Kubrickovi filmovi

Ljubitelji filmova Stanley Kubricka

Filmoljupci navalite
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6879
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la crocop97 »

Fallen je napisao/la:QR_BBPOST S tim što je kraj u knjizi baš glup. Kubrick je mnogo bolje obradio priču.
Ali ako uzmeš u obzir da je cijela poanta Burgessove priče bila iskupljenje (zato je Alexa i bandu prikazao kao tako ekstremne huligane, može se reći s psihopatskim sklonostima), onda kraj i ima smisla, ali da, meni se isto više sviđa kraj koji vidimo u filmu (iako je u nekim izdanjima romana to zadnje poglavlje bilo izbačeno, vjerojatno ne na oduševljenje Burgessa). Gledaj na to kao dvije različite vizije priče, s tim da je roman odlično napisan, od cijelog koncepta, do jezika, tona i same naracije.

I u knjizi je definitivno bolje naglašeno pitanje slobodne volje, morala i mogućih granica kršenja slobode pojedinca
Zadnja izmjena: crocop97, dana/u 17 svi 2020, 15:46, ukupno mijenjano 1 put.
slika
Avatar
Fallen
Rank 5
Rank 5
Postovi: 235
Pridružen/a: 27 tra 2020, 18:53
3
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Fallen »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Pitaj da se otvori tema ako misliš da ima zainteresiranih
Evo pitam. :mrgreen:
Mislim da bi @NeleSine215 bio zainteresovan za tu temu. :)
Avatar
Fallen
Rank 5
Rank 5
Postovi: 235
Pridružen/a: 27 tra 2020, 18:53
3
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Fallen »

crocop97 je napisao/la:QR_BBPOST
Fallen je napisao/la:QR_BBPOST S tim što je kraj u knjizi baš glup. Kubrick je mnogo bolje obradio priču.
Ali ako uzmeš u obzir da je cijela poanta Burgessove priče bila iskupljenje (zato je Alexa i bandu prikazao kao tako ekstremne huligane, može se reći s psihopatskim sklonostima), onda kraj i ima smisla, ali da, meni se isto više sviđa kraj koji vidimo u filmu (iako je u nekim izdanjima romana to zadnje poglavlje bilo izbačeno, vjerojatno ne na oduševljenje Burgessa). Gledaj na to kao dvije različite vizije priče, s tim da je roman odlično napisan, od cijelog koncepta, do jezika, tona i same naracije.
Ma i gledam to kao na dve odvojene priče. Ali i da nije filma, kraj u knjizi bi mi bio glup. Jednostavno mi nije realno da se neko tako transformiše od psihopate do porodičnog dečka, iako shvatam poentu.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7569
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Master of darkness »

Fallen je napisao/la:QR_BBPOST
Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Pitaj da se otvori tema ako misliš da ima zainteresiranih
Evo pitam. :mrgreen:
Mislim da bi @NeleSine215 bio zainteresovan za tu temu. :)
Yes Please!! :dance: :D
You leave when you think it's time
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Mary »

Kubrickove ekranizacije su inace uvijek "kako ih je on dozivjeo" nema tu pracenja knjige. Sva sreca da je tako.
Avatar
Fallen
Rank 5
Rank 5
Postovi: 235
Pridružen/a: 27 tra 2020, 18:53
3
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Fallen »

Mary je napisao/la:QR_BBPOST Kubrickove ekranizacije su inace uvijek "kako ih je on dozivjeo" nema tu pracenja knjige. Sva sreca da je tako.
Čitao sam da su Arthur Klark i Stephen King bili vrlo nezadovoljni adaptacijama Odiseje i Shininga. Za Odiseju i mogu razumeti (mada nisam čitao knjigu) pošto je film napravljen tako da ga niko sem Kubricka ne razume. Ali Shining je genijalan! Meni bolji od knjige, iako je King moj omiljeni pisac.
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3015
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la lemonzoo »

Za Odiseju sam gledo objašnjenja nakon filma, sve se skuži. A usto, taj film je samo uvod u priču, snimljena je i ekranizacija druge knjige, dosta je slabija od prve. Ali u njoj budu pojašnjeni oni crni monoliti.
Uvijek u pravu.
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6879
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la crocop97 »

lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST Za Odiseju sam gledo objašnjenja nakon filma, sve se skuži. A usto, taj film je samo uvod u priču, snimljena je i ekranizacija druge knjige, dosta je slabija od prve. Ali u njoj budu pojašnjeni oni crni monoliti.
I Kubrick je to doslovno objasnio preko jednog telefonskog razgovora.
slika
Avatar
Fallen
Rank 5
Rank 5
Postovi: 235
Pridružen/a: 27 tra 2020, 18:53
3
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Fallen »

U tome je stvar. Jebo film za koji moraš na net da čitaš objašnjenja.
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6879
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la crocop97 »

Pa jasno je bilo odmah, samo su svi potvrdili teorije ovako. Pratiš evolucijski put čovjeka, od prapočetaka do putovanja u svemir (s tim da pokazuje i kako tehnološki napredak nije uopće napredak čovječanstva), sve do onog djeteta, koje je sljedeći, viši nivo postojanja.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Sherpa »

Fallen je napisao/la:QR_BBPOST U tome je stvar. Jebo film za koji moraš na net da čitaš objašnjenja.
Jebo film za koji moraš. Nije znao prenjeti poruku kako spada
slika
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3015
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
4
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la lemonzoo »

Meni nije bilo jasno to s bebom, i mislim da i ona neka scena u sobi.

@Fallen Bolje tako nego da ti servira sve na pladnju.
Uvijek u pravu.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7569
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Master of darkness »

Jeste li za to da u nedelju odrzimo zajednicko gledanje clockwork orange? Moze u 20:00 da gledamo i zajedno diskutujemo na discordu
You leave when you think it's time
Avatar
Fallen
Rank 5
Rank 5
Postovi: 235
Pridružen/a: 27 tra 2020, 18:53
3
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Fallen »

NeleSine215 je napisao/la:QR_BBPOST Jeste li za to da u nedelju odrzimo zajednicko gledanje clockwork orange? Moze u 20:00 da gledamo i zajedno diskutujemo na discordu
Ja sam za, ali ne koristim discord tako da ću radije utiske pisati ovde.
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Kubrickovi filmovi

Post Postao/la Mary »

Ajd ne mora biti svi skupa, gledamo preko vikenda pa pisemo o njemu u Ponedeljak uspjesnije zvuci. :D
Odgovori