Analiza likova

Analiziranje likova iz kinematografije/knjige

Filmoljupci navalite
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9010
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la KOMANIA »

KOMANIA jedva čeka! 🙂
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7562
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

S obzirom na hrpu obaveza sam prinuđen da promenim raspored i da danas pišem o liku iz filma

Analiza broj 3

Pera Mitić - Ljubav prema karanfilima ili mržnja prema društvu oko njega?

Psihopatija je jedna vrlo ozbiljna psihička bolest. Samu psihopatiju je jako teško primetiti, s obzirom na vestu glumu tih ljudi. Često okolina ne prepoznaje taj problem i onda se primeti tek kada postane ozbiljan problem za zajednicu. Sam primet naše kinematografije je Pera Mitić, ulični prodavac cveća koji je pod sticajem okolnosti postao serijski ubica pod prostim nazivom - Davitelj

Pera Mitić kao psihodelični produkt svog vremena - Motivi

Pera je imao jedno jako teško detinjstvo. Imao je majku koja je bila vrlo konzervativnog stava u životu - terala ga je da peva i da uči hrišćanske molitve i pesme, stalno joj je pomagao oko sviranja klavira i imala je vrlo stroge metode kažnjavanja. Imala je metode klasične za doba radnje samog filma - klečanje na kukuruzu, udarci prutem po dlanovima, ali je imala jedan jako surov način kažnjavanja - zatvaranje u cisternu. Sam Pera je bio jako visok i imao je problema sa prostorom cisterne, gde je stalno bio pritisnut. Kao što sam već rekao, Pera je bio ulični cvećar. Majka mu je nalagala da mora da proda svo cveće i da ne troši pare. Često je znao da odlazi u poslastičarnicu da jede Sampite. Za to je često bio kažnjavan. Metode kažnjavanja su jedan od razloga zašto je Pera bio očajan u tome da mora da proda svo cveće. Sam problem nalazi kada odredjeni članovi društva odbijaju njega i njegovo cveće, gde on dobija traumatične flashbackove na metode kažnjavanja.
Dešava se ubistvo prve devojke i tu kreće sablasna avantura Pere Mitića.

Serijski ubica i manijak

Padale su žrtve za žrtvom, a tu dolazimo do sukoba 3 strane - Pera Mitić, koji je ceo ovaj haos započeo iz svoje psihodelične potrebe da se osveti ljudima koji su ga povredjivali, policije koja je konstantno pokušavala da uhvati sad već infamoznog davitelja i jednog mladog momka - Spiridona Kopircla. Spiridon je bio član benda i sin bogatog lekara. Mrzeo je lepe žene, jer je njegov otac ostavio njegovu majku i udao se za mladu i lepu ženu. Spiridon kreće za sebe da umišlja da je davitelj. Tu dolazimo do krucijalne osobe za dalji progres priče - Sofija, voditeljka radio emisije. U emisiji u kojoj je bio Spiridon, sam Spira dobija averzije prema nasilju i pokušava da udavi Sofiju. Kasnije dolazi u sukob sa samim sobom "Da li sam ja Davitelj?" Pitao se ovaj momak. Kasnije se fokus prebacuje na Peru Mitića. Neke od poznatih žrtava su bile njegova majka, kao i vlasnica poslastičarnice u kojoj je jeo sampite. U samoj radnji dolazimo do još jednog lika - Ognjen Strahinjić, policijski inspektor koji pokušava da uhvati davitelja. Smrt njegovog čoveka, kao i neuspeh u hvatanju davitelja ga dovodi do ludila. Kasnije se dešava nešto što će spojiti sve ove likove. Sofija i Spiridon izlaze. Napada ih niko drugi no Pera Mitić. Spiridon spašava Sofiji život i otkida uvo Peri. Ognjen Strahinjić dolazi do konkluzije da je Spiridon davitelj. Pera radi potez zbog kojeg će potvrditi svoj status psihopate - oblaci haljinu svoje majke i kreće u lov na Spiridona da povrati svoje uvo. Sofija i Spiridon se venčavaju i prve bračne noći Spiridon udavi Sofiju. Kasnije Pera juri Spiridona kroz napuštenu zgradu. Tu otkida uvo Spiridonu, ali ga ovaj kači za armaturu i besi ga, ostavljajući ga da visi. Kraj pokazuje Spiridona kao dirigenta, a završna scena je prikaz onoga "Sve se vraća, sve se plaća". Sam prikaz kuće Pere Mitića je prikazan na prasinjavim ikonama (Namerno prikazano zbog priče Pere i njegove majke) i telo njegove majke zatvoreno u cisterni. Cela poetska pravda svih tortura nad Perom je prikazana ovde. Sve što mu se dešavalo je prikazano ovde. Savršen kraj jednog perfektnom horor filma.

Zaključak

Pera Mitić je jedan brutalan proizvod svog vremena. Čovek koji je pomoću torture izvršene nad njim postao psihopata, a pod uticajem društva je krenuo da ispoljava psihopatiju nad njima, bili oni dužni ili nedužni. Taško Načić je perfektno odglumio tog lika, a creepy izgled jednog odraslog deteta mu je pomogao u verodostojnosti samog psihodeličnog ponašanja.
You leave when you think it's time
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9010
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la KOMANIA »

Stvarno si odličan u ovome, uživao sam.
Ne znam da li si upoznat s tim da je ovaj film naišao na dosta oštru kritiku kako je reditelj Slobodan Šijan otišao predaleko. S druge strane publika ga je odlično prihvatila i vremenom je pronašao svoje mesto među najveće kultne klasike domaće kinematografije.
Samo što ovaj film ne može baš da se okarakteriše kao horor, na početku filma je najbolje objašnjeno "komedija strave i užasa".

Ako misliš da ima dovoljno materijala za analizu i ako imaš inspiracije mogao bi da analiziraš inspektora Ognjena Strahinjića.
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8776
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Wulf7X »

:clap: :clap:
slika
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7562
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Analiza #4

San. San kao pojava je jako bitna u tome da nesvesno upoznamo sami sebe. Iako san može biti jako lep, živeti život pokušavajući da se ostvari san je jako loša solucija. Moj lik se upravo posvetio tome i stradao

Madara Uchiha - pokušaj uspostavljanja diktature ili neshvaćeni sanjar?

Madara Uchiha je jedan od najuticajnijih osoba u Narutu. Čovek koji je uticao na većinu dogadjaja Naruta i koji je uspeo da pokaže koliko je zapravo op. Jedan od retkih članova svog klana koji je posedovao Eternal Mangekyo Sharingan i Rinnegan. Sam Madara je prošao kroz mnogo faza, a ja ću se potruditi da prodjem kroz one najbitnije, jer ih ima previše.

Detinjstvo i upoznavanje Hashirame Senju

Madara je pripadnik klana Uchiha, poznatog po najjačoj očnoj tehnici, Sharinganu. Zbog stalnih sukoba klanova Senju i Uchiha klana kao plaćenika je izrasla mržnja. Sam Madara je voleo da bude sam pored reke i bacao je kamenje, stvarajući žabice po vodi. Tu je upoznao jednu vrlo zanimljivu osobu, poznatiju kao Hashirama Senju. Nisu otkrivali prezime jedan drugome zbog rivaliteta klanova. Vreme su provodili družeći se i pričajući o besmislu ratovanja. Govorili su svoje snove o tome da nekada stvore večni mir. Kasnije njihovi klanovi zabranjuju svojim mladim članovima da se druže. To dovodi do odvojenosti ove dvojice.

Rana mladost i ratovi sa Hashiramom

U samim sukobima sa Hashiramom je Madara postao svesniji da je jedini način za večni mir da se isti nametne svetu. Nailazi na skrivenu sobu u kojoj je video ploču sa tekstom koji je mogao da se pročita samo uz pomoć Mangekyo Sharingana i otkrivao se sve više i više sa narednom očnim tehnikama. Tu je video ploču koja je bila navodno od osobe koja se predstavlja kao sage of the six paths. Tu vidi tehniku poznatiju kao Infinite Tsukoyomi. Ta tehnika je navodno bila spas za sve Uchihe, a za nju je trebalo svih 9 repatih zveri da se kombinuje u desetorepu zver, Jubii. Tu se sklapa mir i uspostavlja se selo lišća. Za prvog Hokagea (Vodja sela lišća) je trebao da bude Madara, ali je Hashiramin brat Tobirama insistirao da budu demokratski izbori. Sam Tobirama je imao veliku mržnju prema Uchihama, te je znao da će Madara izgubiti izbore, jer nije voljen u selu. Nakon toga Madara odlazi i kasnije se sukobljava sa Hashiramom po poslednji put u životu, lažirajući svoju smrt i bekstvom iz države

Crveni mesec i reinkarnacija

Madara spasava jednog člana Uchiha klana, poznatijeg kao Obito Uchiha. Sam Obito nije bio zainteresovan za ideju Infinite Tsukoyomi tehnike, ali nakon spleta okolnosti j smrti osobe koju je voleo od strane osobe kojoj je dao poverenje da čuva tu devojku on kreće da se interesuje za ideju. Madara je rekao Obitu pre smrti u koga je prebacio svoj Rinnegan, koji ne otkljucao tako što je uzeo Hashiramine ćelije. Madara je čovek koji je izuzetno bio zagrižen za ideju Infinite Tsukoyomi tehnike i hteo je na svaki način da je uspostavi. Preko Obita je hteo da se ponovo pojavi putem tehnike reanimacije. Obito je naišao na trojku poznatiju kao Akatsuki (Crveni mesec na srpskom) predvođenu Nagatom Uzumakijem i njegovim prijateljima, Konnan i Yahika. Sam Yahiko, koji se predstavljao kao vodja grupe nije bio zainteresovan za tu ideju. Sa druge strane, ponovo se dešava splet okolnosti - Yahiko gine i Nagato aktivira svoj Rinnegan, koji je dobio uz pomoć Madare. Madara je planski stavio te oci u člana Uzumaki klana, jer su poznati kao osobe sa ogromnom količinom Chakre. Nagato se pridružuje Obitu u ispunjenju svojih ciljeva. Ubrzo grupa kreće da regrutuje kriminalce. Ovim vidimo da je Madara i posthumno imao ogroman uticaj, jer je proširio svoju ideologiju na druge. Nakon hvatanja sedam repatih zveri od 9 i nakon neuspešnog hvatanja Killer B-a, koji je imao osmorepu zver i Naruta, koji je u sebi imao najjaču repatu zver, devetorepu zver (Kurama), Obito upada na sastanak Kagea i proglašava četvrti svetski rat protiv čitavog sveta. U tom ratu biva oživljen i Madara pomoću Edo Tensei tehnike.

Četvrti svetski Shinobi rat

Madara kao oživljeni lik je pokazivao svoju snagu nad vojnicima ujedinjenih država, a kasnije je i ponizio 5 vodja sela. Tu pokazuje ogromnu arogantnost i samouverenost, kada lagano baci drugi meteor iznad prvog u jednoj bitci. Njegov plan je bio da izvuče devetorepu zver iz Naruta i spoji sve zveri u desetorepu zver. Sama borba je trajala dva dana, pre nego što je Madara izvukao zver iz Naruta i oživeo desetorepu. Sama zver je ušla u Obita, koji je postao Jinchuriki. To nije baš išlo po planu, ali je Madara čekao. Nakon što Obito nije uspeo da iskontrolise zver, Madara postaje Jinchuriki zveri. U međuvremenu se borio sa raznim protivnicima, od čega mu je najveću pretnju činio Might Guy, koji je skoro umro od poslednjeg napada. Njega spasava Naruto koji je u spoljnom životu zajedno sa najboljim prijateljem Sasukeom dobio moći čoveka koji je bio Sage of the six paths. Naruto je dobio sage mode, a Sasuke Rinnegan. Nažalost, već je bilo kasno. Madara je aktivirao Infinite Tsukoyomi. Ceo svet, osim Naruta, Sasukea, Sakure, Kakashija (sensei timu preživelih), Obito i crni zetsu su ostali živi. Madara je krenuo sa borbom za svet, koja je praktično završila na jedan iznenađujuć način - Black Zetsu je izdao Madaru. Madara u šoku pita o čemu se ovde radi, a Black Zetsu mu otkriva da je sve ovo bio njegov plan da oživi svoju majku - Kaguyu Otsutsuki. Uskoro Madara biva žrtvovan i svestan da je ceo njegov život bio laž. Kasnije, kada je Kaguya pobedjena se pojavilo Madarino telo. Pričao je sa Hashiramom, koji je u međuvremenu isto bio oživljen. Tu završava Madarin život

Zaključak.

Madara je čovek koji je živeo u beskonačnom snu. Živeo je u snu gde su Hashirama i on večni saveznici, gde će njegov brat preživeti, gde će sve biti u savršenoj harmoniji. Koliko god da je to dobar kraj za njega, toliko je i tužan. Šta bi se desilo da je pobedio? Madara bi bio sam. Vladao bi svetom, ali ne bi bilo to to bez Hashirame, bez Izune u svojim pravim oblicima. Ovo deluje kao da je Madara jedan tragičan karakter. Beskonačni san nikako nije dobra opcija, jer u snu čovek priča sam sa sobom, a za nesto zvano komunikacija je potrebno dvoje i da bi se nešto ostvarilo potrebna je civilizacija, koju ne čini samo jedan čovek.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24416
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

U suštini si na kraju rekao zašto Madara nije trebao biti finalni negativac. Mada su grozno napravili tu tranziciju. Sage of Six Paths je trebao biti umjesto Kaguye.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7562
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Slažem se sa poslednjom rečenicom. Hagoromo bi bio puno bolja opcija jer se i više spominjao kroz anime, a nije neki random isprdak kao Kaguya. Tu su mogli da upetljaju i Hamuru u maniru bratskog sukoba. Bilo je puno boljih opcija nego Kaguya za koju se tek tad saznalo.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24416
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Sage je bio savršena opcija. Spominjali su ga kroz anime što ti kažeš a svakako je uvijek bio predstavljen kao neka tajanstvena mračna figura sa Rinneganom.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7562
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Sam Rinnegan je bio velika stvar u animeu te mi ne bi smetalo da je SOT6P bio finalni negativac kao jedan od prvih (ako ne i prvi) korisnik rinnegana.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24416
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Mislim da je on bio prvi sa Rinneganom. Kaguya je imala onaj Rinne Sharingan.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7562
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

U razgovoru sa jednim prijateljem mi je dao ideju da ovo radim jednom nedeljno. Doduše meni je to malo, pa ću od sad zbog previše obaveza to da stavim na 2 puta nedeljno, a ne na svaki dan. Moja neka ideja su utorak i petak. Danas ide pa idemo tim rasporedom.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24416
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Master of darkness je napisao/la: 08 ožu 2022, 14:58 U razgovoru sa jednim prijateljem mi je dao ideju da ovo radim jednom nedeljno. Doduše meni je to malo, pa ću od sad zbog previše obaveza to da stavim na 2 puta nedeljno, a ne na svaki dan. Moja neka ideja su utorak i petak. Danas ide pa idemo tim rasporedom.

Najebali smo.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7562
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Analiza #5

Po prvi put radim lika iz knjige. Ako bude gramatičkih grešaka, smrznuta mi je desna šaka jer sam bio dugo napolju na minusu bez rukavica.

Mersoo - Stranac u svom svetu

Sam prosečan ljudski život nema puno smisla iz aspekta mogućnosti doprinosa napretku u nekim segmentima. Bilo da je doprinos na poslu, porodici i sličnima, tu nema mnogo napretka i sve se radi površno. Ceo ljudski život od izlaska sunca i obuvanja cipela i zalaska sunca i izuvanja cipela je maltene isti: Škola/posao, iste priče, ista navika. Svidjalo se to nama ili ne, ovo je pokazatelj stereotipnog života jedne prosečne osobe. Nažalost, čovek navikne na takav tempo života i ne želi da unese promenu u isti. Šta se dešava kada shvatite da vaš život nema smisla? Krenete putem kojim je krenuo glavni lik moje analize - Mersoo iz najpoznatijeg romana Albera Kamija "Stranac". Sam roman je egzistencijalistički i u njemu se mogu pronaći mnoga pitanja za različite filozofske rasprave

Mersoo - priča

Mersoo je niži činovnik u Maroku. Prvobitne scene gde ga vidimo su jako potresne - Smrt njegove majke. Sam Mersoo je veoma flegmatična ličnost. Ima jako nepopularne stavove koji se ne podudaraju sa tadašnjim svetom u kojem je živeo. Sama ideja može proisteći iz kritike tadašnjeg kapitalističkog sistema - njegovom šefu je žao što Mersoo neće raditi petak, iako je imao sasvim validan razlog - Majka mu je umrla. Imao je Neverovatno bezdušan stav prema njoj, smatrajući da je živela onako kako je htela i nije pokazivao previše emocija prema njoj. Često je imao samo kritičan stav prema sebi, svom društvu, životu uopšteno. Smatrao je da život nema smisla. U njegov život se upliću mnogi ljudi, a najznačajniji za isti su Marija i Rejmon.
Marija je osoba kojoj se svidjao Mersoo. Vremenom se zbližavaju i stupaju u vezu. Tu vidimo drugi deo bezdušnosti Mersooa - njegov odnos prema braku i porodici. Marija mu nudi da je oženi, a on kaže da želi kad god ona hoće. Na pitanje da li je voli, on odgovara negativno. Uprkos tome, Marija ga i dalje voli.
Rejmon je osoba koju je upoznao preko njegovih problema sa zakonom. Uskoro postaju jako dobri prijatelji i sve više vremena provode kasnije tokom romana. Nizbrdica života Mersooa kreće sa sukobom Rejmona i Arapina. Sukobili su se i Rejmon je bio ranjen. Mersoo je pre toga dobio pištolj od Rejmona, da ga upotrebi u slučaju da Arapin izvadi nož, a istovremeno da bude fer borba. Kasnije Mersoo seta plažom i nailazi na Arapina. Ovaj vadi nož, a refleksija sunca oslepi Mersooa, koji ga puca iz pištolja. Apsurd je to što mu je Rejmon dao pištolj da ne bi ubio Arapina, da bi sam Mersoo to uradio. Kasnije ga vode u zatvor. Sudjenje je sve što niste videli do sada. Imao sam osećaj da se njemu ne sudi zbog ubistva, nego njemu kao osobi. U zatvor dolazi sveštenik da priča sa Mersoom. Da ne duljim, pronađite genijalan post Maridiusa o sukobu Mersooa i sveštenika. Tu prvi put vidimo emocije kod Mersooa. Na kraju shvata da život nema smisla i da je njegova smrt irelevantna za čovečanstvo.

Zaključak

Ko je bio Mersoo? Odgovor je jednostavan - bezdušni čovek bez moralnih vrednosti čija je apatičnost prouzrokovana licemerjem tadašnjeg sveta. Doživeo je nizbrdicu u svom životu, koja ga je dovela do smrti i mišljenja da život nema smisla. Sam Kami je celu svrhu egzistencije posvetio ovom romanu i preporučujem svima da pročitaju.
Zadnja izmjena: Master of darkness, dana/u 12 ožu 2022, 13:23, ukupno mijenjano 1 put.
You leave when you think it's time
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

Jadan Mersoo :( .
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
TheViper
Globalni moderator
Globalni moderator
Postovi: 11457
Pridružen/a: 25 stu 2016, 19:35
7
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la TheViper »

@Master svaka cast 🙂

Jel moze za mene analiza Kaija iz Beybladea?
Odgovori