Investiranje

dionice, fondovi, zlato, srebro, kriptovalute

Nasumični razgovori
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Sherpa je napisao/la: 10 sij 2022, 00:20 Ovako. Ulagati u stabilne firme ti je solidan set razmišljanja, gdje moraš paziti na to da i tu dionice jako fluktuiraju. Jako teški da ćeš tu ostvariti neki veliki profit, no možeš dosta izgubiti ovisno da li uložiš kada je high ili low.
Na ovoj mojoj aplikaciji čak imaju i podaci o dividendama. Pogledaj ovdje prvo kako joj cijena stabilno raste kroz godine.
https://i.postimg.cc/VNkCWpJs/Screensho ... 002449.jpg
Mislim da je podatak o dividendi ovaj EPS. Za ovo Dividend (Yield) nisam siguran što je, možda stvarna dividenda kad se odbiju neki troškovi.
https://i.postimg.cc/26qLPWdP/Screensho ... 002505.jpg
Dakle za dionicu od 60,33 dolara zaradit ću ili 1,68 ili 2,03 dolara
Generalno najveća zarada će ti biti ulagati na firme za koje nikada nisi čuo, neka kineska koja odjednom postane poznata i jaka (recimo huawei). Samo ako nemaš pojma o tom tržištu, to je turbo veliki rizik. Isto vrijedi i za startupove.
To mi je plan nakon što se malo ushemim u taj svijet. Moguće da ću probati s obnovljivim izvorima energije ili se općenito kockati.
Po pitanju neka kapa malo po malo, ako kompanija ne isplaćuje dividendu nećeš dobiti ništa para. Imat ćeš sam x nečega koji ti donose pare ako prodaš. Dal se misliš igrati time da prodajše kad si u plusu? Drugim riječima, hoćeš li kupiti colu i prodati kada dođe na +15% pa uložiti na nešto drugo. Ako da, to je dobar način ai traži da si stalno unutra i pratiš.
Ne mislim. Nemam toliko novaca da kupim odjednom 10.000 eura, trenutno mislim na ovo trošiti jedno 50 eura mjesečno.
Fondovi su ti dobra opcija gdje banka sve odrađuje za tebe. U svakom slučaju predlažem diverzifikaciju, nemoj sve uložiti na jedno mjesto. Malo u zlato, malo u dionice, malo u kripto - bolje nego sve u jedno. Smanjuješ rizik
Zasad mi je samo dionica privlačna čisto zbog dividende, ali mislim se širiti i na fondove zbog štednje. Zlato još nisam nikako proučavao, znam da i ono zna pasti.
Uvijek u pravu.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57867
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Investiranje

Post Postao/la Sherpa »

Diviedenda ti se najčešće određuje na skupštini uprave jednom godišnje, te se tada i isplaćuje, po cijeni jedne dionice ovisno koliko ih imaš. Uprava može reći da im trebaju pare za neko ulaganje pa ne ispaltiti. Potpuno legitimno.

Ratsst je tu no moraš zato paziti da ne uloviš neku promjenu, recimo zakon o količini šećera u soku na nekom važnom tržištu, to može jako strmoglaviti cijenu. Zato ipak treba malo biti informiran oko toga u što si uložio.

Zlato je dobra opcijs, pošto čak i ako ulažeš u njegovu dionicu, ono je fizički pa stalno ima vrijednost.

Pošto si ti nešto malo stariji, kao i ja, jer nisi više u ranim ili srednjim dvadesetima - uložiti u vlastito osiguranje je dobra opcija
slika
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Neymar uložio u NFT. Kolike su šanse da se ovo održi ili će izmoditi?
slika
Uvijek u pravu.
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Uvijek u pravu.
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

Jebate led Terra Luna u samo 7 dana pala sa $90 na 0.32 centa. Time to buy :D
Yes Sir!
slika
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la azo »

Rio146 je napisao/la: 12 svi 2022, 08:02 Jebate led Terra Luna u samo 7 dana pala sa $90 na 0.32 centa. Time to buy :D
Čak bih i ja možda pokušao s tim
slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Navodno su neki popušili hrpu para. Kripto je baš nestabilan u zadnjih godinu dana, ne bi me čudilo da pukne cijeli taj balon. Što neće biti dobro s obzirom da postaje nacionalna valuta u par država.
I nije li ta Terra Luna stable coin, kako smije toliko pasti.
Uvijek u pravu.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57867
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Investiranje

Post Postao/la Sherpa »

Zato što je kripto do prije par godina prirodno rastao, a sada raste fiktivnim napuhavanjem cijena ala NFT i slične pizdarije. I to će urušiti cijeli balon, kao i količina kripto valuta
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

Koliko sam shvatio Terra Luna burna svoje coinse kako bi održavala vrijednost TerreUSD (UST), koja bi trebala biti ekvivalent američkom dolaru i obrnuto. Ako USTu skoči cijena UST se burna, a ako USTu padne cijena onda se Terra Luna burna. Ovo je navodno razlog pada Lune:
Why UST lost its peg, no one knows, and Do Kwon hasn’t given an explanation to investors and the public. One rumor is that this was a co-ordinated attack in order to exploit Terra and cause a Bitcoin crash, so that ‘whales’ would be able to buy in at a cheap level.
Yes Sir!
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

Bitcoin pao sa 70k na 20k ~ -70%
Ethereum pao sa 4,5k na 1k ~ -78%
Čitav Crypto pao preko 2 trilijuna ~ -70%
Tesla pala sa 1250$ na 650$ ~ -48%
Meta pala sa 383$ na 170$ ~ -56%
Amazon pao sa 188$ na 108$ ~ -43%
S&P 500 pao sa 4800$ na 3800$ ~ -20%

WWE od početka godine 36% u plusu :facepalm:
Yes Sir!
slika
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3023
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la lemonzoo »

Reptili.
Uvijek u pravu.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57867
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Investiranje

Post Postao/la Sherpa »

Ne čudi što kripto pada. Ljudi su počeli smatrati ga prevarom, nft je bio zadnji kamen oko vrata koji je prelomio

Kripto je zapravo dobra ideja i išlo je ok do se banke nisu umješale i polakomile. problem kriptoa je što stvara vrijednost iz ničega i ta vrijednost nije za ništa vezana.
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

Sve je stvar supply and demanda. Puno ljudi je uložilo u kripto, i to ne običnih nego pravih investitora, tako da sam siguran da neće to tako lako propasti. Plus jako je dobra alternativa fiat novcu, jer je većina kripto valuta ima ograničen broj novčića tako da su u stvari deflacijiski nastrojeni, što je zapravo super kada pogledamo kako fiat luduje. Problem jest šta nema pozadinsku vrijednost, međutim dok je demanda to niti nije toliki problem.
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57867
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Investiranje

Post Postao/la Sherpa »

Problem je jako sličan burzama, samo malo drugačiji. Što određuje cijenu kriptoa? Odjednom ima ogromne padove bez ikakvih posljedica i utjecaja na bilo kakvu ekonomiju svijeta. Doslovno je postalo spekulacijsko kockanje
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12244
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Investiranje

Post Postao/la Rio146 »

Vijesti i demand. Međutim otprilike si u pravu.
Yes Sir!
slika
Odgovori