Analiza likova

Analiziranje likova iz kinematografije/knjige

Filmoljupci navalite
Odgovori
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7631
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Sama tema govori o čemu se radi. Analiziracu likove iz filmova, serija, animea, knjiga.

Yagami Light - Sociopata koji je zavarao samog sebe

Light Yagami je jedan od najbolje napisanih likova u anime industriji i glavni lik animea "Death Note". Sam Light je jako kompleksna ličnost. Krenucu da analiziram po vremenima.

Pronalazak knjige i početak Kirizma

Light Yagami je osoba visokog koeficijenta inteligencije. Čovek kojem nije bilo ravnog medju svojoj generaciji. Njemu je bilo jako dosadno, uzimajući u obzir njegov koeficijent inteligencije, jer nije mogao da uspostavi normalnu komunikaciju ni sa kim. Njegov život se drastično menja pronalaskom knjige smrti. Tu uzima svesku i upoznavanjem sa bogom smrti Rijukom biva svestan toga da je on izabran da očisti svet od loših ljudi. Tu se pojavljuje njegov alter ego - Kira. Sam Light je u 5 dana ubio mnogo ljudi, započinjući svoj cilj.

Kira vs L

Pojačan broj ubistava je došao do toga da privuče pažnju mnogih policija, kako državnih, tako i internacionalnih. Tu pažnja skreće na novog lika, L Lawliet Ryuzaki. Jedan jako simpatičan karakter sa jako čudnim navikama. Sam L je bio odličan karakter, ali je previse rizikovao. Ono što sledi je klasična igra mačke i miša. Light je na svaki način pokušavao da izbegne sumnju, dok je L išao rizičnim metodama da uhvati Kiru. Na putu je bilo nevinih žrtava, od kojih je jedan FBI agent Ray Penbur. On je jako bitan karakter za cementiranje Lightovog lika kao totalnog negativca. Light ne može ubiti L-a, što ga dovodi do krajnjih granica odluka - upada u Yotsuba grupu, koju je L predvodio. To je uradio da bi saznao L-ovo ime. U međuvremenu se dešava pojavljivanje jednog lika, koji će staviti neverovatnu prevagu moći u borbi Light/L - Misa Amane. Misa je poznata osoba u Japanu. Upoznavanjem Lighta se zaljubljuje na prvi pogled. Kao i Yagami, Misa ima knjigu i svog Boga, Rema, koji je zaljubljen u nju. Postoji jasna razlika između Lighta i Mise - Misa ima oči boga smrti, koje mogu videti životni vek osobe. To je ono što je donelo moć Lightu. Light onda radi nešto neverovatno - predaje knjigu i gubi sva sećanja. Light je pokazao izvanredan nivo inteligencije - rešio se sumnje da sebe i došao do L-a. Sa L-om on vraća knjigu i sećanja. Lightova moć manipulacije se pokazala savršenom - naterao je Rema da ubije L-a da zaštiti Misu Amane. Pobedio je L-a. Pobedio je bitku, ali ne i rat.

Post L era/psihodelični Light

Light je bio na vrhuncu moći. Ubio je L-a. Imao sledbenike u vidu Matsude, Watari. Oči boga smrti u vidu Mise. Sada sledi period koji je bio koban po Lighta. Na mesto L-a dolazi Near zajedno sa Mellom. Moj stav o Nearu znate, Near je grozno napisan karakter. Za razliku od L-a, Near je imao oprezniji stav, što se ne može reći za Lighta. Light je bio samouveren, arogantan. Postao je psihodeličan. Kira je potpuno preuzeo njegovo telo i um. Pogledajte izbrisanu scenu na L-ovom grobu. Grozim se, a bogami i Ryuk je pokazao strah. Kroz vreme je postao sve više otkriven, već je krenuo da zove sebe Bogom i mislio je da je sve gotovo. Sve je to dovelo do smrti njegovog oca. Scena na smrti njegovog oca je poslednja smrt Lightove duše. Tu je samo Kira. Nearova opreznost je dala rezultate. Zavarao je Lighta i otkrio ga kao Kiru. Poeticnost finalne scene je sto je Matsuda pucao u Lighta. Čovek koji je najmanje sumnjao u Lighta je ostao šokiran da ga je pucao. Šteta što mu je Ryuk uzeo ubistvo. Light je postao svestan da je zavarao samog sebe. Nije bio Bog, ubio je mnogo ljudi, a Misa se ubila zbog njega. Bilo je gotovo. Silueta L-a na kraju je nešto predivno.

Zaključak

Light je asocijalni tinejdžer koji je postao Sociopata koji je izmislio za sebe da je Bog. Njegovi potezi su doveli do mnogih smrti, kako krivih, tako i nevinih.
You leave when you think it's time
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7631
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Nadam se da vam se svidja ideja. Sutra će verovatno da ide drugi lik 😁
You leave when you think it's time
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8778
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Wulf7X »

:handgestures-thumbup: :clap:
Master of darkness je napisao/la: 04 ožu 2022, 21:04 Light je asocijalni tinejdžer koji je postao Sociopata koji je izmislio za sebe da je Bog. Njegovi potezi su doveli do mnogih smrti, kako krivih, tako i nevinih.
Da li sam ja pravio taj anime jbt :roll:
slika
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

Odlično nisam gledao ali mi zvuči zanimljivo.
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7631
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Drago mi je da vam se svidja. Sutra ću da odradim lika iz filma. Spojler - bio mi je avatar dugo vremena 😁
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24659
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Ja nikad nisam razumio kritiku Neara.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7631
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Nije mi legao kao zamena L-a. Prošao je uspešnije, ali mi je L bio simpatičniji i bolje napisan karakter.
You leave when you think it's time
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

Master of darkness je napisao/la: 04 ožu 2022, 22:23 Drago mi je da vam se svidja. Sutra ću da odradim lika iz filma. Spojler - bio mi je avatar dugo vremena 😁
To si već uradio :D .
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7631
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Film, ne anime 😁 ovo je pre Lighta 😁
You leave when you think it's time
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

Pa Al Pacino je glumio u filmovima nije anime lik.
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7631
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Al Pacino je bio posle Lighta na mom avataru 😁 pre njega je bio lik iz drugog filma, otkricu sutra.
You leave when you think it's time
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7631
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Analiza broj 2

Alex DeLarge - Jednom Sociopata, uvek Sociopata

Sociopatija je oblik antisocijalnog poremećaja ličnosti kojega opisuje emocionalna hladnoća i udaljenost od drugih, manjak osjećaja krivnje i kajanja te iskrivljena moralna uvjerenja. Sociopatiju je jako teško utvrditi iz dva razloga:

Prvi je taj jer ljudi često mešaju sociopatiju sa psihopatijom, iako ima jako velikih razlika.

Generalno gledano, impulsivnost vezana za sociopatiju je jako često progledana kroz prste i ne tretira se na pravi način.

Jedan primer sociopate je Alex DeLarge, glavni lik filma "Paklena pomorandža" inspirisana istoimenom knjigom. Postoje dve bitne faze Alexovog života koje treba pažljivo pogledati

Futuristički stil delikvencije i ispadi agresivnosti.
Alex je vodja grupe od 4 člana. Alex je jedan inteligentan mladić, koji u zanimljivim odelima ide sa svoja tri druga: Pete, Georgie i Dim. Najviše se u toj grupici izdvajao Dim, koji je odskakao kao tupavi član ekipe. Ekipa čini razna razbojništva, poput prebijanja skitnice, silovanja žene pisca Aleksandera i tuča sa suparničkom bandom. Sam Alex je tu prikazan kao alfa mužjak tog slobodno ću reći čopora. Bio je mlad, agresivan, inteligentan i u tom delu se najviše iskazuje problem delikvencije i nasilja na ulicama. Ovi dečaci iz Londona su napravili mnogo problema. Ono što je postao početak kraja grupe je pobuna ekipe protiv Alexa zbog njegovih kradja i njihovi zahtevi su zasnovani na jednakosti. U očima jednog ranog adolescenta, sama pobuna je bila zasnovana na tome da ekipa kao takva ima neku jednakost, umesto jednog člana isturenog od svih. Alex ih je pretukao i poslao poruku njima, a i nama da mu je on na prvom mestu. Tu poprima osobine jednog egomanijaka, koji više misli na sebe nego na druge. To mu se obija o glavu kada ubija jednu bogatu ženu i drugovi ga izdaju. Odlazi u zatvor, za koji dobija 14 godina kazne.

Provedeno vreme u zatvoru i socijalna poruka Stan Lee Kubricka

U zatvoru se Alex prijavljuje za eksperiment. Ono što Alex verovatno nije znao je da je to psihološki eksperiment, gde čoveku guraju crve koji kasnije ispiraju mozak, terajući osobu na promenu. Tu leži deo socijalne poruke Kubricka. Sama scena izuzetno podseća na projekat MK-Ultra koji je bio tu da ljudima pomoću droga ispere mozak. Nakon završenog eksperimenta, Alex izlazi iz zatvora. Drugi deo socijalne poruke je los pokušaj integracije osobe iz zatvora u moderno društvo. Ceo film je tu da bi Alexu naplatio dugove iz prvog dela: pretučen od strane skitnice kojeg je pretukao na početku. Drugi deo ove slagalice je kada je naleteo na Dima i Georgie-a koji su postali policajci. Treći od četiri dela socijalne poruke Kubricka je taj što su nasilnici poput te dvojice ušli u sistem za sprovođenje zakona. Pokušaj stvaranja realne slike današnjeg društva gde nasilnici i siledžije postanu sprovodioci zakona. Poslednji deo se svodi na pisca Aleksandera koji je ostao invalid. Hteo je da iskoristi Alexa kao političko oružje protiv vlasti. Sam pokazatelj ko i šta je bitno moćnima za borbu protiv sistema. Njegovu nameru zaustavlja kad prepozna Alexa kroz pesmu "Singing in the rain" zbog toga što je to pevao i te infamozne noći. Tada kreće da ga muči devetom simfonijom, nakon čega se on baca kroz prozor. Izlomljen sluša devetu simfoniju pred kraj.

Pitate se gde je Alex ostao Sociopata? Sama razlika između filma i knjige je sto je u knjizi Alex postao normalan član društva i neka averzije prema nasilju, dok to u filmu nismo videli, pa možemo dati zaključak da je ostao Sociopata u srcu.

Zaključak

Alex je osoba kroz koju je Kubrick hteo da prikaže mnoge socijalne probleme, poput delikvencije, nasilja na ulicama Londona, problema u zakonu, pokušavanja ispiranja mozga od strane sistema i mnoge druge. Tužna stvar je što Alex nije dobio priliku za integraciju u društvo nakon izlaska iz zatvora, jer se na njemu videlo da nema aspiracije prema nasilju i problemima. Postoji razlika između filma i knjige, a preporučujem oba. Odlični uradci sve u svemu.
You leave when you think it's time
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

Fantastično uživanje je ovo čitati :clap: . Ti bi trebao biti filmski ili književni kritičar.
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7631
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Hvala 😁 sutra bi trebalo da imam još jednog anime lika. Onda u ponedeljak zalazimo u scenu domaćih filmova
You leave when you think it's time
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8778
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Wulf7X »

Master of darkness je napisao/la: 05 ožu 2022, 23:48 sutra bi trebalo da imam još jednog anime lika.
Ako nije onaj batica što jede jabuke iz DN možeš slobodno da preskočiš :hand:
Master of darkness je napisao/la: 05 ožu 2022, 23:48 Onda u ponedeljak zalazimo u scenu domaćih filmova
KOMANIA na aparatima :lol: :lol: :lol:
slika
Odgovori