Knjiga

“So many books, so little time.” Frank Zappa

Interaktivna zabava
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57684
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Mislim da je @mary već stavila svoj plan čitanja za iduću godinu. evo i moji izazvovi, ima ih nekoliko :D

Pročitati 50 knjiga. Ove godine sam bio slab, mislim da će konačna brojka biti 37. dogodoine mogu više.
Pročitati knjige iz 10 različitih država. To će biti ponavljanje izazvova od ove godine, gdje iako je bilo nekih knjiga koje mi se nisu svidjele, bilo je i onih odličnih koje jesu. Ala Sjena vjetra... uh
Pročitati barem 6 knjiga nominiranih u goodreads nagradama za 2019 godinu u SF i fantasy kategoriji (6 u svakoj). Na kraju je lista svedna na 20 naslova u svakoj kategoriji. 6 od njih nije čak ni veliki postotak, no nisam išao na više iz dva razloga zato što su serijali, a ja ne mogu pročitati knjigu da ne pročitam sve ono što je bilo prije njeg. A drugi je što u tim kategorijama ima knjiga koje spadaju u ono što me ne zanima te ne želim čitati to što nije moj interes (recimo nisam fan o svim silnim knjigama o vampirima).
Pročitati jednog pisca do kraja Ove godine je kay izdao knjigu pa sam njega dovršio, pa bih mogao reći da sam malo varao (pogotovo kada nisam pročitao njegovu knjigu poezije, no znam da to nije za mene pa je ne brojim). Ove godine kay neće izdati knjigu pa želim dovršiti nekog drugog pisca. Treenutno mi je Joe Abercrombie favorit. Njegov glavni serijal ima još dvije knjige, a tu je i njegov YA serijal što ne bi trebalo biti teško.
Pročitati Hugo 2020 nominacije ponovit ću i ovaj izazov, s time da vog puta prihvaćam odustajanje od seijrala / knjige kao odražen posao.

Sve ovo vodi ka jednom cilju. Čitati više knjiga izdanih u toj godini. Ove godine sam pročitao nekoliko.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57684
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

zbilja je hugo izbor ove godine van mog ukusa. od pet do sada pročitanih samo jedna je bila vrhunska.

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57684
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
AlenB
Administrator
Administrator
Postovi: 15658
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Lokacija: Nova Gradiška
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la AlenB »

Evo kupih si prvu knjigu koju budem pročitao :D
slika
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

Joe Hill, NOS4A2
25. knjiga ove godine i s tim moja zadnja u 2019.
Iako se radi o zanimljivoj prici, s zanimljivim Showdownom i krajem, ipak je bila ispod ocekivanog. Pisac se potrudio i niti trenutak nije nedostajalo akcije, nazalost vrlo cesto je zavrsavalo ocekivano i s tim je oduzeo knjizi na napetosti.
4/5
Avatar
HBK
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2883
Pridružen/a: 23 pro 2016, 21:29
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la HBK »

MILENIJUM TRILOGIJA - STIG LAŠON

Zadnjih dvadesetak godina skandinavski krimići ostvaruju sve veću popularnost u svetskoj književnosti. Razlog tome ne leži samo u sjajno zamršenim misterijama, nego i što kroz svoje romane se dotiču ozbiljnih društvenih problema.
U trilogiji Milenijum pokojni Stig Lašon je kao novinar opisao mnoge društveno socijalne probleme koji su decenijama drmale Švedsku sa najvećim naglaskom na diskriminaciju prema ženama i seksualna zlostavljanja. Zato je i simboličan naziv prve knjige "Muškarci koji mrze žene" jer već u toj prvoj knjizi mi dobijamo jedan stravičan prikaz u mračno patrijarhalno društvo i sadizam. Mada ima zanimljive misterije, smatram da prva knjiga serijala potpuno nadmašuje žanr trilera i da je zapravo jedan izuzetno dubok psihološki roman koji nas tera da se zamislimo nad ovim društvom.
U drugom delu koji nosi naziv "Devojčica koja se igrala vatrom" mada se i dalje bavi nekim osetljivim temama (poput trgovine ženama) fokus je mnogo više na glavnoj junakinji Lizbet Salander koja me je od početka impresionirala svojom misterijoznom ličnošću (za razliku od glavnog muškog junaka Mikaela Blumkvista koji je tipičan primer pravednog tragaoca za istinom) sad u drugom delu ta njena ličnost počinje da se rasvetljava.
Poslednji deo pod nazivom "Kula od karata" je ujedno i najslabiji u trilogiji. Lično smatram da je Lašon malo preterao sa onim Bondovskim delom o špijunaži i zlim momcima iz DB- a, kao i sudjenjem u kome su tokom unakrsnog ispitivanja svedoka u isto vreme davali iskaz i tužena, i saradnik odbrane. Kao neka sudska anarhija. No uprkos tome smatram da je priča solidno privedena kraju, kao i da cela trilogija, uprkos slabom trećem delu, predstavlja izuzetno sjajno iskustvo za sve ljubitelje književnosti.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24459
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Maki »

http://www.slovenskamitologija.rs/index.html?latinica

Našao u Laguni. Sa jedna strane, potrošio sam sigurno jedno 100+ KM za knjige (u NS ih kupujem, u Modriči sam ih skidao sa interneta besplatno), no sa druge strane, knjiga mi se jako, jako sviđa. Nije da nisam upoznat sa temom, ali mi se sviđaju pretty pictures.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57684
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

stavio sam 200 kao cilj na gr

pošto ću nešto više stripova čitati, ali 50 moraju biti knjige :D
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57684
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57684
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Na kraju nisam dovršio svih šest hugo nominacija lani, nego je ova otišla par dana u novu godinu. Mogao sam je pročitati, ali je bila dosadna pa se nisam forsirao. I dao sam joj jedan. Ovo je ujedno ona koja je osvojila nagradu.

Od 6 koje sam pročitao samo je jedna bila fantastična, te je to ujedno jedina koju bih (i jesam) nekome preporučio. Sve ostale su mi bile slabe. I moram se zapitati da li je to do mene, ili je do stila koji je zavladao SFom. Nekada je znao biti nasilan, nekada je znao biti pun znanosti. No realnost je bio da SF nije bio žanr za svakoga. Danas polako postaje žanr za svakoga, zato što imamo sve više spisatelja i spisateljica koje pišu priče koje su med i mlijeko po svuda stila. Pa uz takve pisce dolazi i novi val čitatelja koji drugačije valoriziraju kvalitetu pojedinih knjiga. Na kraju se sve to svodi na stvar ukusa, moj je očigledno dosta drugačiji od trendova.

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57684
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

I tako, svih šest knjiga millenium serijala je iza mene. Nadam se da je to to, da izdavačka kuća neće ciljati na tih 10 koliko je Larsson planirao. Vrijeme je za kraj. Od svih šest knjige samo jedna je must read, prva knjiga serijala je veličanstvni misterij kojeg ću preporučiti baš svima. Ostalo? Prva koju Lagercrantz potpisuje je meni bila odlična knjiga i vjeorjatno druga najbolja u serijalu.

Gledano kroz prizmu serijal Larsson bolje piše, ali isto tako se u njegovim knjigama vidi njego pogled na svijet. Od avatarizacije glavnog lika, koji je uspio nešto što pisac u životu nije uspio - bio slavan novinar. Pa do iščitavanja (čak ekstremno) lijevih stajališta između redova knjige. Pogotovo kod glavne junakinje koju skoro pa idolizira usprkos kriminalu, pošto je kriminal protiv 'sistema koji ugnjetava', pa je onda opravdano u njegovim očima. Lagercrantz se pokušavao držati žanra, što mu je sasvim solidno išlo u četvrtoj i petoj knjizi, dok je u šestoj isto malo komplicirao na sve strane, no nije se baš iskazao u razvoju likova.

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57684
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Jako lijep komentar na digitalne knjige - “A book is the text. And you can read the text on an iPad!” & “But, you know, do what you like! Have a million books! I was only, like, asking. It’s still a book if you’re reading it on an iPad. Soup is soup whatever bowl it’s in.”

slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

Ovo o eknjigama je potpuna istina. :handgestures-thumbup:
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

https://crimereads.com/8-of-the-most-ge ... r-written/
Dvije su mi na listi citanja za ovu godinu. Jack Ketchum me zanima, ali bojim se da je prebrutalan za mene.
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

Terror, Dan Simmons
Simmons zbilja nije Autor za kojeg mogu reci da ga rado citam, naprotiv, vrlo cesto je indirektan, nepotrebno kompliciran, pa mi treba puno vremena kako bi mi neka prica postala zanimljiva. Tokom citanja ove knjige dolazilo je na pocetku do trenutaka kada bi mi bila dosadna, ali kako je prica isla kraju to sam ju rjedje uspijevala pustiti iz ruku. Sudbina posade dva broda bila mi je cak u mislima i kada zbog obaveza nisam bila u mogucnosti citati dalje. Osjetila sam njihove strahove, smrzavala se s njima iako sam citala u toploj sobi i nadala se dostojanstvenom kraju. Sve do tad bi knjiga bila za cistu peticu, ali nisam zeljela ovakav kraj i pomalo sam razocarana. Iako je bilo zanimljivo citati o Inuit mitologiji, daleko je od onog sto sam zamisljala na kraju ove price.
4/5
Odgovori