Religija

Nasumični razgovori
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24472
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Religija

Post Postao/la Maki »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Pod Rim mislim i na original Rimsko Carstvo i na Vizantiju svejedno. Na brojnim mjestima gdje su vladali nema hrišćana. Ili ih ima jako malo. Sjeverna Afrika, Egipat, Bliski istok, Anadolija.
Islam.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Religija

Post Postao/la DVW »

To ti je otprilike ono što smo spominjali za Egipat ovaj da nema veze sa Egiptom onim. Druga kultura često protutnja određenim područjem i izbriše onu staru iako se one na papiru zovu isto. Sveta Zemlja je bila sveta uvijek i svima npr, ali jel se radi o istoj Svetoj Zemlji nakon arapskih osvajanja? Naravno da ne.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24472
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Religija

Post Postao/la Maki »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST To ti je otprilike ono što smo spominjali za Egipat ovaj da nema veze sa Egiptom onim. Druga kultura često protutnja određenim područjem i izbriše onu staru iako se one na papiru zovu isto. Sveta Zemlja je bila sveta uvijek i svima npr, ali jel se radi o istoj Svetoj Zemlji nakon arapskih osvajanja? Naravno da ne.
Perzija tj. Iran je jedina kultura koja se uspjela očuvati mada su naravno i oni pretrpjeli velik uticaj. Nije čudno što Iran danas ima najveći procenat skrivenih ateista u islamskom svijetu. Rekao bih i Indija ali Indija je kompleksnija priča.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Religija

Post Postao/la DVW »

Mada govorio sam već da ne vidim jasnu razliku između toga što je politeistički Egipat postao muslimanski i što je politeistička Grčka postala pravoslavna. Dođe na isto. Obje te kulture su se nečega odrekle. Jasno Egipat više, ali ni Grčka nije ta zemlja koja je bila, koja pokreće nauku, politiku, filozofiju starog kontinenta, koja je vrhunac civilizacije, itd. Danas su prosječna balkanska rupetina koja se nateže sa komšijama oko imena.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24472
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Religija

Post Postao/la Maki »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Mada govorio sam već da ne vidim jasnu razliku između toga što je politeistički Egipat postao muslimanski i što je politeistička Grčka postala pravoslavna. Dođe na isto. Obje te kulture su se nečega odrekle. Jasno Egipat više, ali ni Grčka nije ta zemlja koja je bila, koja pokreće nauku, politiku, filozofiju starog kontinenta, koja je vrhunac civilizacije, itd. Danas su prosječna balkanska rupetina koja se nateže sa komšijama oko imena.
Nije isto. Islam je bio strana ideologija za Egipćane. Hrišćanstvo se ipak razvijalo unutar Rimskog carstva. Nema taj pad Grčke veze sa hrišćanstvom. Hrišćanska Vizantija je bila najrazvijenija država Evrope u srednjem vijeku. Grčku kao i cijeli Balkan je dotuklo osmanlijsko doba.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Religija

Post Postao/la DVW »

No faraoni nisu ni vladali Egiptom mnogo prije arapskih osvajanja tako da ni pad Starog Egipta nema tolike veze sa islamom.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24472
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Religija

Post Postao/la Maki »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST No faraoni nisu ni vladali Egiptom mnogo prije arapskih osvajanja tako da ni pad Starog Egipta nema tolike veze sa islamom.
Ali postoje Kopti.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Religija

Post Postao/la DVW »

Naravno. Zato sam i rekao. Egipat se jeste odrekao daleko više od Grčke. No i Grčka se dijelom odrekla. Stari Heleni nisu bili hrišćani iako im hrišćanstvo nije bili nepoznato koliko islam Koptima.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24472
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Religija

Post Postao/la Maki »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Naravno. Zato sam i rekao. Egipat se jeste odrekao daleko više od Grčke. No i Grčka se dijelom odrekla. Stari Heleni nisu bili hrišćani iako im hrišćanstvo nije bili nepoznato koliko islam Koptima.
Naravno prijem hrišćanstva je bila promjena ali unutrašnja, ne nametnuta spolja osvajanjem.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24472
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Religija

Post Postao/la Maki »


Suze mi krenule. Komunizam je takvo smeće od ideologije. Doslovno šta je ostalo iza njega sem miliona mrtvih i pobijenih u čistkama?
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57703
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

Uz dokaznu činjenicu kako su ljudi izmislili bogove / simbole u spiritualuzmu i kasnije politeizmu, zašto onda se ne gleda da su isto napravili i u moniteizmu?
► Prikaži “Spoiler”
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24472
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Religija

Post Postao/la Maki »

Jednaki dokazi kao i obrnuta tvrdnja da je Bog stvorio čovjeka.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Religija

Post Postao/la DVW »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST
Suze mi krenule. Komunizam je takvo smeće od ideologije. Doslovno šta je ostalo iza njega sem miliona mrtvih i pobijenih u čistkama?
Slažem se. Treće najveće zlo. Nacizam je naravno prvi, a vjerski terorizam drugi. Mislim da su crveni ipak umjereniji od Hitlera i organizacija poput ISIL-a.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57703
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

Tu imamo dokaze da nije. Barem ne direktno, evolucija nam je dokaz toga.

Ili je svemogući bog dao lažne informacije, za svete knjige, ili su ljudi napisali po onome što su znali. Ovo drugo je realnije.

Ako su prijašnja vjerovanja izmišljena, zašto slijedom događaja monoteizam nije? (Je)
slika
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Religija

Post Postao/la DVW »

@Sherpa
Komunizam je trajao nekih 70 godina, nacizam nije ni 15, ali opet gledam zlo ideologije kao takve, ne koliko su trajale jer zamisli da su potrajali stotinama godina.
Odgovori