Investiranje

dionice, fondovi, zlato, srebro, kriptovalute

Nasumični razgovori
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Novac, kriptovalute, dionice

Post Postao/la Rio146 »

Evo ajde ipak ću ja otvoriti temu. Jeste li ikada ulagali, i biste li uložili neke novce u dionice ili kriptovalute?

Ja jesam. Nisam puno. Uložio sam u ADA Cardano i tu sam u blagom minusu, ali ne zamaram se previše jer je to kriptovaluta koja po meni ima najviše šanse za rast. Na tesli sam zaradio nekih 50-ak dolara.
Yes Sir!
slika
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Edit: tema spojena s postojećom.

Tema za ulagače. Otvaram je kao totalni početnik, možda me za godina dana budete ovdje vidjeli kao vuka s Wall Streeta koji će vas omalovažavati zato što ste siromašni.

U što možete ulagati? U sve. Ljudi su budale; podvali marketing oko govneta i bit će vrijednije od 1 bitcoina.

Najnoviji trend je ulaganje u Metaverse. https://hr.wikipedia.org/wiki/Metaverzum Sad je Facebook (po novom Meta) početo tu ulagati kao budala. Čuo sam da je Samsung nedavno otvorio 50 poslovnica u virtualnoj stvarnosti, prodaje se zemlja, neki su za neke stvari plaćali bogatstvo. Evo nisam čitao ovo, ali iz naslova je sve jasno. https://finance.yahoo.com/news/virtual- ... 53699.html

Najstariji vidovi ulaganja su dionice. Fondovi su na glasu kao najsigurniji. Njih ljudi dosta koriste za štednju jer u svjetskom globalu uvijek rastu, iako vam se i tu može dogoditi da padne. Kriptovalute su rizik, ali to je lud svijet i ako se ne bojite riskirati, moguće je da će vam se zalihe gomilati duplo godišnje.
Zadnja izmjena: lemonzoo, dana/u 10 sij 2022, 00:12, ukupno mijenjano 2 puta.
Uvijek u pravu.
Avatar
The A-Lister (B.L.)
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17431
Pridružen/a: 01 tra 2020, 19:11
4
Lokacija: ZeGej
O meni: Mali od skandala. Osnivač ŠAS-a. Student Poslovne ekonomije. Baby Lasagna stan. Pobjednik Dnore 2025.

🇺🇦🇵🇸🇦🇲
Status: Offline

Re: Novac, kriptovalute, dionice

Post Postao/la The A-Lister (B.L.) »

Imam prijatelja koji istražuje kriptovalute, možda se odluči na ulaganje. Ja trenutno nisam nešto previše zainteresiran, ali nikad ne reci nikad.
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Zanimaju me dionice. Kako da uđem u taj svijet? Ako može objasniti na jednostavan način.
Znam da je potrebno imati Revoult i PayPal kao sredstvo plaćanja. U Hrvatskoj se može sudjelovati na hrvatskoj burzii preko banke (kod mene PBZ).

Mene zanimaju strane firme, tipa Pepsico ili Apple.
Pretpostavljam da u moderno vrijeme ne treba imati brokera nego sve ide preko aplikacije. Ja sam instalirao Investing.com, ali izgleda mi da moram biti premium za bilo kakve radnje.
Kako pristupiti tržištima Njemačke, SAD-a, Italije? Je li sve to odvojeno ili centralizirano i imat ću pristup svim dionicama svijeta kad instaliram pravu aplikaciju?
Uvijek u pravu.
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

Ja koristim eToro, i za sada nisam imao nekih problema.
Yes Sir!
slika
Avatar
Dexter
Rank 6
Rank 6
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 pro 2021, 22:22
2
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Dexter »

Mozes li mi to malo detaljnije objasniti. Koliko novca moramo uloziti 😉 je li to zabava samo za bogate ili
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

Koliko imaš toliko uložiš, to jest uloži samo onoliko koliko si spreman izgubiti. Moj neki tip je da ne koristiš leverage, jer nije baš sigurno. Pogotovo ne za početnike. Ja vjerujem da svatko može zaraditi na stock marketu, samo moraš biti u pravo vrijeme na pravom mjestu, i naravno znati kad izaći.
Yes Sir!
slika
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Rio146 je napisao/la: 10 sij 2022, 00:05 Ja koristim eToro, i za sada nisam imao nekih problema.
Oni ne uzimaju proviziju?

Da objasnim svoje planove za ovu godinu. Mislim kupovati samo stabilne firme koje nikad ne padaju i uvijek pomalo rastu. Takva je Coca-Cola, npr., dok Porsche stalno ide gore-dolje. Najviši je bio prije recesije 2008.
Plan mi je svaki mjesec potrošiti 50-ak eura i neka mi to bude neki vid štednje, i neka mi pomalo kapaju dividende. Neće to biti ništa veliko početnih godina (neće vjerojatno ni za 10 - možda doguram do 500 eura dividende).

Imam još jedno pitanje. Na Investing.com imam sve cijene, ali nigdje ne piše u kojoj su valuti. Jesu sve cijene svugdje izražene u dolarima ili eurima ili to ovisi od regije do regije?
Uvijek u pravu.
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Novac, kriptovalute, dionice

Post Postao/la lemonzoo »

The A-Lister je napisao/la: 10 sij 2022, 00:03 Imam prijatelja koji istražuje kriptovalute, možda se odluči na ulaganje. Ja trenutno nisam nešto previše zainteresiran, ali nikad ne reci nikad.
Trenutno su sve te kriptovalute vezane za Bitcoin. Nedavno je pao 10-ak posto pa su sve ostale poletile za njim.
Uvijek u pravu.
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

Uzimaju, ali nekako su mi najbolji. Sve je transparentno, sve ti piše, a čak uzimaju i malu proviziju. Jedina stvar što su im malo niže cijene nego na drugim platformama, ali ista stvar, kupiš jeftinije i prodaš jeftinije.

Većinom na svim regularnim platformama cijene su izražene u dolarima, osim ako ti sam ne promijeniš.
Yes Sir!
slika
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Rio146 je napisao/la: 10 sij 2022, 00:12 Jedina stvar što su im malo niže cijene nego na drugim platformama, ali ista stvar, kupiš jeftinije i prodaš jeftinije.
Što ovo znači? Ako recimo dionica neke firme košta 50 dolara, kod njih će biti 49? Uzimaju proviziju?
Ili te nisam razumio?
Uvijek u pravu.
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Dynamite 7 »

Ja se nikad ne bih bavio tim (osim da sam baš baš bogat).Nisam fan toga,svaka čast onome ko jeste i ima korist.
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
The A-Lister (B.L.)
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17431
Pridružen/a: 01 tra 2020, 19:11
4
Lokacija: ZeGej
O meni: Mali od skandala. Osnivač ŠAS-a. Student Poslovne ekonomije. Baby Lasagna stan. Pobjednik Dnore 2025.

🇺🇦🇵🇸🇦🇲
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la The A-Lister (B.L.) »

Nije baš tak jednostavno. Ovisi o tome što ulažeš kao prvo, i još drugih stvari.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57867
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Investiranje

Post Postao/la Sherpa »

@limun nije meta novi trend, glavni nobi trend je kripto i njegova podgrupa nft.

Ovako. Ulagati u stabilne firme ti je solidan set razmišljanja, gdje moraš paziti na to da i tu dionice jako fluktuiraju. Jako teški da ćeš tu ostvariti neki veliki profit, no možeš dosta izgubiti ovisno da li uložiš kada je high ili low.

Generalno najveća zarada će ti biti ulagati na firme za koje nikada nisi čuo, neka kineska koja odjednom postane poznata i jaka (recimo huawei). Samo ako nemaš pojma o tom tržištu, to je turbo veliki rizik. Isto vrijedi i za startupove.

Po pitanju neka kapa malo po malo, ako kompanija ne isplaćuje dividendu nećeš dobiti ništa para. Imat ćeš sam x nečega koji ti donose pare ako prodaš. Dal se misliš igrati time da prodajše kad si u plusu? Drugim riječima, hoćeš li kupiti colu i prodati kada dođe na +15% pa uložiti na nešto drugo. Ako da, to je dobar način ai traži da si stalno unutra i pratiš.

Fondovi su ti dobra opcija gdje banka sve odrađuje za tebe. U svakom slučaju predlažem diverzifikaciju, nemoj sve uložiti na jedno mjesto. Malo u zlato, malo u dionice, malo u kripto - bolje nego sve u jedno. Smanjuješ rizik
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

lemonzoo je napisao/la: 10 sij 2022, 00:14
Rio146 je napisao/la: 10 sij 2022, 00:12 Jedina stvar što su im malo niže cijene nego na drugim platformama, ali ista stvar, kupiš jeftinije i prodaš jeftinije.
Što ovo znači? Ako recimo dionica neke firme košta 50 dolara, kod njih će biti 49? Uzimaju proviziju?
Ili te nisam razumio?
Ako je recimo cijena ADA Cardana 1,17$, kod njih je 1,15$, provizija se uzima kad se novac uplaćuje, ako koristiš leverege i čini mi se da nemaš provizije ako ti je isplata manja od x (stvarno ne znam) trebao bi pogledati.
Yes Sir!
slika
Odgovori