Šah

Za ljubitelje sportova, s loptom ili bez nje
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

kako se nepo raspao

mogao je imati 7-5, a sada je 6-6

u 12 kola smo vidjeli svu mentalnu okrutnost šaha
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

Ako nemate što raditi, za koju minutu počinje završni dan koji će odlučiti prvaka.

Nakon što su u klasičnom odgirali 7-7, morao se aktivirati današnji tajebrejker dan u kojem će se igrati rapid (25min|10sec) 4 partije, a ako i tamo bude izjednačeno ide rapid (5min|2sec), a ako i tamo bude izjednačeno, ide još ubrzaniji rapid sve dok ne dobijemo prvaka (nema armagedona ove godine)

Dan za povijest, dan u kojem će netko postati svjetskim prvakom nakon što je magnus to bio 10 godina.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

ding!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »



slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

blitz isto magnusu

34 partije u 5 dana. 1 poraz (od MVLa)

GOAT
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12368
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Rio146 »

Sherpa je napisao/la: 30 pro 2023, 19:35GOAT
Jedno pitanje, jel misliš da je bolji od Kasparova? I ako da, zašto?
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

apsolutno. A mnoge brojke govore tome u pitanje, tak da možda će biti malo duži post

krenimo s elo ratingom koji je glavno mjerilo u šahu. U povijesti je svega 14 ljudi prešlo elo 2800. Magnus već 14 godina (ili tu negdje) nije pao ispod te brojke. Uz količinu mečeva koju igra to je jako teško zadržati, što govori o tome koliko je konstantan. već je 12 godina no1 po ratingu, 10 godina je bio prvak sve dok sam nije odlučio ne braniti titulu. Vratimo se na taj elo.

Vratimo se na elo. U devedesetima kada je Kasparov najjači samo je on preko 2800 eloa. U nultima ta brojka se diže do pet, premda mnogi od nje dolaze u kasnije periodu te dekade kada on već prestaje igrati. U desetima ta brojka je 10 ljudi. Što ti govori da je u periodu magnusove dominacije bilo najviše takvih osoba koji šah igraju na nevjerojatno visokom nivou. Povijesno gledano najveća konkurencija je sada, a uz sve njih on je i dalje najbolji. On dolazi do rekordnog ratinga od 2882, dok je kasparov najviše imao 2851. Čisto da ti dam dojam kolika je to matematička razlika - da se igra jedna partija to bi bila 24% naspram 15% šansa za pobjedu magnusa (remi je ostalo). Okej, jedna partija je nasumičan podatak, ajmo staviti best of 14 serijeu koliko se igra za titulu prvaka - 62 naspram 23 posto da postanu prvaci (remi je ostalo)

Dio tog rejtinga je sigurno i u pomoći računala koje današnji igrači imaju za analiziranje linija u partiji. Al bile su rađene studije preko raznih matematičkih modela koje su kazale da je Magnus igrač koji stvara najveći pritisak i protiv kojeg protivnici najviše griješe. Što ti opet govori da naproisto donosi to nešto zbog čega je tako teško igrati protiv njega.

To su sve brojke, i kao što znaš nezhavalno je uspoređivati igrače kroz generacije. Al Magnus ima toliko toga u svom arsenalu. Čovjek je vrhunski u svim fazama partije - početku, sredini i završnice. Štoviše, čovjek na velikim natjecanjiam zna odigrati manje dobar potez kako bi izbacio protivnika iz pripreme. A ono kako igra u završnicama, kako pritiskom lomi suparnike, to je nešto što nisam siguran da je šah ikada vidio. Dodaj na to ove blitz i rapid titule, to ti govori da mu nije potrebno puno vremena koliko daje klasičan šah, nego da sve to može raditi na gotovo jednakoj razini i na kratkom periodu. Dodaj da Carlsen drži i najdulji niz bez poraza u klasičnom šahu od 125 partija!!!, a na pet mečeva za titulu od 62 partije izgubio je samo dva meča, jako ga je teško poraziti (ima 11 pobjeda i još 4 u taiebrejkerima)

Meni je tu najvažnija stvar je Carlsen sve svoje napravio uz povijesnu jaku konkurenciju.
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12368
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Rio146 »

Sherpa je napisao/la: 30 pro 2023, 21:02To su sve brojke, i kao što znaš nezahvalno je uspoređivati igrače kroz generacije.
Što se tiče matematike i ELO ratinga, ima smisla i po tome je Magnus bolji. No upravo zbog ovoga gore što sam označio jest da je bilo puno drukčije vrijeme tad. Nisi imao YouTube sa tisućama i tisućama sati materijala. Nisi imao knjige, nisi imao chess.com. Nisi imao neke napredne šah analizatore kao što je Stockfish danas. Upravo zbog toga svega Magnus ima prednost. Daleko da je bolji igrač nego Kasparov, i sigurno kad bi se usporedili primeovi jednog i drugog da bi ga Carlsen dobio, no opet za svoje vrijeme Kasparov je oko 15-ak godina bio broj jedan i preko 25 godina među top 10 zasigurno. Zanima me kako bi se igralo drugačije da je Magnus igrao 90-ih, ili Kasparov danas?

I ja sam mišljenja da je Magnus GOAT, no mnogi veliki šahisti današnjice govore da je Magnusu potrebna još koja godina na vrhu da ipak skine velikog Kasparova sa trona.
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

Magnus će sve to biti ako mu ne dosadi, kao što mu je dosadilo braniti titulu prvaka.

I sve što si naveo stoji, no tu je ovaj dio sa 125 bez poraza. To je prekoleto impresivno, jer koliko god on ima pristup svemu tome, toliko pristupa imaju i svi ostali. Zato kažem da je sve to u povijesno jakoj konkurenciji.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
AleksaVP
Administrator
Administrator
Postovi: 13989
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:42
7
Lokacija: Niš, Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la AleksaVP »

😯😯😯
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

jebeš WM, Nepo ima pravi finish the story arc
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

4 u pol boda za zadnja dva kola
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58315
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Šah

Post Postao/la Sherpa »

slika
Odgovori