Povijest i geografija

Opisujemo svoje regije i državu

Nasumični razgovori
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10613
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la HunterDX »

ante je napisao/la:QR_BBPOST Zločinac, vucibatina i bravar.
Što se bravara tiče baš i ne znam. Onakav čovek je morao da prodje mnogo jaču školu. A sve i da je samo bravar, imao je držanje, imao moć govora, jako inteligentan.
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10312
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Online

Povijest i geografija

Post Postao/la Markovic619 »

HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST
Markovic619 je napisao/la:QR_BBPOST Ako ništa barem je znao držati ovu balkansku stoku na okupu... i bolio ga racku za religiju.

Samo za to je Diktator otac.
Ispravio sam.
Postoji li razlika izmedju to dvoje? :D

Sad ce me neko napast :lol:
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10613
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la HunterDX »

Markovic619 je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST
Markovic619 je napisao/la:QR_BBPOST Ako ništa barem je znao držati ovu balkansku stoku na okupu... i bolio ga racku za religiju.

Samo za to je Diktator otac.
Ispravio sam.
Postoji li razlika izmedju to dvoje? :D

Sad ce me neko napast :lol:
Apsolutno i bukvalno su potuno različiti, kod jednog je slobodna volja i ljubav, kod drugog diktatura i goli otok.
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3012
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la lemonzoo »

HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST Povraća mi se svaki put kad neko Tita kuje u zvezde. Lik jeste bio inteligentan, jedan jako zajeban igrač, a heroj i neko ko je vodio idealnu državu nikako nije bio. Možda se za koju nijansu bolje živelo nego danas i to je sve.
U nekim je stvarima bilo dosta bolje. Postojale su građevinske firme od 10-20.000 radnika. Radilo se po Libiji, Iraku itd. Danas druge firme dolaze to isto raditi kod nas.
Onda razni sektori industrije, timski sportovi, Olimpijada itd.
Uvijek u pravu.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24459
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Nije komuniste bolio racku za religiju. Da je bar. Oni su je aktivno gušili, ubijali klirike, palili i rušili vjerske objekte. Pa 72e su na Lovćenu srušili Njegoševu crkvu radi mauzoleja. Šteta što blaženopočivši mitropolit Amfilohije nije uspio da vrati kapelu.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7569
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST Postojale su građevinske firme od 10-20.000 radnika.
Zato sto se tako samo kupovao socijalni mir. To je nekad moralo da propadne jer se to zasnivalo na teskoj industriji cije fabrike imaju rok trajanja.
Da se ne spominju krediti kojima su se podizale te iste fabrike.
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST Radilo se po Libiji, Iraku itd. Danas druge firme dolaze to isto raditi kod nas.
Kada to?
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST timski sportovi,
To je samo u klupskom fudbalu i reprezentativna kosarka, mislim da su Ex Yu drzave bolje u drugim stvarima. Hrvatska je bila 2. na svetu ffs.
You leave when you think it's time
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3012
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la lemonzoo »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST Nije komuniste bolio racku za religiju. Da je bar. Oni su je aktivno gušili, ubijali klirike, palili i rušili vjerske objekte. Pa 72e su na Lovćenu srušili Njegoševu crkvu radi mauzoleja. Šteta što blaženopočivši mitropolit Amfilohije nije uspio da vrati kapelu.
Represija religije u Jugoslaviji je bila zanemariva u odnosu na Sovjetski Savez, u Srbiji su recimo 1960-ih učitelji ispitivali djecu je li tko bio u crkvi. (Ne znam koje su provodili sankcije za one koji su išli na misu.) Ništa specijalno.
Master of darkness je napisao/la:QR_BBPOST
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST Postojale su građevinske firme od 10-20.000 radnika.
Zato sto se tako samo kupovao socijalni mir. To je nekad moralo da propadne jer se to zasnivalo na teskoj industriji cije fabrike imaju rok trajanja.
Da se ne spominju krediti kojima su se podizale te iste fabrike.
Imali smo onu industriju koju smo imali. I nije točno da smo proizvodili samo sirovine (iako ne razumijem zašto tvrdiš da je to loše). Proizvodili su se pištolji, avioni, brodovi itd. Ne mogu se sjetiti svega napamet.
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST Radilo se po Libiji, Iraku itd. Danas druge firme dolaze to isto raditi kod nas.
Kada to?
Za vrijeme Jugoslavije. Moj profesor s faksa je bio u Libiji, polagao kanalizaciju.
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST timski sportovi,
To je samo u klupskom fudbalu i reprezentativna kosarka, mislim da su Ex Yu drzave bolje u drugim stvarima. Hrvatska je bila 2. na svetu ffs.
Imali smo i triput jaču ligu zbog pravila o neodlasku.
Uvijek u pravu.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7569
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST (iako ne razumijem zašto tvrdiš da je to loše).
Zato sto je to dizano kreditima koji nisu bili vracani
Jer teska industrija nakon nekog vremena postaje nerentabilna
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST Za vrijeme Jugoslavije. Moj profesor s faksa je bio u Libiji, polagao kanalizaciju.
I? Samo sto se danas ide u Nemacku. Zaboravlja se da je i tada bilo gastarbajtera koji su isli u zapadni raj.
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST Imali smo i triput jaču ligu zbog pravila o neodlasku.
To je moglo tada, jer je (eto da pohvalim nesto) ekonomija ulaganja bila dosta bolja i sa dosta vise logistike. Vise ljudi je znacilo vise talenata. Sada bi lige bile jos gore jer ovde nema ko da razvija talente, te bi ti talenti istrunuli.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24459
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Da je valjala ne bi se raspala.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7569
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST Da je valjala ne bi se raspala.
Exactly.
You leave when you think it's time
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3012
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la lemonzoo »

Master of darkness je napisao/la:QR_BBPOST I? Samo sto se danas ide u Nemacku. Zaboravlja se da je i tada bilo gastarbajtera koji su isli u zapadni raj.
Pričam o našim firmama koje su davale ponude za inozemstvo i dobivale poslove, kakvi gastarbajteri?
Radnici, inženjeri strojarstva i građevine su s jugoslovenskim firmama išli raditi kod Arapa. Mislim da se išlo i u druge krajeve.
Uvijek u pravu.
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10312
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Online

Povijest i geografija

Post Postao/la Markovic619 »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST Da je valjala ne bi se raspala.
Pa što se onda Bosna drži još?

Ne znači to ništa ali hajd.

Imala je Jugoslavija i dobrih osobina, imala je neke kompanije što danas nijedna od 6 republika nema...
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24459
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

slika
Credit: r/orthodoxchristianity.
Interesantan pie chart. Baš se vidi da sve 3 grupe imaju jednu jaku dominantnu podgrupu.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24459
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Prikladno za današnji dan:


Trivia: poljski husari su postali od srpskih ratnika koji su u 15. vijeku pred Osmanlijama prešli u Poljsku.
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3012
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la lemonzoo »

Jovan Đeretić je ipak bio na tragu nečeg.

Je li to neka obljetnica Husara ili?
Uvijek u pravu.
Odgovori