Općenita rasprava o wrestlingu

Nasumične misli o hrvanju...

Za sve druge wrestling stvari
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24394
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Maki »

Nije loše nimalo. Više od Cawdya i to u znatnoj mjeri.
Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17728
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Hangman98 »

Jos kad stavis u perspektivu da Dub ima 3mil suba, a WWE 87mil.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24394
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Maki »

WWE vjerovatno ima dosta kupljenih
Avatar
The A-Lister (B.L.)
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17334
Pridružen/a: 01 tra 2020, 19:11
4
Lokacija: ZeGej
O meni: Mali od skandala. Osnivač ŠAS-a. Student Poslovne ekonomije. Baby Lasagna stan. Pobjednik Dnore 2025.

🇺🇦🇵🇸🇦🇲
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la The A-Lister (B.L.) »

Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17728
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Hangman98 »

Istina, dosta overreactinga i stavljanja svake greske pod lupu. Nekad zaista sa razlogom, ali vecinom je to bezvezarija poput onog debija kosarkasa. Napravili su to kao da je najgora booking odluka ikad u univerzumu.
slika
Avatar
Eumaus The Swineherd
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 23268
Pridružen/a: 22 sij 2018, 18:02
6
Lokacija: Split
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Eumaus The Swineherd »

Jbg, kad rijetko radiš velike greške onda su očitije kad ih napraviš :mrgreen:
slika
Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17728
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Hangman98 »

Napomena, pomalo dosadan post vezan za ekonomski i finasijski pogled na AEW i WWE kao kompanije, te neke cinjenice oko placanja prava za WWE i AEW prenose, tako da koga ne zanima neka ne trosi vrijeme citajuci.

1) Pogledah Brandonov podcast i iznio je neke zanimljive informacije oko TV deal-a koji je Khan potpisao. Warner Bros (WB) i Discovery su napravli dogovor da se merdžuju/ujedine i prepostavlja se da su otkupili odredjeni dio dionica odnsno da su u nekom niskom procentu sami vlasnici AEW kao dio samog broadcast dogovora. S' tim na umu imaju interes da AEW uspije te se pretpostavlja da ce nakon sto ugovor istekne 2024.g. nastaviti suradnju.

Interesantno je da su se dva konkurentska streaming servisa u vidu Discovery+ i HBO Max (WB) odlucila ujediniti sto na ovom nivou ozbiljnosti i velicine kompanija se nikad nije desilo. WCW je u periodu 2001.g. bio potpunom vlasnistvu WB i postoji narativ da je zapravo vlasnik WB (Jamie Kellner) i unistio WCW. Medjutim, ovdje se radi o izrazito malom procentu vlasnistva i Khan i dalje vodi glavu rijec tako da to ne bi tebalo toliko da brine fanove.

2) Po Brandonovim predvidjanjima, vrijednost TV prava za prikazivanje Dynamite i Rampage ce u 2024.g. skociti za 3x vecu cifru nego sto je to trenutno (44m godisnje), dok za WWE predvidja uvecanje za 1.5x. Pretposavlja da AEW trenutno ne posluje profitabilno i to sa razlogam jer je Khan ulozio osmocifrenu sumu u gejming. Kaze da je uredu sto se po malo kockaju trenutno kako bi dosli do ovog potencijalnog uvecanja za sljedece TV deal pregovore (ovo sa slike) sto bi ih ucinilo jako sigurnim i izrazito profitabilnim biznisom, te bi ovo poslovanje u gubitku zapravo postalo investicija za buducnost.
Spoiler
slika
3) Iako WWE (SM/RAW) ima duplo vise ukupnih gledaoca u odnosu na Dynamite, WB i Discovery imaju daleko bolji deal nego sto je slucaj sa vlasnicima TV prava za WWE. Tacnije receno, placaju 2.7x manje za svakog gledaoca po satu u odnosu na FOX i NBC. Jednostavno receno vise je isplativije ulagati u AEW u odnosu na WWE, gledano sa ovog aspekta.
Spoiler
slika
Ovo je bilo sa aspekta placanja po satu za gledaoce ukupno, a sa aspekta demo-a AEW je jos vise isplativiji za network koji ga prikazuje. Cak 4x za svakog gledaoca od 18-49 godina po satu, u odnosu na WWE.
Spoiler
slika
4) Ovo sto WWE cini tako uspjesnom kompanijom u tom poslovnom aspektu jeste sto velika vecina njihove zarade ne dolazi direktno od fanova, vec od sponzora, reklama, licenci, TV prava itd. Cak 79% ukupne zarade dolazi iz tih izvora, dok samo 21% dolazi od fanova i njihove kupovine PPV, live evenata, Networka, magazina itd. Eto zasto imaju toliku bol u polnom organu da zadovolje fanove.
Spoiler
slika
Medjutim to je sasvim normalno u poslovnom svijetu, tako da i AEW, doduse, u nesto malo manjoj mjeri zaradjuje primarno od biznis to biznis izvora vise nego od samih fanova.
Spoiler
slika
slika
Avatar
The A-Lister (B.L.)
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17334
Pridružen/a: 01 tra 2020, 19:11
4
Lokacija: ZeGej
O meni: Mali od skandala. Osnivač ŠAS-a. Student Poslovne ekonomije. Baby Lasagna stan. Pobjednik Dnore 2025.

🇺🇦🇵🇸🇦🇲
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la The A-Lister (B.L.) »

Jel samo meni ovo jako zanimljivo? :mrgreen:
Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17728
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Hangman98 »

The A-Lister je napisao/la: 17 tra 2022, 19:06 Jel samo meni ovo jako zanimljivo? :mrgreen:
Ekonomija te ceka. :D
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Sherpa »

Prilično je jasno zašto AEW ima toliko slabije brojke, a taj je u povjerenju koje tv kompanije imaju. Na kraju krajeva, wwe je 25 godina na televiziji, nemaš taj strah da će sutra propasti, iz tnt perspektive uzeti aew je bila kocka. i sada kada to više ne bude kocka, to će biti osjetno bolje financijski za njih. projekcija za 2024 je vjerojatno na mjestu, s time da ako aew podigne dodatno brojke, nekako mislim da bi mogli puno više inkasirati

to što je tony uložio 8 znamenki u video igre je odličan potez za budućnost. jer njemu je dio posla da stvara brand. tko prati video igre mogao je vidjeti što se dogodi kada dođe bolja igra na tržište. gdje je danas nba live, svi igraju 2k. gdje je pes? fifa dominira. ako aew napravi vrhunski posao, wwe igra će vjerojatno vrijediti još manje nego sada, koja je iovako u problemima. više neće biti 'nema drugog izbora'. A ako do toga dođe, kada imaš samo jednu igru na tržištu, i ako je ta aew, onda ta kompanija postaje sinonim za wrestling. naravno, wwe tu može odgovoriti, ima i ljude za to (asuka recimo) samo moraju shvatiti važnost. nisu odgovorili na bolju kvalitetu showa konkurencije, da su raw i sd bili kvalitetni nikada nitko drugi ne bi ušao tako jako na tržište. bili bi kao impact. no oni su ostavili vrata širom otvorena i sada ih više ne mogu zatvoriti.
slika
Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17728
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Hangman98 »

Koliko je potrebno sredstava da se plasira jedna ozbiljna igra uz nesto losiju konkurenciju u svom zanru? Znam da je tesko definisati, ali moze li se ocekivati da konkurise 2k? Znam da je Kenny rekao da oni ne mogu da se takmice sa njima.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Sherpa »

Nemrem odrediti, previše faktora. Ovisi i što žele postići i na koji način. Sigurno će ih skuplje koštati high-end fotorealistični izgled nego neki cartoonish arkadni pristup. i jedno i drugo može proći jako dobro na tržištu ako je igra dobro. A to je glavno pitanje je mogu li u tome uspjeti. što kompleksnije idu, to će trebati više novaca.

Ja mislim da je to pametno i dobro ulaganje. Zato što je to dio brandinga kompanije. Koliko ima boljih puteva van wrestlinga kojima možeš krenuti kada želiš se proširiti van wrestlinga?
slika
Avatar
The A-Lister (B.L.)
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17334
Pridružen/a: 01 tra 2020, 19:11
4
Lokacija: ZeGej
O meni: Mali od skandala. Osnivač ŠAS-a. Student Poslovne ekonomije. Baby Lasagna stan. Pobjednik Dnore 2025.

🇺🇦🇵🇸🇦🇲
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la The A-Lister (B.L.) »

Ljudi fkt ne vide razliku između Darka i Main Eventa 💀
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8776
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Wulf7X »

Koliko se možete setiti za 10 minuta...ja sam imao 31 :roll:

https://itrwrestling.com/quiz/every-wwe-pay-per-view/
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24394
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Re: Općenita rasprava o wrestlingu

Post Postao/la Maki »

49
Odgovori