Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Nasumični razgovori
Avatar
HBK
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2883
Pridružen/a: 23 pro 2016, 21:29
7
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la HBK »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST
@HBK
Joj daj molim te, naši filmovi sve gangstere i kriminalce predstavljaju kao uber face koji uvijek imaju zgodne žene uza sebe i ogromno bogatstvo. Ne negiram da je to često i istina, ali ne moramo to glorifikovati kroz filmove. Raskoljnikov nije bio faca, upravo suprotno. Šišanje je po meni najbolje odradilo dekonstrukciju tih baja i gangstera i zato Šišanje ne mogu ubrojiti u filmove koji slave kriminal. Rane recimo već mogu.
A šta treba da snimamo, bajke za decu? Filmovi i treba da prikažu našu realnost. A Rane teško da glorifikuje kriminal. Pa glavni likovi na kraju bivaju kažnjeni za svoja nedela, isto kao i u Južnom vetru. Dok mi je Šišanje recimo jako glup i nerealan film.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la DVW »

Opet nisam dobio odgovor. Zašto ne izgube na izborima kad je sve to tako jednostavno?
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6879
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Online

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la crocop97 »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Opet nisam dobio odgovor. Zašto ne izgube na izborima kad je sve to tako jednostavno?
Jer je prosječni Hrvat IQ-a ispod 90
slika
Avatar
Eumaus The Swineherd
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 23268
Pridružen/a: 22 sij 2018, 18:02
6
Lokacija: Split
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la Eumaus The Swineherd »

crocop97 je napisao/la:QR_BBPOST
DVW je napisao/la:QR_BBPOST Opet nisam dobio odgovor. Zašto ne izgube na izborima kad je sve to tako jednostavno?
Jer je prosječni Hrvat IQ-a ispod 90
Ne seri, ravno 90 je :mrgreen:
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57703
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la Sherpa »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Opet nisam dobio odgovor. Zašto ne izgube na izborima kad je sve to tako jednostavno?
Zato što su parlamentarni izbori napravljeni tako da hdz može dobivati. Gdje se broj mjesta u saboru daje po županijama. I to ne skalirano s brojem stanovnika. Gdje moj glas vrijedi oko 4 puta manje nego glas krikana iz neke vukojebine.

Zato je hdz izgubio 4 od 5 zadnjih predsjedničkih izbora kada cijela država glasa u jedan fond glasova.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24471
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la Maki »

HBK je napisao/la:QR_BBPOST
Maki je napisao/la:QR_BBPOST
@HBK
Joj daj molim te, naši filmovi sve gangstere i kriminalce predstavljaju kao uber face koji uvijek imaju zgodne žene uza sebe i ogromno bogatstvo. Ne negiram da je to često i istina, ali ne moramo to glorifikovati kroz filmove. Raskoljnikov nije bio faca, upravo suprotno. Šišanje je po meni najbolje odradilo dekonstrukciju tih baja i gangstera i zato Šišanje ne mogu ubrojiti u filmove koji slave kriminal. Rane recimo već mogu.
A šta treba da snimamo, bajke za decu? Filmovi i treba da prikažu našu realnost. A Rane teško da glorifikuje kriminal. Pa glavni likovi na kraju bivaju kažnjeni za svoja nedela, isto kao i u Južnom vetru. Dok mi je Šišanje recimo jako glup i nerealan film.
Kako u Ranama budu kažnjeni? Da, poginu, ali Pinki na kraju bukvalno kaže da je bolje prošao. Tokom cijelog filma Pinki i Švaba imaju kontrolu nad situacijom, čak i u posljednjim trenucima. Njih niko ne savlada. Svaki film ima poruku. Koja je poruka Rana?
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9043
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la KOMANIA »

Šta si se ti uhvatio za to Šišanje, jebeš poruku, kad je film sranje. Rane se mogu gledati kao dokumentarac. Sankcije, rat, klinci postaju kriminalci... Oslikava 90-e. Na kraju Pinki kaže nešto na foru, ovo nije najgore, biće i gore. Tako da je Dragojević na neki način i predvideo to gore, bombardovanja.
slika
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6879
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Online

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la crocop97 »

Slažem se da ti film ne mora dat eksplicitnu poruku, dovoljno je da prikaže ono što želi, a gledatelji će sami izvući poruku. To je čisti naturalizam.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24471
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la Maki »

KOMANIA je napisao/la:QR_BBPOST Šta si se ti uhvatio za to Šišanje, jebeš poruku, kad je film sranje. Rane se mogu gledati kao dokumentarac. Sankcije, rat, klinci postaju kriminalci... Oslikava 90-e. Na kraju Pinki kaže nešto na foru, ovo nije najgore, biće i gore. Tako da je Dragojević na neki način i predvideo to gore, bombardovanja.
Uhvatio sam se za Šišanje jer je to za sada jedini od tih "kriminal bad" filmova koji zapravo prenosi tu poruku jasno i glasno. Pinki kaže: Sve nešto mislim da sam prošao bolje od vas. To sa bombardovanjem nema veze.
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la Mary »

Mrzim exyu kinematografiju upravo jer redatelji ne znaju prenjeti poruku bez da karakterizaciju likova ne temelje na nagonima, glorificiranju i prostakluku.
Kada se sjetim samo debilnog Mehanizam s kretenom Kojom. Ni danas mi nije jasno zasto sam to gledala.
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9043
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la KOMANIA »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST
KOMANIA je napisao/la:QR_BBPOST Šta si se ti uhvatio za to Šišanje, jebeš poruku, kad je film sranje. Rane se mogu gledati kao dokumentarac. Sankcije, rat, klinci postaju kriminalci... Oslikava 90-e. Na kraju Pinki kaže nešto na foru, ovo nije najgore, biće i gore. Tako da je Dragojević na neki način i predvideo to gore, bombardovanja.
Uhvatio sam se za Šišanje jer je to za sada jedini od tih "kriminal bad" filmova koji zapravo prenosi tu poruku jasno i glasno. Pinki kaže: Sve nešto mislim da sam prošao bolje od vas. To sa bombardovanjem nema veze.
Nisam mislio na to, ima nešto kad kaže dolazi nešto gore, nzm tačno pošto i ne volim nešto specijalno taj film. Inače apsolutno se slažem sa , @crocop97 , treba gledalac i sam da izvuče poruku filma.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24471
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la Maki »

I ja se slažem da gledaoci trebaju i sami izvlačiti poruke, ali film ipak mora ukazati da mu je poruka to što mu je poruka.
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9043
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la KOMANIA »

Mrzi me da tražim za Rane sad, ali ima neka rečenica koju on kaže nzm ni dal je na početku, sredini, kraju... Ima značenje, Dragojević je često znao da predvidi nešto svojim filmovima.
slika
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9043
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la KOMANIA »

Mary je napisao/la:QR_BBPOST Mrzim exyu kinematografiju upravo jer redatelji ne znaju prenjeti poruku bez da karakterizaciju likova ne temelje na nagonima, glorificiranju i prostakluku.
Kada se sjetim samo debilnog Mehanizam s kretenom Kojom. Ni danas mi nije jasno zasto sam to gledala.
Nemoj tako, to je samo uloga, Nikola Kojo je odličan glumac, nzm šta si sve od njega pogledala. Mehanizam i jeste dosta bezveze film, ja te potpuno razumem, ali ne sudi celu kinematografiju zbog jednog filma.
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Tema sedmice: Da li je potrebno više cenzure?

Post Postao/la Mary »

To je samo primjer, film koji me najvise zgrozio i jedna od njegovih najodvratnijih uloga.
Odgovori