A song of ice and fire

Interaktivna zabava
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

A song of ice and fire

Post Postao/la Maki »

Nisam upoznat ali ASOIAF je takože fenomenalna priča.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57839
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

A song of ice and fire

Post Postao/la Sherpa »

Priča bez kraja. Ili ako gledaš seriju - s užasno napisanim krajem. Kak god bilo, to kvari priču. Pošto imap malo more priča sa kvalitetnim krajem
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

A song of ice and fire

Post Postao/la Maki »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Priča bez kraja. Ili ako gledaš seriju - s užasno napisanim krajem. Kak god bilo, to kvari priču. Pošto imap malo more priča sa kvalitetnim krajem
Slažem se ali ovo što je do sada pruženo je fantastično.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57839
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

A song of ice and fire

Post Postao/la Sherpa »

Je. Ali nije jedini koji je u tom žanru imao sjajne knjige. To što ljude taj žanr ne zanima, i što ih zanimaju samo serije - to je druga priča. To što ga mnogi smatraju najboljim je više na temelju što osim njega i tolkiena nisu ništa drugo pročitali
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

A song of ice and fire

Post Postao/la Maki »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Je. Ali nije jedini koji je u tom žanru imao sjajne knjige. To što ljude taj žanr ne zanima, i što ih zanimaju samo serije - to je druga priča. To što ga mnogi smatraju najboljim je više na temelju što osim njega i tolkiena nisu ništa drugo pročitali
Ne sporim da je tako no opet smatram da su pohvale zaslužene. Kao i kritike zbog sproosti.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57839
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

A song of ice and fire

Post Postao/la Sherpa »

ja ne osporavm pohvale. ja samo kažem - priča je lošija zato što je nije završio.

i imaš slučajeva, ala wheel off time, gdje isto pisac radi smrti nije uspio dovršiti, ali narativ oko toga je prilično drugačiji. što će se jednom zaboraviti i izjednačiti (te će vjerojatno netko drugi dovršiti).

Ja čak govorim i o tom obožavanju kao 'najbolje', a da nisu upoznati s drugim. I imaju super likove, super momente, plot twistove. I imaš čega pamtiti. ali imaš i drugdje. meni je kay najbolji pisac, i znam da ću pamtiti kada se prvi puta spomene tigana u knjizi, ili ono nezaboravno opisivanje utrke u gospodaru careva. i oni koji poznaju će kazati 'o da', dok će mnogi od onih koji ne poznaju kazati 'ma nemre to biti kao red/purple weding' - zato što nisu upoznati s drugim i stavili su ga na tron prije vremena.

pa pogledaj kako se nakon serije ugasio i interes za knjigom i kod ljudi, naravno da njega nije briga.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57839
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Maki »

Elite je napisao/la: 03 ruj 2022, 16:12
Maki je napisao/la: 03 ruj 2022, 08:34
Spoiler
Upravo zato i nisam pretjerani fan Crnih. Rhaenyra je postavljena kao nasljednica upravo kako bi se spriječio Daemon da postane kralj i na kraju uradi to što je uradila. Mislim da će u seriji Rhaenyra biti predstavljena puno simpatičnije nego u knjigama pošto je tamo Rhaenyra prilično loša osoba.
Ne bih rekao ništa lošija od Sersei koju mnogi obožavaju. U tom svetu ako želiš da opstaneš moraš da gaziš ili ćeš biti pregažen. Jedino glupi Starkovi su verovali kako se čast i poštenje isplati. Zato su i prošli kako su prošli.

Ja kao feminista sam u ovakvim pričama uvek na strani žena, tako da ću bez sumnje biti Renira tim.
Odgovoriću ovdje da ne spojlamo seriju.
Rhaenyra je upravo Cersei prije Cersei i prošla je kako će proći i Cersei. Istina je da je Rhaenyra propatila zbog svog pola ali je sama svoju poziciju još više dotukla jer je varala muža i imala očitu kopilad kao i Cersei, jer je bila spremna da muči i ubija nedužne kao i Cersei i jer je postala paranoik kao i Cersei. Na kraju je zbog ljubomore i paranoje ostala i bez Daemona koji joj je bio glavna podrška. Ni Aegon II nije bio ništa bolji i obe strane su bile odvratne.

Starkovi su izgubili prvu fazu Rata 5 Kraljeva ali to nema veze sa njihovim poštenjem i čašću već jer je Martin pisao da oni izgube. Veliki broj stvari se morao desiti da Lannisteri dobiju. Stannis i Renly su se morali međusobno sukobiti što je ajde realno jer se oni nisu voljeli nikako, Balon Greyjoy je morao biti apsolutni moron i napasti siromašni Sjever umjesto da je prihvatio Robbovu ponudu i napao bogate Lannisterske zemlje i Lannisport, Theon je morao isto tako biti apsolutni moron i sa 20 ljudi napasti zamak u centru Sjevera hiljadama kilometara udaljen od bilo kakvog mora koje je osnov snage Greyjoya i na kraju su Freyovi morali biti spremni prekršiti sve moguće tabue i svete zakletve i pobiti svoje goste na Red Weddingu. Robb jeste zasrao što se vjenčao sa Jeyne Westerling ali su Lannisteri imali i previše sreće u tom ratu tako da je poraz Starkova više rezultat toga nego njihovog glupog poštenja.

Isto tako to poštenje Starkova im je donijelo odanost cijelog Sjevera sem Boltona. Zato sad Sjevernjaci rade protiv Boltona da vrate Starkova a Lannistere niko ne voli i sa Aegonovom invazijom im se bliži kraj.
Avatar
Elite
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1469
Pridružen/a: 24 lip 2022, 02:16
1
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Elite »

Završio sam deo knjige o Džeherisu prvom, pa da napišem svoje utiske o njemu.

Mislio sam da je Egon Osvajač najveći vladar Vesterosa, ali prevario sam se. Sad sam se setio ono što je Dario Naharis rekao Deneris, čini mi se u šestoj sezoni, kako ona nije rođena da vlada već da osvaja. Slična paralela se može primeniti i na Egona i Džeherisa. Egon bio je rođen da osvaja, dok je Džeheris bio rođen da vlada.

Znam da Martin često inspiraciju za svoje likove nalazi u istoriji. Ne znam koja ličnost je poslužila kao inspiracija za Džaherisa, ali meni je on najsličniji Ataturku. Čovek koji je kraljevstvo podeljeno nakon dugog građanskog rata, pomirio i podigao ga iz pepela. Koji je reformisao mnoge zakone i modernizovao ga je onoliko koliko je bilo to u njegovoj moći. Rekao bih da nijedan vladar sedam kraljevstava, ni pre ni posle njega nije postigao sve ono što je on postigao.

Opet koliko je on za sve to zaslužan, toliko je i njegova kraljica. Ljubavna priča Džaherisa i Alisane je mislim najlepša ljubavna priča koju je Martin napisao (nije da ima konkurenciju xD) Bio sam impresioniran kako su se suprotstavili i majci i svima samo da bi ostvarili svoju ljubav. Od svih kraljica Vesterosa ona je bila najuticajnija. Nije naravno Džeheris bio njen pijun, ali njenu reč su dosta uvažavali i pored toga što je žena. Najzaslužnija za zabranu prava kmetova na prvu bračnu noć, ali je i često branila pravo potlačenih žena i bila jednako pravična kao i njen muž. I pored nekih njihovih razlaza kasnije, ostali su najskladniji kraljevski par.

Džeherisova vladavina je, uz izuzetak par sukoba, prošla relativno u miru i blagostanju, što bi svaki vladar poželeo. Ali to se nažalost ne može reći za njegov privatan život. Imao je trinaestoro dece (ako sam dobro izbrojao lol) i nadživeo ih je sve! Prava je tuga bilo čitati o tragedijama koje su snalazile njegovu decu jedno za drugo da je na kraju njegovo očinstvo postalo više prokletstvo nego blagoslov. A šta tek za Alisanu reći koja je sahranjivala jedno po jedno dete koje je rodila. Ne poželeti nijednoj majci. Zaista kad bi snimili spin - off o njima dvoma, to ne bi bio neki epski spektakl, ali bi bila jedna od najboljih porodičnih drama na nivou nekog Šekspirovog dela.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Maki »

Elite je napisao/la: 21 ruj 2022, 16:07
Mislio sam da je Egon Osvajač najveći vladar Vesterosa, ali prevario sam se. Sad sam se setio ono što je Dario Naharis rekao Deneris, čini mi se u šestoj sezoni, kako ona nije rođena da vlada već da osvaja. Slična paralela se može primeniti i na Egona i Džeherisa. Egon bio je rođen da osvaja, dok je Džeheris bio rođen da vlada.
Iako je i Aegon bio jako dobar vladar da, Jae I je definitivno najbolji. Njih dva su svakako u top 3 vladara Westerosa sa Daeronom II.
Znam da Martin često inspiraciju za svoje likove nalazi u istoriji. Ne znam koja ličnost je poslužila kao inspiracija za Džaherisa, ali meni je on najsličniji Ataturku.
Vjerovatno mu je neki engleski kralj bio inspiracija. Ne pada mi nijedan na pamet u ovom trenutku tho.
Opet koliko je on za sve to zaslužan, toliko je i njegova kraljica. Ljubavna priča Džaherisa i Alisane je mislim najlepša ljubavna priča koju je Martin napisao (nije da ima konkurenciju xD)

Baelon i Alyssa.
Džeherisova vladavina je, uz izuzetak par sukoba, prošla relativno u miru i blagostanju, što bi svaki vladar poželeo. Ali to se nažalost ne može reći za njegov privatan život. Imao je trinaestoro dece (ako sam dobro izbrojao lol) i nadživeo ih je sve!

Nije Saeru. Zato je umro dozivajući je.
Prava je tuga bilo čitati o tragedijama koje su snalazile njegovu decu jedno za drugo da je na kraju njegovo očinstvo postalo više prokletstvo nego blagoslov. A šta tek za Alisanu reći koja je sahranjivala jedno po jedno dete koje je rodila. Ne poželeti nijednoj majci. Zaista kad bi snimili spin - off o njima dvoma, to ne bi bio neki epski spektakl, ali bi bila jedna od najboljih porodičnih drama na nivou nekog Šekspirovog dela.
Ovo je prava tragedija Jaehaerysove vladavine. U velikoj mjeri je sam kriv za razdor svoje porodice. Recimo princezu Daellu je prerano udao pa je umrla pri porođaju. Princezu Viserru je tjerao da se uda za starca. U velikoj je mjeri kriv i za razdor sa princezom Saerom.
Avatar
Elite
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1469
Pridružen/a: 24 lip 2022, 02:16
1
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Elite »

Maki je napisao/la: 21 ruj 2022, 16:46
Baelon i Alyssa.




Nisu njih dvoje imali velikog prostora u knjizi pa mi nisu ostavili neki utisak, ali jeste bilo divno što joj je ostao veran i nije hteo da se oženi ponovo nakon njene smrti.
Maki je napisao/la: 21 ruj 2022, 16:46
Nije Saeru. Zato je umro dozivajući je.


Da, tačno. Mada je se pre toga odrekao i govorio da je mrtva za njega. A i ona mi je jako tragičan lik. Na neki način mogu da je razumem jer nije htela život pod okovima koje joj je otac nametnuo.
Maki je napisao/la: 21 ruj 2022, 16:46
Ovo je prava tragedija Jaehaerysove vladavine. U velikoj mjeri je sam kriv za razdor svoje porodice. Recimo princezu Daellu je prerano udao pa je umrla pri porođaju. Princezu Viserru je tjerao da se uda za starca. U velikoj je mjeri kriv i za razdor sa princezom Saerom.


Ovo je nažalost istina. Veliki vladar, ali kao otac sasvim zakazao i uništio živote skoro svoj svojoj deci.

Čudo da smo se u svemu složili :mrgreen:
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Maki »

Pa generalno taj dio i nije napisan tako da imaš puno prostora za neslaganja. Jaehaerys je univerzalno hvaljen kao najbolji kralj u istoriji Westerosa. Mada je u neku ruku kasnije doveo do pada dinastije sa svojom teorijom Eksepcionalizma koja je postala problematična kad su Targovi izgubili zmajeve. Zato volim Daerona II jer je to prekinuo.
Avatar
Elite
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1469
Pridružen/a: 24 lip 2022, 02:16
1
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Elite »

Moram ipak dodati da je za princezu Viseru ipak Alisana bila više kriva jer je ona insistirala na njenoj udaji. Džeheris se tu nije mnogo mešao.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Maki »

Razumijem zašto su je htjeli udati u kuću Manderlya ali to su jako loše odigrali.
Avatar
Elite
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1469
Pridružen/a: 24 lip 2022, 02:16
1
Status: Offline

Re: A song of ice and fire

Post Postao/la Elite »

Maki je napisao/la: 22 ruj 2022, 21:22 Ne podržavam ni ja zelene samo ne volim ni crne. Sem nekih. Ali glavni nosioci obe strane su mi jako odbojni što je i poenta cijelog sukoba. Ples je najtragičniji sukob u istoriji Westerosa jer zapravo nemaš dobru stranu za koju se možeš vezati. Svi su zli sem par izuzetaka koji ne mijenjaju sliku.

Npr. u ratu 5 Kraljeva jasno je da su Starkovi i Stannis pozitivnije strane od Lannistera i Greyjoya, u pobuni Blackfyrea Targaryeni su pozitivnija strana.
Ipak su crni rekao bih manje zlo. Zeleni su obični uzurpatori. Ono hladnokrvno ubistvo starca koji se jedini suprotstavio planu o otimanju prestola Reniri. Znači naježio sam se! Takođe čvrsto sam pri tome da su priče o strahu za živote Alisentine dece čist izgovor da bi uzeli vlast.
Odgovori