Jon Moxley

f.k.a. Dean Ambrose

All Elite Wrestling
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Sherpa »

To me, wrestling in 2020, the fans are smarter and more educated. I don't like when I'm in the locker room and some guy's going, "Oh the marks on Twitter are saying this, bunch of stupid marks" or whatever and treating fans like they're idiots. That pisses me off. The old-school wrestling mentality was that this is a work, and we're carnies and we're trying to cheat people out of money — we're trying to present this thing, tricking them into thinking it's real, and taking their money from them. That's the origins of carny wrestling a century ago. That's not what it is today.

Wrestling fans, to me, are the most passionate, educated, some of the smartest fans in the world. And they really appreciate, not only the effort, they appreciate the passion of the wrestlers for their craft, they appreciate the effort, they appreciate how we're putting our bodies on the line. Especially AEW fans, appreciate little details and storytelling and long-term storytelling. The Young Bucks and Kenny Omega are very big into small, little details in their work — they'll drop little thing on BTE that won't come into play for months and months later, but at the end it all ties together and makes sense.
slika
Avatar
SwitchBlade
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6629
Pridružen/a: 05 ožu 2017, 22:04
7
Lokacija: Požega
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la SwitchBlade »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST I don't like when I'm in the locker room and some guy's going, "Oh the marks on Twitter are saying this, bunch of stupid marks" or whatever and treating fans like they're idiots. That pisses me off.
Ako je neka valjana kritika upućena prema hrvaču, onda da, nema razloga za ljutnju. Međutim, kad postoje ljudi koji su kreteni prema njima bez nekakvog razloga, onda im možeš slobodno uzvratiti istom mjerom.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Sherpa »

Jebote, moxley ima jedan jedini poraz u ovoj godini.

Kada su njega i okadu dobili suzuki i taichi
slika
Avatar
SwitchBlade
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6629
Pridružen/a: 05 ožu 2017, 22:04
7
Lokacija: Požega
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la SwitchBlade »

Baš sam išao pogledati jer me zanimala njegova W/L/D statistika. Ima još jedan poraz. On i Darby izgubili protiv Jericha i Sammya, premda je Moxley bio napadnut prije meča, pa je praktički bio handicap meč za Darbya, ali opet se tehnički računa kao poraz za Moxa.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Sherpa »

Dave

Jon Moxley (Jonathan Good), 34, and wife Renee Paquette, 35, are expecting their first child. On Dynamite in the middle of a promo, Moxley casually mentioned having a pregnant wife at home which is the first anyone had been told of it. She has actually been pregnant for some time and she was about to announce it publicly. His first idea was that it’s nobody’s business but then he realized that the reality of being in the public eye is that you have to at some point acknowledge it. He was shown instagram notices on how celebrities have done it and found them gross and pretentious but never even considered the idea of announcing it in a wrestling promo. Then at 2 a.m. before the show, he came up with the inspiration to do a promo about his dad, which, by the way, was 100 percent real. On the morning of the show, when he woke up in Jacksonville, he decided he could tie it in, texted her at home and told her about it and that her phone would be exploding that night
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Sherpa »

dave

I know that there is a story going around that Moxley loses the title so he can quarantine and go to the Tokyo Dome. I don’t know the finish but IF he was going to the Tokyo Dome show, he wouldn’t have to lose the title. But at press time he’s not going to the Tokyo Dome show. If conditions change regarding Japan allowing athletes into the country without having to quarantine that could change, but I have my doubts they’ll let that happen right now with Americans. But either way, that’s immaterial to the result of the match
slika
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7559
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Master of darkness »

Ma tu postoje dve opcije
Da Mox ode u Japan za taj meč (realnija opcija)
Da vacatea titulu i da stave u neki feud i titulu
Kad su je uzeli Lesnaru mogu i Moxu...
Mislim na sve titule, ne samo US, a NJPW je znao ovakve poteze da radi i da skidaju titulu sa wrestlera kad ne mogu/ nece da rade...
You leave when you think it's time
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Sherpa »

Sad kad mu je vladavina gotova, moram reći da je bio sjajan face prvak. Zbilja sjajan, ono što face treba biti - nije bježao od borbe, ali nije bio ni glup. Nisu ga bookirali silnim porazima
slika
Avatar
Maridius98
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 2978
Pridružen/a: 27 svi 2019, 22:40
4
Lokacija: Niš
O meni: Vaš najomiljeniji Authority.
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Maridius98 »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Sad kad mu je vladavina gotova, moram reći da je bio sjajan face prvak. Zbilja sjajan, ono što face treba biti - nije bježao od borbe, ali nije bio ni glup. Nisu ga bookirali silnim porazima
Ne pamtim bolji face run neke američke promocije poslednjih 7-8 godina. Svaka čast zaista.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24394
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Maki »

Falilo mu je dobrih protivnika. Reign je imao dosta slab start no tad je tek počeo COVID pa im to opraštam, kasnije je postao bolji pa je overall bio solidan.
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10610
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la HunterDX »

Bio je dosta dobar, reign je bio dug koliko je i trebao biti. Ne možemo da očekujemo da će svaki reign biti na nivou Jerichovog, još nije bilo ni publike.
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10301
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Online

Jon Moxley

Post Postao/la Markovic619 »

Daleko od sjajnog, bio je jako dobar reign.

Sličan kao McIntyre.
Avatar
SwitchBlade
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6629
Pridružen/a: 05 ožu 2017, 22:04
7
Lokacija: Požega
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la SwitchBlade »

Sve u svemu, prilično dobro. Počeo je pomalo slabo iz očitih razloga za koje mu nitko ne može zamjeriti, ali kasnije je došao na svoje.
slika
Avatar
Eumaus The Swineherd
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 23268
Pridružen/a: 22 sij 2018, 18:02
6
Lokacija: Split
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Eumaus The Swineherd »

Odličan prvak, dobar booking reigna. Nemam prigovora na njegov reign sem toga da je završia na Dynamite a ne na PPV-u. Baš me zanima šta će sad s njim jer mi se čini da je jedna od zajebanijih stvari u bookingu kako spustit dominantnog prvaka niz card.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57594
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Jon Moxley

Post Postao/la Sherpa »

Eumaus The Swineherd je napisao/la:QR_BBPOST je jedna od zajebanijih stvari u bookingu kako spustit dominantnog prvaka niz card
ovdje si maksimalno u pravu, ali ako znaš kako bookirati ga, on i dalje može biti dominantan, a da ne bude u dodiru s titulom. po meni su sa jerichom napravili sasvim dobar posao da su ga ostavili itekako relevantnim, a da ga nisu odmah gurali na titulu. Jericho je za to imao stable, mox nema i malo je teže kao samotnjak.
slika
Odgovori