Knjiga

“So many books, so little time.” Frank Zappa

Interaktivna zabava
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24594
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Knjiga

Post Postao/la Maki »

Kupio sam Three Body Problem. Kad prođe rok pročitaću pa ću vidjeti.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24594
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Knjiga

Post Postao/la Maki »

Three Body Problem je jako dobar roman. Više misterija nego SF.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24594
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Knjiga

Post Postao/la Maki »

Sad prelazi u horor.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24594
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Knjiga

Post Postao/la Maki »

crocop97 je napisao/la: 16 ruj 2022, 20:41 Čuo sam samo pozitivne kritike, planiram to čitat uskoro svakako jer me zanima kako kineski autori zaobilaze cenzuru sf-om i magičnim realizmom.
Evo nakon skoro godinu mogu odgovoriti. Ne znam kako je Three Body Problem prošao kineske cenzore pošto je početak romana jedna jasna kritika Kulturne Revolucije što je istini za volju nešto što i sama Komunistička Partija danas kritikuje kao grešku ali je idalje kritika poteza vlasti.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24594
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Knjiga

Post Postao/la Maki »

slika
The Three Body Problem - Cixin Liu

SPOILERI

Fantastičan roman. Ali baš ono fantastičan. Radnja prati dva glavna lika. Jedan je Wang Miao, stručnjak za nanotehnologiju, koji je pozvan da istraži niz samoubistava naučnika povezanih sa misterioznom grupom Frontiers of Science koja se bavi pokušajima da se probije limit naučnih dostignuća. Drugi je Ye Wenjie, naučnika koja je izgubila oca tokom Kulturne Revolucije, i koja je tokom 60ih regrutovana u misterioznu Red Coast bazu na sjeveroistoku Kine. Prva stvar koja je fascinantna jeste koliko se fokusa stavlja na Kinu tokom 60ih tokom Kulturne Revolucije. To je bio jedan od najgorih perioda kineske istorije gdje su milioni naučnika i intelektualaca progonjeni jer su bili "reakcionari" i "kontrarevolucionari". Iako se i KP Kine distancirala od tog perioda idalje je fascinantno koliko jedan kineski autor može kritikovati tadašnji režim. Jasno se prikazuje opsjednutost svih Kineza tog doba pitanjem ideološke čistote i odanosti Maou i njegovim idealima. I zaista svo zlo u romanu kreće od Kulturne Revolucije. Ye Wenjie prisustvuje brutalnim ubistvu svog oca profesora koji se usudio predavati modernu kapitalističku fiziku. Ye Wenjie od tog trenutka sve više i više mrzi ljudsku rasu i smatra je potpuno zlom i iskvarenom. Liu Cixin pokušava zakamuflirati to kroz roman jer i sama Ye Wenjie gubi ćerku Yang Dong koja se ubija zbog otkrića da fizika ne postoji ali na kraju kad se otkrije "twist" romana nije iznenađujuće.

Wang Miao se suočava sa nizom naizgled natprirodnih događaja. Na fotografijama koje slika prikazuje mu se odbrojavanje, kad zatvori oči vidi odbrojavanje, cijeli univerzum mu u jednom trenutku žmirka. Iako je Wang Miao na početku romana siguran da će on, kao praktičar, izbjeći sudbinu svih teoretičara koji su se ubili kako roman odmiče i on gubi pamet i na ivici je da isto tako završi samoubistvom. Sa litice ga povlači Da Shi, nepristojni policajac bez dlake na jeziku koji mu govori da ima neko objašnjenje i da će ga otkriti. Da Shi je "dobroćudni glupan" romana. On je brutalni policajac koji nema pojma o univerzumu, nanotehnologiji, vanzemaljcima, ali je zato najsposobniji da zadrži svoje mentalno zdravlje jer ga ta pitanja ne interesuju. Wang Miao otkriva čudnu VR igru Three Body gdje se susreće sa raznim figurama iz istorije kako kineske tako i evropske koje se nalaze u čudnom svijetu gdje se smjenjuju Stabilne Ere i Haotične Ere. Haotične Ere su periodi ogromne vrućine ili hladnoće kada civilizacije propadaju i zadatak igrača je da otkriju rješenje problema.

Neću otkriti cijelu priču ali na kraju se ispostavlja da je Red Coast baza služila kao tajni centar za otkrivanje vanzemaljaca i da je Ye Wenjie prva primila poruku od vanzemaljaca sa Trisolarisa, svijeta koji ima tri sunca u nestabilnoj orbiti i zato prolaze kroz Stabilne i Haotične Ere. Iako je Ye upozorena da odgovaranje na poruku dovodi do trisolariske invazije Zemlje Ye Wenjie, koja je postala razočarana u ljudsku rasu, namjerno odgovara i osniva ETO Earth Trisolaris Organization kako bi pomogla trisolarcima u osvajanju Zemlje koje će se dogoditi za 450 godina kada trisolarska flota dođe do Zemlje.

Ye Wenjie je sigurna da su trisolarci, usljed svoje tehnološke naprednosti, i moralno napredna civilizacija koja će ljudima donijeti moralnu obnovu. Međutim pri kraju romana otkriva istinu da je Trisolaris jedna autoritarna civilizacija koja želi istrijebiti ljude i zauzeti Zemlju za sebe te da ljude smatra običnim insektima koje će zgaziti. Ye Wenjie shvata da je samu sebe prevarila a čovječanstvo osudila na potencijalnu propast. Ubila je svog muža i izazvala samoubistvo ćerke da bi ostvarila svoj cilj i na kraju je shvatila da je iskorištena.

Po meni je osnovna poruka romana vrijednost ljudske rase. U ETO postoje tri podgrupe. Jedna su Adventisti koji žele uništenje ljudi jer smatraju da su ljudi zli i da uništavaju druge vrste, druga su Redemptionisti koji smatraju da će trisolarci donijetu obnovu ljudima i treći su Survivori koji samo žele da se približe trisolarcima kako bi bili pošteđeni. Tu vidimo tri suštinski mizantropne grupe. Svi oni se zavaravaju misleći da se ljudi mogu obnovi izvana ili da moraju biti uništeni. Brutalni režim u kojem žive im je uništio svaku vjeru u ljude, u Boga, u bilo šta. Zato su se uhvatili za posljednju slamku smisla a to je spasenje iz svemira. Ali to je samo iluzija. Trisolaris dolazi da uništi sve, i ljude i druge vrste na Zemlji.

ETO je izdala ljudsku rasu i predala je u ruke najgorim fašistima. Liu Cixin nam time govori da ne trebamo izgubiti vjeru u ljude i da ne trebamo tražiti spasenje van veza sa drugim ljudima. Na kraju Wang Miao uz pomoć Da Shia opet dobija nadu da će ljudi ipak preživjeti jer mada trisolarci ljude smatraju bubama ipak zaboravljaju da su bube idalje tu i da ih ljudi, uz sve pesticide, nikad nisu istrijebili. Ali Wang Miao dobija tu nadu iz svoje veze sa Da Shijem. ETO sa druge strane odbacuje veze između ljudi i pokoravaju se mračnim bogovima svemira koji ih samo koriste za svoj interes. Izrasli su u Kulturnoj Revoluciji a zapravo su otvorili vrata daleko goreg maoizma.

Roman prezentuje i niz naučnih principa za koje ja ne znam da li su naučno mogući ili ne zato o njima nisam ni pisao ovdje. Prva polovina romana je pisana u stilu misterije a ne SF jer imamo dvije paralelne misterije koju pratimo: misteriju Red Coast baze i misteriju samoubistava naučnika. Onda se dodaje misterija VR igre. Tek u drugom dijelu dobijamo taj SF element i otkrivaju nam se mnoge stvari. Kako je Wang Miao doživio te čudne događaje, šta je pozadina ETOa, šta je budućnost Zemlje.

Sjajan roman.

10/10
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Maki je napisao/la: 20 lip 2023, 23:09
crocop97 je napisao/la: 16 ruj 2022, 20:41 Čuo sam samo pozitivne kritike, planiram to čitat uskoro svakako jer me zanima kako kineski autori zaobilaze cenzuru sf-om i magičnim realizmom.
Evo nakon skoro godinu mogu odgovoriti. Ne znam kako je Three Body Problem prošao kineske cenzore pošto je početak romana jedna jasna kritika Kulturne Revolucije što je istini za volju nešto što i sama Komunistička Partija danas kritikuje kao grešku ali je idalje kritika poteza vlasti.
mislio sam da sam jučer odgovori

vjerojatno je kriterij za jednog od najznačajnijih pisaca žanra u državi drugačiji.

btw 3body problem nikako da dođe na red
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24594
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Knjiga

Post Postao/la Maki »

Ali nije bio jedan od najznačajnijih pisaca kad je pisao.
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6964
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Online

Re: Knjiga

Post Postao/la crocop97 »

Ni ja nikako da se uhvatim tog, vjerojatno ću ovog ljeta. Mislim da bi ti se svidio "Kraj djetinjstva" Arthura Clarkea, jedan od najboljih sf romana koji sam pročitao
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Maki je napisao/la: 21 lip 2023, 18:15 Ali nije bio jedan od najznačajnijih pisaca kad je pisao.
kako ne. čovjek je već tada imao 15 godina rada iza sebe, pogotovo kroz kratke priče. U sf svijetu je to dosta važno i nije prvi koji je preko toga stvorio ime.

Osim toga, mislim da pretjeruješ u gledanju koliko se u kini zaista cenzurira.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24594
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Knjiga

Post Postao/la Maki »

Da, ali ne znam da li je bio jedan od najznačajnijih. Pogotovo u režimu kakav je kineski napisati ovakav roman treba imati muda.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

crocop97 je napisao/la: 21 lip 2023, 18:43 "Kraj djetinjstva" Arthura Clarkea, jedan od najboljih sf romana koji sam pročitao
:cool:
slika
Odgovori