Povijest i geografija

Opisujemo svoje regije i državu

Nasumični razgovori
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57843
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Sherpa »

Jedno ne isključuje drugo. Samo tvoj primjer ne dokazuje da li je bilo zato što je kler ili zato što je radio nešto zbog čega je to zaslužio.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24576
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Republikanci su pobili na stotine sveštenika. Jasno je da su ih ubijali zbog njihovog zvanja.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57843
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Sherpa »

Čista pretpostavka bez ijednog dokaza. Vjerojatno si u pravu, no simbolika je vjerojatno tu zbog nečega.

Sav taj kler je stoljećima živio bolje nego puk. Što obrazovanjem što stilom života, i još si im morao davati. To je sigurno igralo utjecaja u tome
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24576
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Bgmi sultan ukopa Tursku.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24576
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Veliki dan za slobodu i pravdu. Evropski sud za ljudska prava je odlučio da je Rumunija imala pravo odbiti registraciju svoje komunističke partije zbog poveznica sa diktatorom Čaušeskim.
https://balkaninsight.com/2021/12/21/eu ... ist-party/.
Nadam se da će uskoro i sve ostale evropske zemlje zabraniti komunističke partije i da će se sa tom ideologijom jednom zauvijek raskrtiti.
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9098
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la KOMANIA »

Maki je napisao/la: 22 pro 2021, 10:46
Nemoj da te čuje Drug Joška! 😝
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24576
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Povratio sam u sebi. Odvratni isprdci proklete ideologije. Kako samo bezočno lažu i manipulišu. Čuj najviše državnika u svijetu došlo na sahranu. Kao da je umro ne znam ti ko a ne još jedan komunistički diktator. Kažu kao sada pljuju Tita i šire laži o njemu a komunisti to decenijama radili o dinastiji Karađorđević kao i o Svetoj Pravoslavnoj Crkvi. Isto kaže nije Tito zadužio Jugoslaviju. E pa jeste. Najveći rast jugoslovenskog duga se desio od 1973 do 1980. kada je skočio sa 4,7 milijarde dolara na 18,9 milijardi. Ovo se može provjeriti u OECD Economic Surveyu za Jugoslaviju iz 1990.
Avatar
mone
Rank 7
Rank 7
Postovi: 518
Pridružen/a: 03 vel 2019, 10:31
5
Lokacija: Zagreb
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la mone »

Maki, očito je da sereš po komunizmu samo iz svojeg vjerskog fanatizama, a zanemaruješ da je nauk komunizma doneo standarde u radnom danu, čitav niz radničkih prava i društvenih jednakosti koja su prihvatila sva normalna moderna društva.
Mora se odvojiti konkretna država, ideja i glupost ljudi poput Staljina od ideje komunizma
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24576
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

a zanemaruješ da je nauk komunizma doneo standarde u radnom danu,
Neistina. Prvi edikt o osmočasovnom radnom danu potiče još iz 16. vijeka a istorija radničkog pokreta koji se borio za radnička prava nije istorija komunizma. To su dvije odvojene cjeline. Ja priznajem da je Oktobarska revolucija ponukala zapadnu Evropu da se više pobrine za radnike iz straha od širenja boljševizma ali to je i najveći doprinos komunizma radničkim pravima.
čitav niz radničkih prava
U komunizmu radnici nisu imali nikakva prava. Sindikati kao organizacije koje su ih trebale štititi su bili pod kontrolom Partije. Štrajkovi kao najvidljiviji način borbe su bili nezamisliva pojava. Jedno su proklamacije Partije a drugo realnost.
i društvenih jednakosti koja su prihvatila sva normalna moderna društva.
SSSR i komunistička društva su bila dosta konzervativnija nego što to današnji neo-marksisti misle. Pa sam Lenjin je pisao:
"Dissoluteness in sexual life is bourgeois, is a phenomenon of decay. The proletariat is a rising class. It doesn’t need intoxication as a narcotic or a stimulus. Intoxication as little by sexual exaggeration as by alcohol. It must not and shall not forget, forget the shame, the filth, the savagery of capitalism."
Isto tako ženama su davana prava na papiru ali malo toga se sprovodilo u praksi. Samo jedan primjer. Jedina žena koja je ikad u komunističkom bloku došla do vodećih funkcija je bila Milka Planinc u SFRJ.
Mora se odvojiti konkretna država, ideja i glupost ljudi poput Staljina od ideje komunizma
Ali ovo je prilično neiskren potez. Ne može se ignorisati ono najgore od komunizma a slaviti to nekakvo teoretsko najbolje. Jer staljinizam nije mali dio komunističke istorije.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24576
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

KOMANIA to za Bugare je ionako sad postalo više kao meme. Jer se međusobno eto optužujemo za te noževe u leđa.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7621
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

Kad shvatiš da su za sve to krivi Rusi sa mirom u San Stefanu
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24576
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Ma da ali nema tu više nekog neprijateljstva. Samo su ostala ta podjebavanja.
Avatar
TheBesir
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3876
Pridružen/a: 21 vel 2018, 21:20
6
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la TheBesir »

slika

Istrazivao sam malo historiju zastave BiH u posljednje vrijeme.
Koja je vama najljepsa?
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17455
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: Island of relevancy
O meni: 😒😒😒
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la Dynamite 7 »

Ova sadašnja.
WRECK EVEYONE& LEAVE.
Avatar
TheBesir
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3876
Pridružen/a: 21 vel 2018, 21:20
6
Status: Offline

Re: Povijest i geografija

Post Postao/la TheBesir »

Meni je lijepa i ova sadasnja, ali Ljiljani su ljepsi.
Jedino sto mi se ne svidja jeste sto nema nekog historijskog utemeljenja i povezanosti sa Bosnom bas.
Odgovori