Esport

Virtualna kompetitivnost

Interaktivna zabava
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

@Markovic619 odgovorit ću ti ovdje. bit će ovo jedan malo dulji odgovor, no probat ću ti objasniti koliko god to bilo moguće.

Svaki esport je drugačiji, pa ti ovdje ne mogu točno odgovoriti na pitanje oko nagradnih fondova zbog modela kako pristupaju. League of Legends pristupa tako da je velika zarada igrača na garantiranim plaćama, dok nagrdni fond za osvajanje turnira nije toliko velik. za zadnje worldse, što je svjetsko prvenstvo u lolu, taj fond je bio 2,225 milijuna dolara za sve timove. primjera radi, dota 2 ima totalnu suprotnost i tamo je naglasa na nagradni fond - the international, njihovo svjetsko prvenstvo iz 2019 (lani se zbog covida nije održalo) imalo je nagradni fond od 34 milijuna dolara. do sada je 8 turnira imalo 10+ milijuna nagradni fond, od toga su 6 u doti i 2 u fortniteu.

Indivudualno? N0tail (dota 2 igrač) ima skoro 7 milijuna dolara zarade samo od nagradnih fondova. No lol ima pak druge priče (kao što rekoh, fokus na ugovore s timovima), recimo uzi je tu postao prvi esport igrač koji je dobio ugovor s nekom modnom markom - nike. kako bi u kini bio jedno od njihovih zaštitnih lica.

Prije nego krenem na njegovu priču, ono što moraš znati - lol je igra gdje pet igrača igra sa zajedničkim ciljem. Ajmo reći ovako, njihove uloge su slične ali i unikatne kao što su recimo u košarci, da ne ulazim u detalje. Isto tako trebaš znati kako su Kina i Korea dominantni.

Krenut ćemo čak i prije početka. U 2011. godini kada je igra bila u početcima i kada je Fnatic osvojio prvenstvo svijeta. Jedini puta u povijesti kada je europski tim osvojio isto, čak i prije nego su ih brandirali kao worlds. 2013. godine formira se europska liga tada pod imenom LCS. U to vrijeme je liga bila otvorenog tipa, ispadanja su bila moguća. Svaka godina je bila podjeljena na dvije sezone. Svaka sezona ti je bila za titulu, računaj kao da je to jedna nogometna sezona po pitanju važnosti. I poanta tih dviju sezona je kvalificirati se za worldse (kao što se kvalificiraju i za LP). U iduće 3 godine Fnatic osvaja 5 od 6 titula.

Krajem te 2015. godine, jedan potpuno novi tim, G2 uspjeva osvojiti proboj u LCS. Mid igrač (pozicija najveće zvijezda tima, iako nije nužno točno) je upravo Perkz. I tu kreće njihova dominacija. Predvođeni njime, G2 će osvojiti iduća 4 splita (znači 2016 i 2017 sezone). No obje te sezone će se usprkos velikim očekivanjama provesti loše na worldsima. Dva ispadanja u skupini. I tu kreće rebuilding tima, svi osim Perkza napuštaju momčad. Već tada su ga proglasili 'kraljem Europe', te kreće ideja stavanja super tima. priključiti mu najbolje igrače na ostalim pozicijama.

Ipak prva sezona ne protiće glatko, pošto u toj 2018. godini Fnatic uzima oba splita i drugo mjesto na Worldsima. G2 ispada u polufinalu. A upravo ta sezona biva prekretnica, pošto je Fnatic našao novog mladog midlajnera Capsa kojeg je g2 naumio dovesti. Ista pozicija te Perkz radi jednu nevjerojatnu odluku, odlučuje zaigrati na drugoj poziciji - iako je mehanički sve isto, ideja, mindset i stvari na koje moraš paziti je, baš kao i u svakom spotu dan i noć razlika. U međuvremenu liga postaje zatvoren sistem i nema više ispadanja.

Sezona 19? Uzimaju oba splita, osvajaju MSI (turnir usred sezone na kojima igraju samo prvaci regija), te gube u finalu Worldsa. Sezona 20? Uzimaju prvi split, a u drugom dobivaju Fnatic u borbi za osmu titulu (oba tima su tada na sedam). Izgledaju dominantno, no na worldimsa opet poraz u polufinalu.

I tu kreće najveća transfer saga koju je lol vjerojatno imao. Perkz želi ponovo igrati mid. Ono što trebaš znati je ovo - i Perkz i caps su sjajni mid igrači, samo imaju jednu veliku razliku. Caps ima veći plafon, ali nije konzistentan, zato dobiva nadimak claps ili craps, ovisno kakav se pojavi taj dan. Dok je Perkza uvijek krasila konzistencija. Na scenu stupa ocelote, vlasnik tima, također bivši igrač (isto mid lajner), koji usprkos tome što mu je Perkz stvorio tim (on se proširio i na druge esportove uspjehom iz lola) ipak zadržava capsa, što znači da perkz mora tražiti drugi klub. no g2 ne dozvoljava da ode u europski tim, iako je Fnatic itekako zainteresiran, nego mora preko bare, za taj veliki iznos o kojem se govori. (odšteta koju je morao platiti timu + plaće igraču). U međuvremenu, g2 uzima najboljeg fnaticovog igrača u svojoj ideji najbolji na svim pozicijama. g2 nije osvojio prvi split 2021. godine dok je Perkz to učinio s noim timom u americi, uz c9.

Cloud 9 ili c9 je po snazi uvijek bio druga ili treća violina, ali ga je uvijek krasilo nešto što druge nije - uvijek bi bili dobri na worldsima. štoviše, jedini su američki tim izuzev prve sezone koji je došao do polufinala. Kada se ulovila prilika, da, platili su ga, pogotovo što je nešto prije toga Liquid itekako dobro platio svog mid igrača jensena (onog s kojim je c9 i došao do polufinala). No postojala je jedna stigma, a ta stigma kaže ovako - europski igrači idu u ameriku kako bi za dobre pare uživali u zasluženoj mirovini. Doslovno kako MLS u nogometu, ista ideja. Kada pogledaš, svi najbolji mid igrači koji igraju u sjevenrnoj americi došli su iz europe - bjergsen i jensen kao najbolji primjeri. I sada dolazi perkz.

Ali perk nije došao samo tu, perkz je došao po trofeje. I u prvom splitu je napravio upravo to. Nakon 2-1 gubitka u finalu protiv likvida, okrenuli su na 3-2 te uzeli trofej, uz Perkza kao mvpa. Što znači da je uz 8 trofeja prvaka europe, jedan msi trofej, dodao prvaka amerike - 10 trofeja. a eyes on a prize - worldsi su itekako na umu.

Eto, mislim da sam se raspisao. ispričao sam ti njegovu priču onako na brzinu. zašto je kralj europe? zato što je njegova igra fantastična. rekao sam da su kina i korea jedan drugi svijet, ali čak i uz to, mislim da nije postojalo vrijeme kada nije bio top 5 igrač svijeta.
slika
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10193
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Offline

Esport

Post Postao/la Markovic619 »

Ko kaže da Srbije nije bilo na Euru, a? Bravoo :clap: :clap:

Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

Čestitka. I službeni euro account je postao



Šteta što imam nula interesa za bilo koji esport po pravom sportu - nba nhl fifa, pes, štogod. Nije mi zabavno
slika
Avatar
AleksaVP
Administrator
Administrator
Postovi: 13659
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:42
7
Lokacija: Niš, Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Esport

Post Postao/la AleksaVP »

:clap: :clap: :clap:
slika
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10193
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Offline

Esport

Post Postao/la Markovic619 »

Ne kontam...
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

Svi ti veliki finalni eventi imaju puno više smisla kada su u lan varijanti. Čim imaš igrače diljem svijeta ne mogu igrati isključivo online zbog pinga. A nije zgodno ih dovoditi sve na jedno mjesto zbog silnih kovid pravila raznih država.
slika
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10193
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Offline

Esport

Post Postao/la Markovic619 »

Shvatam ja to ali bezveze, ljudi se poubijali cijelu godinu da dodju do finalnog eventa i oni sad otkazase zavrsnicu :roll:

Mogu mislit kako je sad momcima koji su se kvalifikovali po prvi put na zavrsnicu, nekima bi ovo vjerovatno bilo i zadnje, i sad im EA uskrati to zadovoljstvo...
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

Da, slažem se, zajebano. Mnogi drugi su uspjeli održati svoje evente. A ea i fifa koji imaju toliko para nisu.
slika
Avatar
AleksaVP
Administrator
Administrator
Postovi: 13659
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:42
7
Lokacija: Niš, Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Esport

Post Postao/la AleksaVP »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

Apsolutno zanemarivo. Možda da pogledaju malo ostatak esport svijeta, u kojem je fifa gotovo pa marginalna, vidjeli bi kako transferi iz momčadi u momčad nisu ništa čudnođ i da se govori često o milijunskim iznosima.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Esport

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57154
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Esport

Post Postao/la Sherpa »

slika
Odgovori