konzumiraju" tradiciju. Što opet samo po sebi nije ništa loše, i stvaranje multikulturalne nacije je isto oblik nacionalizma, samo se stvara nacija od različitih kultura i svejedno može doć do šovinizma (uzmi SAD kao primjer, kod njih nemaš više sukoba između talijanskih ili irskih zajednica, ali su šovinisti prema većini stranih kultura, a nikad se zapravo nisu ni dogovorili oko toga šta uopće znači "američko" i vuku sukobe još od Građanskog rata, što se i dan danas vidi po podijeljenosti nacije). A ovi naši plemenski sukobi su još friška rana, ali bilo ih je i dosta prije devedesetih, zato ni Ilirski pokret nije nikad zaživio u punom smislu jer su svi imali drugačije interpretacije. :)
slika
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la DVW »

crocop97 je napisao/la:QR_BBPOST
DVW je napisao/la:QR_BBPOST Treba razlikovati nacionalizam i patriotizam. Ovo prvo je jebem im mater sve ih treba poklat, a ovo drugo su pjesme, navijanje za reprezentaciju, poštovanje i ljubav.
Tj treba razlikovat nacionalizam od šovinizma, nacionalizam u osnovi znači samo skup narativa oko kojih se formira jedna nacija (kad su nastajale građanske države, nacionalizam se izgradio tako što se nametnuo kao jedna umjetno stvorena kultura koja je predstavljena kao kultura koja se nastavlja na one ranije kulture, tj sami sebe proglašavaju nastavljačima tradicije, koju su isto tako selektivno prihvaćali i negirali kako im je odgovaralo). A nacionalna ideja zaživi tek kroz te domoljubne pjesme, folklorne skupove i slično, tj kad ljudi "konzumiraju" tradiciju. Što opet samo po sebi nije ništa loše, i stvaranje multikulturalne nacije je isto oblik nacionalizma, samo se stvara nacija od različitih kultura i svejedno može doć do šovinizma (uzmi SAD kao primjer, kod njih nemaš više sukoba između talijanskih ili irskih zajednica, ali su šovinisti prema većini stranih kultura, a nikad se zapravo nisu ni dogovorili oko toga šta uopće znači "američko" i vuku sukobe još od Građanskog rata, što se i dan danas vidi po podijeljenosti nacije). A ovi naši plemenski sukobi su još friška rana, ali bilo ih je i dosta prije devedesetih, zato ni Ilirski pokret nije nikad zaživio u punom smislu jer su svi imali drugačije interpretacije. :)
Ideja multikulture je sama po sebi nešto dobro. Kad bi svi mogli pregristi ponos nikad i nigdje sukoba ne bi ni bilo. Ovdje to niko ne može. Mislim da imamo savršen primjer u Bosni. Moraju obje strane biti spremne prihvatiti onu drugu. Ko treba proći katarzu nek je prođe, ali nek i ovaj drugi prihvati to. Ja nemam problema kao Srbin reći bio genocid u Srebrenici za razliku od mnogih, ali ne može meni neki Bošnjo da kaže ne laži ti se to meni ulizuješ. E pa vidiš moj brate proces pomirenja zahtijeva i drugu stranu. Mora me prihvatiti, prihvatiti da svi Srbi nisu monstrumi. Gle čuda i kao Srbin mogu biti svijestan nekih stvari kao što si npr. ti i svijestan šta je NDH i kao normalnog čovjeka te sramota ustaša. Opet ne bi nikad poredio ustaše i Hrvate jer je to nenormalno. Većina Hrvata su normalni ljudi.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Biću iskren i reći ću da multikulturalizam radi samo ako su kulture donekle slične i dijele makar osnovne vrijednosne stavove. Radi recimo u Evropi između Evropljana koji su došli u fazu da imaju Šengen tj. nemaju granice. No manje uspjeha se ima sa integracijom izbjeglica sa bliskog Istoka i sj. Afrike jer je to drugačiji sklop razmišljanja. Vrijednosti su različite i nepomirljive.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la DVW »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST Biću iskren i reći ću da multikulturalizam radi samo ako su kulture donekle slične i dijele makar osnovne vrijednosne stavove. Radi recimo u Evropi između Evropljana koji su došli u fazu da imaju Šengen tj. nemaju granice. No manje uspjeha se ima sa integracijom izbjeglica sa bliskog Istoka i sj. Afrike jer je to drugačiji sklop razmišljanja. Vrijednosti su različite i nepomirljive.
To si nažalost u pravu. Ali i to bi se promjenilo da su svj spremni staviti ponos po strani.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST
Maki je napisao/la:QR_BBPOST Biću iskren i reći ću da multikulturalizam radi samo ako su kulture donekle slične i dijele makar osnovne vrijednosne stavove. Radi recimo u Evropi između Evropljana koji su došli u fazu da imaju Šengen tj. nemaju granice. No manje uspjeha se ima sa integracijom izbjeglica sa bliskog Istoka i sj. Afrike jer je to drugačiji sklop razmišljanja. Vrijednosti su različite i nepomirljive.
To si nažalost u pravu. Ali i to bi se promjenilo da su svj spremni staviti ponos po strani.
Nije to ponos to su kulturne razlike. Ne možeš misliti da će neki vjernik musliman biti veseo ako se izlažu karikature njegovog proroka a opet sekularn Evropljani će reći to je sloboda govora.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la DVW »

Pod ponosom mislim upravo to. Neka smanji doživljaj i musliman i Evropljanin. I odmah nema frke.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Pod ponosom mislim upravo to. Neka smanji doživljaj i musliman i Evropljanin. I odmah nema frke.
Ali kako to uskladiti? Na koji način?
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la DVW »

Ponašaš se normalno. Ne namećeš svoje šta god da si. Većina, manjina, hrišćanin, musliman, Evropljanin, Arap, Jevrej, Kinez, ateista, gay. Neka niko ništa ne nameće.
Odgovori