Game of thrones

O seriji sa spojlerima

Filmoljupci navalite
Avatar
Elite
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1469
Pridružen/a: 24 lip 2022, 02:16
1
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Elite »

Maki je napisao/la: 18 lis 2022, 21:39 A Alicent to može znati na koji način?
Pa isto to ja mogu tebe pitati za Reniru. Kako ona može da zna da Egon ne bi uklonio njenu decu jer su mu prepreka? Ili možda smatraš da Alisentina deca imaju veće pravo na život od Renirinih?
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24616
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Maki »

Ne može znati. Zato se i ide u rat.

Ali Rhaenyrina djeca su manja prijetnja za Aegona nego Aegonova za Rhaenyru. Po pravilima Westerosa muška djeca uvijek naslijeđuju preko ženske. I to je oduvijek tako. Zato je Viserys naslijedio umjesto Rhaenys. Po pravilima Westerosa Aegon je legitimni nasljednik. Jedina stvar koja Rhaenyru uopšte drži u liniji za tron jeste Viserysova odluka. Postavlja se pitanje da li kralj ima vlast da mijenja vijekovnu tradiciju. Sam Viserys je rekao da ni kraljevi nisu iznad tradicije.

U hipotetičkom slučaju da Aegon bez osporavanja sjedne na tron Rhaenyrina djeca mu nisu direktna prepreka jer bi se samo potvrdilo staro pravilo da muška linija naslijeđuje što znači da poslije Aegona idu njegova djeca i da Rhaenyrini uopšte nisu u igri. Naravno da to nije cijela priča jer tu naravno ima Aemond koji želi osvetu za svoje oko ali to je opet Viserysova nesposobnost kriva jer je potpuno zanemario sakaćenje vlastitog sina da bi zaštitio Rhaenyru.
Avatar
Elite
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1469
Pridružen/a: 24 lip 2022, 02:16
1
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Elite »

"viševekovna tradicija" koju je uveo dokazani mizoginac i ženomrzac Džeheris. Egon osvajač je imao samo sinove. Da mu je ćerka bila prvo dete, možda bi "tradicija" odavno bila prekinuta. Uzgred kad bi se društvo držalo večno davno uspostavljenih tradicija, crnci bi i danas bili robovi na plantažama.

Kako god, kraljeva reč predstavlja zakon i vlast. Ako je on proglasio Reniru za naslednicom ona je legitiman vladar i svako ko joj osporava to pravo je uzurpator. Ako već kraljeva reč ništa ne znači, onda nema potrebe ni za monarhijom. Nek se društvo vodi po zakonima tradicije.
Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17891
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Hangman98 »

Ko kaze da i Alicent nije imala pretenzije ka tronu, Renis je zagolicala mastu sa onim pitanjem i u ocima se vidjelo da vjerovatno nekad imala zelju ili je nikad nije ni izgubila.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24616
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Maki »

"viševekovna tradicija" koju je uveo dokazani mizoginac i ženomrzac Džeheris.

Nije je uveo Jaehaerys. Oduvijek je bilo tako. Ne znamo ni za jednu kraljicu u istoriji Westerosa.
Egon osvajač je imao samo sinove. Da mu je ćerka bila prvo dete, možda bi "tradicija" odavno bila prekinuta.
Kad si već pomenuo Aegona Visenya je bila starija od njega pa je ipak on postao prvo vladar Dragonstonea a kasnije kralj Westerosa. Tako da čak i po valirijanskim običajima sinovi idu ispred ćerki.
Uzgred kad bi se društvo držalo večno davno uspostavljenih tradicija, crnci bi i danas bili robovi na plantažama.
Da, i ako se ne varam da bi se oslobodili crnci bio je potreban najkrvaviji rat u istoriji Sjedinjenih Država. Tradicije se moraju mijenjati postepeno. To je nešto što je Daenerys teško naučila u Slaver's Bayu u knjigama.
Zašto se Viserys nije odrekao svog trona u korist Rhaenys ako mu je bio cilj da promjeni tradiciju?
Kako god, kraljeva reč predstavlja zakon i vlast.

Maegor je ovako razmišljao. Čak i sa zmajevima Targaryeni nisu iznad tradicije i običaja. Sam Viserys je to rekao. Sam Aegon Osvajač je to znao. Zato je uveo grb i zvanične riječi kuće Targaryena i prešao u Faith of the Seven. Jedino se nije htio odreći incesta zbog zmajeva. Zašto je uopšte sazivan Veliki Sabor ako je Jaehaerys sam mogao odlučiti?
Hangman98 je napisao/la: 18 lis 2022, 22:41 Ko kaze da i Alicent nije imala pretenzije ka tronu, Renis je zagolicala mastu sa onim pitanjem i u ocima se vidjelo da vjerovatno nekad imala zelju ili je nikad nije ni izgubila.
Alicent može biti samo kraljica majka. Ona sama nema nikakvog osnova da pretenduje na tron.
Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17891
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Hangman98 »

Pomenuo sam to u kontekstu da se Reiniri i Viserisu nabija na nos to sto su odlucili da zena treba biti sljedeca na redu. Ova kao eto ne bi da moze.
slika
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10619
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la HunterDX »

Maki je napisao/la: 18 lis 2022, 21:46 Ned Stark javno objavi istinu da su Cerseina djeca kopilad jer ne želi da Iron Throne pređe u ruke onih kojima ne pripada i zbog toga izgubi glavu = jadan Ned, Lannisterske pičke, živjeli Starkovi.

Vaemond Velaryon javno objavi istinu da su Rhaenyrina djeca kopilad jer ne želi da vjekovno sjedište njegove kuće pređe u ruke onih kojima ne pripada i zbog toga izgubi glavu = kreten, Daemon legenda, yass kween Rhaenyra.
Ned je diskretno upozorio i makar delovao kao potpuno normalan čovek.

Vaemond je konstantno bio iritantan, svaki put kad su ga prikazali, lik je hvatao na galamu.
Govorio je on istinu, ali je imao predug jezik.
Rhaenys ga na samom početku epizode upozorava da će izgubiti glavu zbog dugog jezika.

Upozorila je i Rhaenyru dok je bila mlada da je muškarci neće prihvatiti. Mislim da će crni doći na presto,ali nisam siguran da li će Rhaenyra biti kraljica, jer u igri prestola je Cersei prva kraljica u istoriji.

Ona je postavljena kao neki prorok. Sad ne znam šta će zadesiti Alicent nakon njihovog razgovora. 😁

Cole mi deluje kao da je ozbiljno zaljubljen u Alicent, a deluje kao da ni ona nije ravnodušna prema njemu.
Avatar
Hangman98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 17891
Pridružen/a: 25 ruj 2021, 16:11
2
Lokacija: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Hangman98 »

slika
ante
Rank 11
Rank 11
Postovi: 5316
Pridružen/a: 06 ožu 2017, 15:23
7
Lokacija: Odžak, BiH
O meni: Spiritualni lider JAS-a
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la ante »

slika
► Prikaži “Spoiler”
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24616
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Maki »

Spoiler
Little Luke Strong, the bastard. You are wet, bastard. Is it raining, or did you piss yourself in fear?
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10619
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la HunterDX »

Da malo izađem iz teme.
Da li sam jedini koji smatra da je Joffrey Baratheon jedan od najglupljih kraljeva koji su vladali u čitavom GoT univerzumu?
Mrtva je trka izmedju njega i njegovog brata koji se ubio zbog p.čke.
Jedino što je kod njega bilo pohvalno je onaj dečko koji ga je glumio.
Van toga je bio jedan dosadan lik, čisto zlo koje je selo na presto. Nije se pokazao kao dobar ratnik, nije se pokazao u ratu, nije pokazao ni i od inteligencije. Pa mi nije jasno zašto su ga ljudi želeli kao glavnog negativca.

Ja sam se nadao da će se opametiti i da će njegov lik krenuti da se razvija, ali nakon treće sezone sam odustao od njega i čekao da ga neko ubije. Sva sreća da nisam dugo morao da čekam, jer je kopile crklo na početku četvrte sezone.
Jedan loš lik, koji nikako nije mogao da bude glavni negativac.

Boltonovo kopile je bilo Tesla za njega. Mada je i Bolton trebao da bude nešto ozbiljniji lik, ali opet je bio daleko bolji od Joffreya.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24616
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Maki »

To je i poenta. Joffrey je bio razmaženo sadističko derište.
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10619
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la HunterDX »

Maki je napisao/la: 20 lis 2022, 15:48 To je i poenta. Joffrey je bio razmaženo sadističko derište.
Tačno, ali u igri prestola bi mi se više dopao neki pametniji lik. Bio je previše nesposoban i završio je tačno kad je trebao, izgurao je polovinu serije, što je bilo sasvim dovoljno za njega.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24616
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la Maki »

Po meni je jako dobro odrađen lik. Marioneta u Tywinovim rukama ali problematična marioneta. Trebalo je nekako pokazati lannistersko zlo.
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10619
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Re: Game of thrones

Post Postao/la HunterDX »

Maki je napisao/la: 20 lis 2022, 18:38 Po meni je jako dobro odrađen lik. Marioneta u Tywinovim rukama ali problematična marioneta. Trebalo je nekako pokazati lannistersko zlo.
To ne osporavan. Ali nisam se bunio kao neki kada su ga otrovali. Nije bio za nekog finalnog negativca, na to sam mislio.
Da su ga malo nadogradili i prikazali neku pozadinu njegovog lika, bio bi idealan kao finalni.
Odgovori