Formula 1

Oktansko politiziranje

Za ljubitelje sportova, s loptom ili bez nje
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17557
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: 🇧🇦
O meni: Ruthless.
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Dynamite 7 »

Drago mi je što je Alonso imao dobru sezonu, ne pratim puno ali sam očekivao više od Ferrarijevih vozača.
🤔🤔🤔❓️❓️❓️
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7669
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Master of darkness »

Dynamite 7 je napisao/la: 26 stu 2023, 22:01 Drago mi je što je Alonso imao dobru sezonu, ne pratim puno ali sam očekivao više od Ferrarijevih vozača.
Svi su ocekivali. Prosla sezona jeste bila baksuz zbog strategija i crkvanja u drugoj sezoni, ali je prvi deo bio odlican. Prve tri trke 2 pobede Leclerca i generalno je vodio do druge polovine sezone. Posle krenuo raspad. Ova sezona horor za njega. Prve 3 trka 2 dnfa
You leave when you think it's time
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10403
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Markovic619 »

Odlična analiza. Vezano što si napisao za Sauber/Alfu, to je Sauberov tim koji je u šampionatu dugi niz godina, 2018. se zadnji put takmičili sa originalnim imenom, od 2026. će to biti fabrički tim Audija. Alfa je tu samo ime radi marketinga, nemaju nikakav uticaj na vodjenje tima. Pričalo se da su dogovorili isto sa Haasom koji bi se trebao zvat Alfa Romeo od naredne godine ili 2025.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58277
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58277
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Sherpa »

Ham u ferrari
slika
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7669
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Master of darkness »

Sherpa je napisao/la: 01 vel 2024, 12:08Ham u ferrari
Ovo uzmi sa opasnom rezervom. Italijanski izbori tvrde da je Ferrari rekao Sainzu da traži novi tim na isteku ugovora 2025. Godine, dok neki insajderi u Mercu tvrde da je sam Lewis bio na sastanku akcionara kad je Toto produžio ugovor, te da se pričalo o tome da bi Lewis mogao da uzme jednu bitnu ulogu tima nakon penzije, koja može da se desi nakon isteka sadašnjeg ugovora koji traje do 25' jer i ima dosta godina i nema potrebe da se dokazuje. s obzirom da se trenutno Ferrari vodi u maniru porodičnog biznisa, sam Lewis nece pomoći da se popravi stanje Ferarija, nego će se samo mazati oči fanovima da će eto sad biti bolje jer je Lewis došao.
You leave when you think it's time
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10403
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Markovic619 »

Potvrdjeno
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7669
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Master of darkness »

01.02.2024 ce biti zapamcen kao istorijski dan u Formuli 1. U vrhuncu motosporta se nije dogodio transfer ovakvog nivoa jos od Sebastiana Vettela u Ferrari one davne 2014. kao i ranije Sumaher u Ferari, Lewis Hamilton u Mercedes, Alan Prost u Ferari u zizi rivalstva sa Sennom. Ovo danas prevazilazi sve - Lewis Hamilton je potpisao za Ferari. Ovo nadilazi jer je Lewis u ovom trenutku najbolji vozac svih vremena po statistickim parametrima, govorimo o coveku koji deli prvo mesto po svetskim titulama, koji je doprineo da Mercedes uzme 8 konstruktorskih titula za redom, sto je i dalje rekord. Mislim da govorimo o najvecem transferu u istoriji formule 1, ali bih voleo da spomenem da su ljudi previse poleteli. Spomenucu pozitivne i negativne stvari.

Pozitivne stvari:
Vozacki kvalitet - Za mene je Lewis i dalje mnogo bolji vozac nego sto je Carlos Sainz. Iako Carlos ima pobedu, sto Lewis ceka od decembra 21' godine, sam Lewis donosi mnogo vecu konstantnost kroz celu sezonu, sto je pokazao kad je bio P3 iza raketa Red Bulla koji su izdominirali sezonu, a u jednom trenutku je bio nadomak P2. Sainz je za mene precenjen vozac, koji vozi samo zbog sponzora koje donosi (Santander kao jedan od njih) i samim tim mi je nedostojan da vozi Ferrarijev bolid. Nije konstantan, sto je velika boljka koju morate pobediti da biste bili veliki vozac ovog sporta.

Marketing - Dovesti najpopularnijeg vozaca na gridu (sto on jeste u ovom trenutku, cak vise i od Maxa, jer je tu puno duze i razvio se kao licnost i van staze) je premija sa marketinske strane. Source za F1 kaze da je vrednost Ferarija skocila za 7 milijardi u odnosu na proslu vrednost, a ne mogu da zamislim koliko ce tek rasti, a kad uskladimo i merch koji ce ici kao lud i to sto ce Lewis privuci sponzore je jako bitna stvar.

Vracanje Ferarija kao brend - ima veze sa marketingom, ali je Ferari morao da pokaze da ce opet privuci top vozace i da nisu bas toliko u padu, nego da ime Ferari nesto znaci u Formuli 1.

Kao i sve, moraju postojati negativne strane:

Neuskladjenost hijerarhije vozaca - Ako ste mislili da haos biva kad su tu Sainz i Leclerc, jer Leclerc nema sponzore kao Sainz, ovo tek pocinje. Dovodjenje Sainza je jedno, ali Lewis Hamilton je nesto skroz drugo. Mislim da je Charlesu sad IMPERATIV da osvoji WDC ili da minimalno bude p2 da bi izborio bolju poziciju sledece godine kad Lewis dodje, jer ako opet bude P5 ili P6, mislim da ce Fred (koji izuzetno gotivi Charlesa) morati da gura Lewisa kao prvog vozaca (pod uslovom da Lewis ponovi ovakvu sezonu/bude bolji od Charlesa/Bude bolji).

Mazanje ociju fanovima - Koliko god ovo lepo delovalo, ovo nece otkloniti probleme koje Ferari ima. Ovo sto sad Ferari radi je all in. Napomenuo sam u proslom postu da se Ferari tretira kao porodicni biznis, a evo i zasto:

Ferari problemi su brojni, ali se generalno lako moze vecina svesti na sam nacin na koji se tim vodi.

Sam tim vode ljudi koji vode i Juventus i vode ga na gotovo identican nacin, samo sto ovde porodica Agnelli sama mesa prste u sve ovo. Sam Ferari kao vlasnicka struktura se deli na vise vlasnika i svi oni ne zele da se odreknu pozicije moci koju imaju time sto bi dali delic svoje moci sefu tima (npr. kao sto Toto Wolf ima udeo vlasnistva Mercedesa), jer delom moci sam team principal moze samostalno donositi odluke. Samim tim kad to svako radi na nekoj visokoj poziciji dodje se do toga da nista nije moguce uraditi jer svako ima svoju filozofiju rada i na kraju svako svakome zabada noz u ledja.

Naravno da postoje brojni problemi i sa inzenjerima, bilo je sa vozacima i to, ali bi se oni definitivno resili kad bi se ovo uklonilo. Totd i Brawn su bili efektivni jer su mogli da uzmu celu organizaciju tima i oterali su svakog ko bi im se mesao u posao.

Meni se izuzetno recimo svidja sto Fred radi. On otvoreno kritikuje ono sto se desava u timu i celu strukturu, te tera da se neke stvari menjaju. to moze da proizvede backfire, jer se moze desiti da ti ljudi okrenu ledja i da ostanes sam, ali je bolje da 2-3 godine trunu, da malo odrade rebuilding i da se vrate kao top tim, nego da se ovako mrcvare i da samim tim stagniraju, jer govorimo o najvecem timu po imenu u istoriji.

Moze neko reci da je Ferari brend, ali je brend i Mercedes, Mclaren i Aston Martin u automobilizmu, pa mogu odvojiti sportski deo od svog luksuznog i da puste struku da radi svoj posao (sam Mercedes cak jedino Nemacko ima ime, sve se radi u Britaniji).

Sve u svemu, ovo moze proizvesti dosta toga dobrog, ali isto tako se moze ispostaviti kao losa stvar, ali tu postoji jedna bitna stavka koja nam moze dati uverenje da ce se nesto popraviti u Ferariju od 2025. godine - Lewis Hamilton sigurno ne bi otisao u Ferari i ne bi napustao Mercedes, jer sam siguran da ga svi tamo obozavaju, a da ne dobije neke garancije. Mislim da mu je tu garantovano da ce se napraviti bolid koji bi mogao da izazove za titulu. Eh sad kada? On je potpisao visegodisnji ugovor (verovatno 2-3 sezone) i mislim da postoji mogucnost da on sam bude u ideji sklapanja bolida za 2025. ili cak 2026. kad dodju nove regulacije da bi mogli da naprave jak bolid koji ce odgovarati stilu voznje Lewisu.

Kao Mercedes fan, mogu samo da zahvalim Lewisu na svemu, da zahvalim na 6 svetskih titula, na 8 konstruktorkih titula, na mnogo veselja i radosti koju si nam doprineo i nadam se da ces u penziji biti na nekoj bitnoj poziciji, jer si to zasluzio <3


slika
You leave when you think it's time
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10403
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Markovic619 »

Odlična analiza. Ja očekujem Lewisa no.1 vozača svejedno šta Leclerc uradi ove godine.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58277
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Sherpa »

ovo zgleda sick

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58277
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7669
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Master of darkness »

Evo sta struka kaze

1. Verstappen
2. Leclerc
3. Lewis
4. Checo (nazalost)
5. Russell
6. Norris
7. Sainz
8. Piastri
9. Alonso
10. Albon
11. Tsunoda
12. Ricciardo
13. Gasly
14. Ocon
15. Lance
16. Zhou
17. Logan
18. Bottas
19. KMAG
20. Hulkenberg

Konstruktori
1. RB
2. Merc
3. Ferarri
4. Mclaren
5. VCRB
6. Williams
7. Alpina
8. Aston
9. Stake
10. Williams
You leave when you think it's time
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17557
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: 🇧🇦
O meni: Ruthless.
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Dynamite 7 »

Zašto nažalost za Checa 4. mjesto, jel priželjkuješ bolje ili gore?
🤔🤔🤔❓️❓️❓️
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7669
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Master of darkness »

Dynamite 7 je napisao/la: 02 ožu 2024, 11:58 Zašto nažalost za Checa 4. mjesto, jel priželjkuješ bolje ili gore?
Priželjkujem da ga ne vidim više na gridu
You leave when you think it's time
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10403
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Offline

Re: Formula 1

Post Postao/la Markovic619 »

Pretjerujes. Nije los vozac.
Odgovori