Religija

Nasumični razgovori
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

Zamisli da je crkveni teror trajao toliko, oh wait - je. S time da je danas prešao na legalni kriminal i pedofiliju.
slika
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Religija

Post Postao/la DVW »

Ali zamisli da je nacizam postojao vijekovima.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24397
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOSTTu imamo dokaze da nije. Barem ne direktno, evolucija nam je dokaz toga.
A evolucija isključuje Boga kako? Ne kazuje nam se uzrok evolucije.
Sherpa je napisao/la:QR_BBPOSTIli je svemogući bog dao lažne informacije, za svete knjige, ili su ljudi napisali po onome što su znali. Ovo drugo je realnije.
Ili je priča malo kompleksnija od bukvalno ili alegorijsko tumačenje. Cilj početnih poglavlja Knjige Postanja je da opiše stvaranje svijeta, odnos čovjeka i Boga i čovjekov pad u grijeh. Blaženi Avgustin je još u 5. vijeku zastupao tezu da to nije bukvalna istorija. Ne smijemo posmatrati antička djela modernim očima koje su navikle na striktne parametre naučnih istraživanja. Istorija i mitologija ranije nisu bile sasvim odvojene cjeline. Dovoljno je vidjeti koliko poruka nam prva poglavlja Postanja pružaju a koje su vrlo značajne za ljude tog doba.
Sherpa je napisao/la:QR_BBPOSTAko su prijašnja vjerovanja izmišljena, zašto slijedom događaja monoteizam nije? (Je)
Pa prije svega možemo vidjeti da mnoge religije koje nisu monoteističke per se imaju jake kvazi-monoteističke podelemente. Hinduizam sa Brahmanom, staroegipatska religija sa atenizmom, Ksenofan u Grčkoj sikizam itd. Evo šta Rig Veda kaže:
"46 They call him Indra, Mitra, Varuṇa, Agni, and he is heavenly nobly-winged Garutmān.
To what is One, sages give many a title they call it Agni, Yama, Mātariśvan.
" (Rig Veda 1, Visvedevas, 46).
Monoteizam je u mnogim religija posredno prisutan kao neka viša istina.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

Ma mogu te knjige kazivati štogod hoće. Ne uspjevaju dokazati išta. Isto tako, sve redom ih je pisao čovjek. Uvijek i svuda.

Uz slijed događanja razvoja vjere gdje tvrdimo da su u ostalim slučajevima izmislili ono što ne razumiju, zašto ovdje tvrde drugačje. Postavka je i dalje ista, ta vjera pruža 'odgovore' na ono što ne razumiju, postojanje i smisao života. Ta vjera nema dokaze. Ta vjera ima knjige koje su pisali ljudi. Zašto slijedom logke se ovdje ide suprotnim zaključkom?

Ja ne kažem da evolucija isključuje boga (uz pretpostavku da poatoji). Štoviše, crkve su to godinama tvrdile zato što dosta mjenja dogmu postanka koja ispada lažna. A lažna je zato što ljudi tada nisu znali o evoluciji, pa kad su pisali, mogli su pisati samo ono o čemu znaju. Nema tu nikakve bozje riječi. Samo nečija mašta.

I vid vraga, bog im je tada davao informacije, a od tada do danas više nikada. Niti je ikada intervenirao. Zašto nekada je,a sada ne? Zato što nije ni tada
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24397
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Ma mogu te knjige kazivati štogod hoće. Ne uspjevaju dokazati išta. Isto tako, sve redom ih je pisao čovjek. Uvijek i svuda.
A koliko asumpcija ide u naučne teorije? Pola astrofizike npr. su teorije koje se ne mogu provjeriti. Pa ne vidim da se široko osporavaju u naučnim krugovima.
Sherpa je napisao/la:QR_BBPOSTJa ne kažem da evolucija isključuje boga (uz pretpostavku da poatoji). Štoviše, crkve su to godinama tvrdile zato što dosta mjenja dogmu postanka koja ispada lažna. A lažna je zato što ljudi tada nisu znali o evoluciji, pa kad su pisali, mogli su pisati samo ono o čemu znaju. Nema tu nikakve bozje riječi. Samo nečija mašta.
Kao što rekoh tradicija alegoričkog tumačenja Postanja je dosta stara. Gdje je evolucija bila kad je blaženi Avgustin pisao o toj temi? Možda je lakše za hrišćane da jednsotavno tretiraju Postanak kao bukvalnu istoriju ali hrišćanstvo nije lako (ovo pišem bez ikakvog prejudiciranja da li je to zapravo bukvalno ili alegorički).
Sherpa je napisao/la:QR_BBPOSTI vid vraga, bog im je tada davao informacije, a od tada do danas više nikada. Niti je ikada intervenirao. Zašto nekada je,a sada ne? Zato što nije ni tada
Bog interveniše i danas ali mi ljudi imamo slobodnu volju i to povlači određene stvari. Uostalom nije ni u biblijsko doba Bog svako malo intervenisao već je Bibliaj pisana iz religijske perspektive koja je isticala Božiji uticaj. Prosječni Izrailjac u doba recimo kralja Davida nije svaki dan viđao Boga i čuda kao što ne viđa ni danas. Čuda se dešavaju i danas samo što mi živimo u ultraskeptičnom svijetu gdje se propituje sve sem nekih novih dogmi koje su nedodirljive. Pa se shodno tome čuda odbacuju kao nekakve halucinacije i deluzije.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

Vjera nije znanost. Znanost ima čvrste i dokazive temelje.

Ma baš mene briga što je on pisao, oni učenje toga nisu promijenili jako dugo. A da ne kažem o još bulšita kao statost pojedinih ljudi za koje danas znamo kako su čista laž. Nešto potpuno nemoguće.

A koja se to čuda događaju. Čudo da međugorje odjednom postane turističko mjesto od kada se 'gospa ukazala'? Ne živimo u ultraskeptičnom, nego realnom svijetu. Gdje ne pušimo svaku pizdarije kao djelo božje.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24397
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOSTVjera nije znanost. Znanost ima čvrste i dokazive temelje.
Slažem se, donekle. Mada ima tu i uplita ideologije.
Sherpa je napisao/la:QR_BBPOSTA koja se to čuda događaju. Čudo da međugorje odjednom postane turističko mjesto od kada se 'gospa ukazala'? Ne živimo u ultraskeptičnom, nego realnom svijetu. Gdje ne pušimo svaku pizdarije kao djelo božje.
Pa ne Međugorje. To je očito napravljeno radi finansijske dobiti. Ali o ovome pričam. Sve gledamo kroz te oči stalne skepse. Ustvari ne sve, samo ono sa čime se ne slažemo.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24397
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

Nešto razmišljam nakon što umre patrijarh Vartolemej Carigradsku patrijaršiju bi trebalo izmjestiti u Grčku u Atinu. Ionako nema nekog smisla da Grčka ima zasebnu crkvu kad postoji Carigradska patrijaršija. U Erdoganovoj Turskoj za patrijaršiju više nema mjesta.
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10610
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Religija

Post Postao/la HunterDX »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST
Maki je napisao/la:QR_BBPOST 1. Ratovali su oko krune i mnogi biblijski likovi. Car David, car Solomon.

2. Svi Nemanjići su gradili crkve ali nisu svi sveci. Znači da je Crkva pokazala da nije dovoljno samo graditi i tjt za svetiteljstvo.
Što opet ne govori da su sveci. Sveti Sava je druga priča.
Pa kažem ti nisu svi Nemanjići sveci. Najveći od njih, car Dušan, nije. Ali Nemanjići jesu učvrstili pravoslavnu vjeru među Srbima i za to zaslužuju počast i mnogi od njih jesu svetitelji. Nisu bili bez mrlje ali u istoriji Crkve bez ikakve mrlje je samo Gospod Hristos.
Ne bih se baš složio, ali ok. I ne bih da uporedjujem Davidove ratove sa ratovima koji su se par vekova vodili u jednoj dinastiji radi krune. Niti mogu da tvrdim da jesu, niti da nisu, jednostavno nisam siguran i zato je opasno kada ljudi biraju svetitelje.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24397
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST
Maki je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST
Maki je napisao/la:QR_BBPOST 1. Ratovali su oko krune i mnogi biblijski likovi. Car David, car Solomon.

2. Svi Nemanjići su gradili crkve ali nisu svi sveci. Znači da je Crkva pokazala da nije dovoljno samo graditi i tjt za svetiteljstvo.
Što opet ne govori da su sveci. Sveti Sava je druga priča.
Pa kažem ti nisu svi Nemanjići sveci. Najveći od njih, car Dušan, nije. Ali Nemanjići jesu učvrstili pravoslavnu vjeru među Srbima i za to zaslužuju počast i mnogi od njih jesu svetitelji. Nisu bili bez mrlje ali u istoriji Crkve bez ikakve mrlje je samo Gospod Hristos.
Ne bih se baš složio, ali ok. I ne bih da uporedjujem Davidove ratove sa ratovima koji su se par vekova vodili u jednoj dinastiji radi krune. Niti mogu da tvrdim da jesu, niti da nisu, jednostavno nisam siguran i zato je opasno kada ljudi biraju svetitelje.
Na osnovu čega bi bili različiti ti ratovi?
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10610
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Religija

Post Postao/la HunterDX »

Otac na sina, sin na oca, brat na brata. Možda je tako moralo, ali se sigurno neću moliti Nemanjićima.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24397
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST Otac na sina, sin na oca, brat na brata. Možda je tako moralo, ali se sigurno neću moliti Nemanjićima.
Um...kralj David je ratovao protiv svog sina Avesaloma. Kralj Solomon je naredio likvidaciju svog brata Adonije.
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10610
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Religija

Post Postao/la HunterDX »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST Otac na sina, sin na oca, brat na brata. Možda je tako moralo, ali se sigurno neću moliti Nemanjićima.
Um...kralj David je ratovao protiv svog sina Avesaloma. Kralj Solomon je naredio likvidaciju svog brata Adonije.
Ma činio je David i veće zločine zbog žene, ali opet ne možemo da poredimo sa mračnim Nemanjićima. A opet, kao što rekoh, možda je moralo tako i možda oni i jesu sveti, ali imam svako pravo da verujem u Boga, ne i u svakog sveca.
Čak mi ni za Davida nigde ne piše da ga molim da moli Boga za mene, jer imam jedinog posrednika i prvosveštenika.
Tako da crkvu mogu da poštujem, mogu da idem u istu, a opet ne moram da verujem u svako njeno učenje, ne mogu sebe silom da nateran da u nešto verujem.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24397
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

Ma činio je David i veće zločine zbog žene, ali opet ne možemo da poredimo sa mračnim Nemanjićima.
Zašto tačno?
Čak mi ni za Davida nigde ne piše da ga molim da moli Boga za mene, jer imam jedinog posrednika i prvosveštenika.
I u Pismu se spominje da se sveci mole Bogu za nas.
Tako da crkvu mogu da poštujem, mogu da idem u istu, a opet ne moram da verujem u svako njeno učenje, ne mogu sebe silom da nateran da u nešto verujem.
Nemoj se uvrijediti ali čemu onda ići? Ako ideš u pravoslavni hram na bogosluženja onda moraš vjerovati da je ta Pravoslavna Crkva Hristovo tijelo na Zemlji i da je u pravu kad su dogme u pitanju. Jer ako je pogriješila u jednoj stvari možemo se samo pitati u čemu je još pogriješila.
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10610
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Religija

Post Postao/la HunterDX »

1. Svi znamo koliko slobodne volje su ljudi imali u njihovo vreme, takodje su ubijali svakog ko nije imao pravoslavna verovanja.

2. Živi sveci se mole za nas, to da.

3. Mene možeš da slažeš, ali Boga nećeš. Da li ti srcem veruješ u sva ta učenja? Pa čak i u Boga? Ja makar kažem u šta verujem, mada bi mi možda lakše bilo da samo branim crkvena učenja, a da ni sam ne verujem u njih, onda bih bio farisej.
Odgovori