Stripovi

Marvel, DC, IDW, DH Comics, 2000 AD, ... . Tema posvećena svim ljubiteljima stripova .

Interaktivna zabava
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Stripovi

Post Postao/la Maridius98 »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Koliko si, uz sve ovo, još nadogradio kolekciju?
Sad sam na nešto manje od 500. Do kraja godine treba da se prave nove police. :D
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Stripovi

Post Postao/la Sherpa »

dolaziš na interliber, iako nije fokusiran na stripove? :D (si bio na CRŠu?)
slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Stripovi

Post Postao/la Maridius98 »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST dolaziš na interliber, iako nije fokusiran na stripove? :D (si bio na CRŠu?)
Ako sve bude kako treba, trebalo bi. Vidim da je još uvek neizvesno oko organizacije sajma knjiga u Bg, videćemo šta nosi jesen. Veliku većinu strip festivala propuštam (uključujući i CRŠ) jer mi je tad junski ispitni rok. Kad sledeće godine apsolviram, planiram da uradim turu po strip festivalima u Ex Yu državama. Čuo sam da su strip festivali u Laktašima i Mostaru fenomenalni.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Stripovi

Post Postao/la Sherpa »

ako budeš dolazio, javi :)

Ja ne znam baš dovoljno, znam ovako površno od frenda (on i stari su stripofili, pa ako bude dolazio možda mi se i on pridruži da pogledamo što ima na interliberu)
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Stripovi

Post Postao/la Sherpa »

@Maridius98 daj mi reci, sa ovih prostora (možeš i za svaku zemlju posebno) tko su po tebi najvažniji/najbolji/najutjecajniji strip crtači.
slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Stripovi

Post Postao/la Maridius98 »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST @Maridius98 daj mi reci, sa ovih prostora (možeš i za svaku zemlju posebno) tko su po tebi najvažniji/najbolji/najutjecajniji strip crtači.
Problem je u tome što su strip crtači uglavnom ili iz Srbije ili iz Hrvatske. Ostale zemlje nemaju tako razvijenu strip scenu i iskreno nisam nešto preterano upoznat sa njihovim lokalnim autorima. Sigurno ih ima, ali nisu imali takav uticaj na svetsku strip scenu kao sva ova imena koja ću sada da nabrojim.

Jurij Pavlovič Lobačev aka Đorđe Lobačev (1909-2002)

Čovek koji je uveo strip na ove prostore. Sin ruskog konzula, radio je uglavnom adaptacije romana, basna i bajki, kao na primer "Ženidba cara Dušana", "Baš Čelik", "Čardak ni na nebu ni na zemlji", "Čarobnjak iz Oza", "Pepeljuga" itd. Verovatno najbitniji strip autor sa ovih prostora.

Igor Kordej (1957-)

Hrvatski strip autor koji je počeo kao član umetničke grupe "Novi kvadrat". Radio je za Marvel, DC i Dark Horse, serijale poput X-Men-a, Tarzana i Star Wars. Od kraja prošle decenije radi isključivo za francusku izdavačku kuću Delkur, gde stiče slavu sa hrvatskim scenaristom Darkom Macanom. Preporučujem ti da baciš pogled na stranice iz Maršala Basa jer mu je to vrhuac crtalačke karijere.

Željko Pahek (1954-)

Rođen u Hrvatskoj, ali živi i radi preko 40 godina u Beogradu. Član legendarne strip grupe "Beogradski krug 2", gde je skoro svaki autor stekao ogromnu popularnost na ovim prostorima. Radi uglavnom naučnofantastične serijale poput Astro-iđana i Legije nepromočivih. Jedan od dvojice strip crtača čiji su stripovi objavljivani u legendarnom američkom magazinu "Heavy Metal", gde je radio priče za svaki jubilarni broj.

R.M. Guera aka Rajko Milošević Gera (1959-)

Još jedan član Beogradskog kruga 2. U Yu Stripu su izlazili njegovi stripovi "Elmer Džons i Teksaški jahači". Beži od ratova devedesetih i seli se u Španiju, gde živi od 1991. Najpoznataja saradnja mu je sa američkim scenaristom Jason Aaron-om na serijalu "Skaplirani" (Scalped). Saradnja se nastavila i preko Image Comics-a, gde radi serijal "Goddamned".

Enki Bilal aka Enes Bilalović (1951-)

Iako odbija da kaže da je sa naših prostora, naš je. Bavi se crtanjem i režijom, a godinama već živi i radi u Francuskoj. "Četiri" mu je najznačajniji strip, gde predstavlja propast Jugoslavije sa futurističke tačke gledišta.

Branislav Bane Kerac (1951-)

Najveća legenda novosadskog Dnevnika. Poručnik Tara, Kobra, Cat Claw, Billy the Pljuc, Tarzan, Blek, Zagor... Najznačajniji naslovi ovih prostora su njegovi.

Esad Ribić (1972-)

Najveći strip crtač sa Hrvatskog prostora, barem što se tiče popularnosti. Preko 10 godina radi za Marvel, gde je radio stripove poput Loki-ja, Silver Surfer: Requiem, Sub-Mariner: The Depths i Secret Wars (2015). Najpoznatiji je po saradnji sa Jason Aaron-om (ponovo on) na strip serijalu Thor, koji su zajedno radili od 2012-2017.

Mirko Čolak (1975-)

Radio je i za francuze, kao i za amere. Najpoznatiji je po svojim stripovima u žanru sword and sorcery poput Konana i Crvene Sonje.

Edvin Biuković (1969-1999)

Ko zna šta bi sa njim bilo, da nije tako mlad nastradao. U Hrvatskoj je radio u strip magazinu Patak, najčešće sa Macanom, Probio se, i početkom devedesetih radio Star Wars stripove sve do svoje smrti.

Goran Sudžuka (1969-)

Još jedno dobro poznato hrvatsko ime na američkoj strip sceni. Crtao je Y: The Last Man, Hellblazer: Lady Constantine i Ghosted. Poznat je i po radu na Wonder Woman.

Dražen Kovačević (1974-)

Još jedan umetnik poznat po sword and sorcery-ju. Uglavnom je radio za francuske izdavačke kuće, serijale poput Valkire i Točak (sa Goranom Skrobonjom). Srpsko sabrano izdanje knjiga o Konanu sadrži njegove ilustracije, pa ti preporučujem da baciš pogled.

Stevan Subić (1977-)

Počeo je na Bonelli serijalu Adam Wild. Vrlo brzo se probio i krenuo da radio serijale poput Konana i Tarzana za francusku izdavačku kuću Delkur.

Darko Perović (1965-)

Još jedan strip crtač poznat po svom radu za italijansku izdavačku kuću Bonelli, posebno po serijalu "Magični Vetar". Sarađivao je i sa španskim izdavačkim kućama, a njegov strip "Brek" ima kultni status na teritoriji bivše Jugoslavije.

Aleksa Gajić (1974-)

Strip autor, ilustrator, reditelj i animator. Njegov strip Tehnotajz je dobio svoju ekranizaciju u vidu animiranog dugometražnog filma "Edit i ja", koji je prvi i jedini srpksi animirani film. I on uglavnom radi za francuze, poznati serijali su mu Drako i Bič Božji.

Sigurno sam nekog zaboravio, ali ne zameri. Lista je u potpunosti subjektivna, čisto da znaš. Inače, što te zanimaju naši strip autori?
slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Stripovi

Post Postao/la Maridius98 »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Koliko si, uz sve ovo, još nadogradio kolekciju?
slika

Jučerašnja nabavka. Mala, ali sa izvanredni naslovima. Baci pogled na sken Paper Girlsa, mislim da će da ti se svideti.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stripovi

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Re: Stripovi

Post Postao/la Maridius98 »

Znači valja?
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stripovi

Post Postao/la Sherpa »

Da. Nije loše. Kažem, možda sam malo više od vizualnog aspekta očekivao, al isti mi je dobar (no ovo je baš totalno subjektivan pogled). Priča mi je odavno poznata, tako da tu nemam baš ništa za kazati.

Volio bih pročitati malo više grafičkih novela, pa ću te vjerojatno tražiti za preporuku. i daj mi reci dal je to standard koliko je vremena između ovog broja i nastavka - cca godinu i pol je po njavama.
slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Re: Stripovi

Post Postao/la Maridius98 »

U suštini ne postoji nikakav standard. S obzirom da ovo nije big two izdavačka kuća, autori imaju slobodu da određuju termine izdavanja kako im je volja. Image na primer neretko dozvoljava svojim autorima da prave pauze od po nekoliko godina, dok ne smisle novu priču. Logika je bolje kvalitetno i sporo, nego nekvalitetno i brzo. Treba da se uzme u obzir da većina autora ima i serijale za big two, pa svoje druge projekte rade sa strane tj. kad stignu.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stripovi

Post Postao/la Sherpa »

više je bilo zbog toga što je ovo licencirano i što koristi već poznatu priču. vjerojatno ima posla s adaptacijom za strip, al sigurno manje nego nova originalna priča

ps: kako je to bilo gr 2021 nominacija, jel ima još kaj tamo da bi preporučio (bilo da si čitao li si čuo nešto o tome)

https://www.goodreads.com/choiceawards/ ... omics-2021
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stripovi

Post Postao/la Sherpa »

Koliko je važna / zanimljiva ova dark horse prodaja?
slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Re: Stripovi

Post Postao/la Maridius98 »

Sherpa je napisao/la: 25 pro 2021, 14:05 Koliko je važna / zanimljiva ova dark horse prodaja?
Dark Horse je bio kamen temeljac indie izdavaštva od početka 90ih. U poslednje vreme doduše nisu imali veliki broj komercijalnih naslova, pre svega jer im je oduzeta licenca na Star Wars, Indiana Jones i Conan stripove, na šta su se fokusirali poslednjih 15ak godina. Koliko vidim, kupio ih je THQ, tako da očekujem da će sada malo više da investiraju u video igre, ali što se tiče samih stripova, ne mislim da će Bog zna šta da se promeni. Ista stvar sa Disney/Marvel i WB/DC. Svi rade isto, samo imaju čoveka na vrhu.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57869
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stripovi

Post Postao/la Sherpa »

Kako stoji kvalitet sttipova po video igrama?
slika
Odgovori