Kucni ljubimci

Nasumični razgovori
Odgovori
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8772
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Wulf7X »

Za sad je Maca :lol: :lol: :lol:

Videću ujutru ako nije otišla dalje jer se stalno muva tamo vamo daću joj neko ime :)
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Sherpa »

lako možeš shvatiti dal je necija @wulf7x

pogledaj dlaku, ako je svijeetla i njegovana, onda je nečiji, ako nije i raščupana je, onda je ničiji.

ako ga želiš, zadrža ga u kući, al probaj na nekom manjem mjestu, recimo u hodniku, pošto je moguće da ima buhe, pa prvo odeš s njim vetu. jebiga, košta, al mačke su super :)
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Sherpa »

@wulf7x i koji je followup s macom?
slika
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8772
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Wulf7X »

Maca za sada jede i spava :lol: Danju malo istražuje dvorište i okolinu i to je to. Nisam preduzimao nikakve korake. Malo sam zbunjen jer dobijam hiljadu saveta i što je fora svako mi kaže nešto drugačije. Hranim je mlekom za sada mada poneki kažu da ne valja to, ne znam šta da joj dajem od hrane :? Takođe sam pročitao da treba mačići vakcine da prime i da se očiste od parazita a ne znam da li je to primila već do sada (verujem da nije jer izgleda da je napuštena) Primetio sam i da se češa što je verovatno normalno kod životinja ali mi pada napamet da možda ima neke buve ili šta već.
Možda bi trebalo kod veterinara da vidi šta kako mada realno nikad nisam bio pa ne znam ni kakva je procedura, jel se to plaća nešto i td.

Nameravam da je sutra malo sredim za početak, okupam ili očistim vodom pa da je pustim i u sobu, mada brine me da nema neke bube i ostalo kao i u kakvom je zdravstvenom stanju, ali to me opet vraća kod veterinara.
Ah takođe ne znam kako će se ponašati u kući, nije destruktivna ili hiper aktivna ali strah me da mi se ne ispiša na računaru ili kablovima, ogrebe ili uništi neke stvari. Jbt kao da čuvam dete a ne malu macu :lol: :lol:
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Mary »

Mace znaju biti teske za cuvati, ako su hiperaktivne. Jednom sam cuvala macku od susjede, poludila sam, popela bi se i na lampu da je mogla. :D
Nisam imala nikada macku, ali mislim da je najopasnije oboljenje od kojeg mogu oboliti bolesti od koje im suze oci i mogu ostati i bez vida, to je virusno oboljenje i protiv njega postoji cjepivo, na njemackom se ono zove "Katzenschnupfen" ne znam naziv na nasem jeziku. Od ostalih cjepiva mislim da nemas ocekivati osobite troskove, ampula protiv buha i krpelja i sterilizirati ili kastrirati ako budes zelio (sto je u BIH oko 50-ak KM, vjerujem da je i kod vas slicno, a mozes kontaktirati i udrugu za napustene zivotinje, mislim da svi jednom godisnje organiziraju odredjeni broj besplatnih za udomljene mace).
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la azo »

Mace su kul svaki dan joj se mozes posteno ismijat njenim glupostima...
slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Sherpa »

Ovako @wulf7x evo ti neki savjeti. te ako imaš kasnije kakva pitanja, pitaj

Prvo i osnovno, odvedi je veterinaru. Vjerojatno ćete nešto koštati, veterinari nisu jeftini, no generalno, nisu ti potrebni osim ako nema nekih problema. najgori je start pošto ima neke stvari koje ćeš morati napraviti unutar prve godine. No ajmo redom po tom pitanju.

Prvo, mačke se srtalno češu, tako da to samo po sebi nije znak da ima buhe, no ako je bila lutalica, dobra je šansa da ima. Zato je odvedi veterinaru, nemoj je kupati samostalno. jako veliki broj mačaka ne voli kupanje, ja to radim samo kada je nužno potrebno. Ako ima buhe, dat će ti preporuku, najčešće u obliku ampula, no tu će ti veterinar sve kazati. Ono što te čeka u prvih godinu dana je cijepljenje, koje ćeš vrlo vjerojatno morati ponavljati na godišnjoj bazi i kastracija / sterilizacija kada maca bude 6 - 8 mjeseci stara. I vjeruj mi, ima itekako dobrih razloga zašto se to radi, ako hoćeš, mogu ti tu kazati. Sve to će te koštati, al jebiga, dugoročno se isplati. (plus ovo što @mary kaže, kontaktiraj lokalnu udrugu, kaži da si udomio napuštenu macu, dal mogu pomoći s preporukom, često imaju i jeftinije veterinare za start, iako je preporuka naći svog veterinara kasnije)

Po pitanju hrane, daj joj trenutno što imaš. Prvo neka veterinar ustanovi koliko je stara, zato što imaš hranu za mačke, bilo konzerve, bilo suha hrana, koja je često po uzrastima. Mlijeko im nije dobro davati zato što ne prerađuju laktozu kako spada te je dugoročno loše. neće joj ništa biti od ovih par dana. Mačke su inače po pitanju hrane jako sjebana bića, ako joj se nešto ne sviđa, neće jesti. radije će gladovati, tako da nemoj nikada krenuti sa skupom hranom. kasnije, jedna od dobrih stvari ti je posjet mesnici i kupnja iznutrica, što je manje više svuda jako jeftino. Preporuka im je to skuhati i dati, no ni to ne moraš stalno. suha hrana ili ona iz konzerve je sasvim dobra dnevna prehrana, ovako nešta ti može doći kao poslastica da nagradiš mačku.

Onaj dio koji je zanimljiv je vezan uz to kako ćeš je tretirati. Želiš li kućnu mačku, ili ona koja će biti vani. Mačke imaju puno dulji život u kućama, ali taj život nije toliko zanimljiv. Nemam pojma živiš li uz prometnicu, ili si na malo izoliranijem mjestu. Ja ću ti kazati što ja radim. Moje mace su preko dana vani, no svaku večer ih spremam u kuću. Vjeruj mi, to zna biti tlaka, pošto te beštije traže način za izaći, pošto su generalno noćna bića (tada preferiraju loviti, a sve i dalje to imaju urođeno tako da se nemoj začuditi ako ti tu i tamo donese mrtvog miša, pticu, guštera). To moraš odlučiti sa sobom i sa familijom.

Kada kažeš za navedeni strah, to ććeš vidjeti kako se ponaša i 'dresirati je'. Kada napravi nešto što ne smije ti je kazniš, neće to ponavljati. moje dobiju po ušima ako probaju se popesti na stol. Od opreme će ti trebati neke sitnice, koje nisu skupe. Prvo, trebat će ti mačji wc - što je posuda i mačji pjesak (pošto je on napravljen da upija mirise), to ćeš morati svako malo čistiti, tako da je dobra i lopatica baš za to. Trebat će ti posuda za hranu i vodu. Ono što trebaš znati, mačke jako vole čisto, tako da će ti posuda za hranu biti stalno na pranju pa ih je bolje imati više. I ako vidiš da je potrebno, što je vjerojatno i najskuplja stavka, trebat će ti grebalica, da maca ne ubije namještaj nego to, premda ako je vani, onda tamo naoštri panđe, ja je recimo nemam. I dobro dođe četka za dlaku, pošto se mace linjaju.

Znam da ti je ovo puno informacija odjednom, no ako imaš pitanja, samo pitaj.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Sherpa »

@wulf7x ? :D
slika
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8772
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Wulf7X »

Pa ovako..prošlo je nedelju dana kako je maca došla i moram reći da je unela malo živosti u moj poprilično monoton život :D Neko sujeverje je da mačke ne treba isterovati i juriti jer donose sreću, nzm da li je tako ali pozvali su me i danas sam bio na razgovoru za posao prvi put posle nekoliko meseci..ako prođem dalje vodim je u kafanu :lol:

Dosta toga se desilo u poslednjih 7 dana, kao prvo promenili su se planovi prema maci, mislio sam da se malo ozbiljnije posvetim ali situacija je malo nezgodna (ne bih da iznosim šta i kako), poseta veterinaru je otpala barem za sada, saznao sam i da je žensko čime nisam oduševljen jer sterilizacija je poprilično skupa barem za moje mogućnosti a ukoliko bude aktivna u polnom druženju ne znam šta da radim sa hrpom mačića jer i sa ovim jedva izlazim na kraju :lol:
Poslednjih par dana se maca malo opustila, počela je da izlazi van kućice pa čak i na ulici što mi se nikako ne sviđa (živim pored ulice-ceste) pa me je strah da ne nastrada jer to se često dešava ovde :( Ponekad je raspoložena i igra se (gricka prste uglavnom hah) ponekad se ponaša čudno, kad je uzmem pribija se uz mene vrpolji i kao da pokušava da se oslobodi a ako je pustim odma krene da cvili i da se penje uz mene :?

I došao sam do dva glavna problema, uprkos savetima načinio sam početničku grešku i razmazio je malo boljom hranom, granule neće da jede nikako iako sam kupio one junior za male mace takođe primetio sam da vodu ne pije iako sam stavio posudu na vidnom mestu pored hrane i redovno je menjam..tu se i snalazim nekako ali veći mi je problem smeštaj..Maci sam napravio neku improvizovanu kućicu od kartonske kutije i sve to stavio u nekoj šupi, e sad problem je što naravno maca hoće da se druži i hoće unutra samnom a moji roditelji nisu oduševljeni time i ne dozvoljavaju..kad je god obiđem i krenem u sobu ona krene samnom i problem je što posle neće da se vrati u svojoj kućici gde joj je toplije i ima hranu već čeka ispred vrata ili na stazi, u dvorištu i sl. Ujutru je zateknem gladnu iako već ima hranu na svom mestu pa ne znam kako da rešim to. Hteo sam da kombinujem da bude malo unutra malo napolju ali to je otpalo pa me je strah da joj se nešto ne desi napolju :( verovatno previše brinem (osim ovog dela sa ulicom što je već ozbiljnija stvar) jer mi je baš prirasla srcu i hteo bih da bude sigurna, sita i srećna :D
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Sherpa »

Jebiga, macke su ti zivotinje koje su se same pripitomile. Budu ti se i starci pomirili s njom, tak da slobodno je drzis u kuci :p i koja ce se matit kad se njoj to hoce. Ne kad ti hoces

Oko hrane si zajebo, a to sto je zenka... Sterilizacija je kod nas iste cijene neovisno o spolu.
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Mary »

Danas su cetiri godine kako sam bez psa. Nedostaje. :cry:
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8772
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Wulf7X »

@Sherpa jel imaš možda neki savet za..pa da ne kažem dresiranje mačke ali nekako da je naučim nekim osnovnim stvarima i ponašanju jer ne nalazimo zajedinčki jezik. Vrlo često mi sama upada u nevolje, penje se na drvo pa ne zna da siđe a pre neki dan je pala iz drveta sa visine od par metara. Nzm zašto ali stalno odlazi kod jednih komšija koji su već napomenuli da nisu oduševljeni time. Takođe ono što mi je fascinantno ne obraća pažnju na mene ako joj se ljutim, dozivam i sl. u fazonu krenula sam na ulicu odjebi. Nije mi cilj da upravljam njom i da ona sedi u jednom mestu i ne mrda ali dosta je neposlušna čime najpre pravi sebi problem a onda i meni koji se brine o njoj :)
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Sherpa »

Wulf7X je napisao/la:QR_BBPOST Vrlo često mi sama upada u nevolje, penje se na drvo pa ne zna da siđe a pre neki dan je pala iz drveta sa visine od par metara.
ovako, kada se mačka popne na drvo mora sama naučiti sići. ne brini za padove, pogotovo ne u ovako ranoj dobi, one se dočekaju na noge. I moje su par puta 'pale', sada se pentraju po granama bez problema.
Wulf7X je napisao/la:QR_BBPOST Nzm zašto ali stalno odlazi kod jednih komšija koji su već napomenuli da nisu oduševljeni time.
ne, nemreš ništa, popričaj s njima, objasni ih da se mačku nemre dresirat, reci im nek je otjeraju, al da je ne mlate (moja susjeda ih je nekada i trovala)

ostat će neposlušne, mačke su. nema ti tu puno pomoći :D

moraš odrediti prioritete, recimo ako ne želiš da ide na stol, lupi je po ušima svaki puta kad proba. tako će naučiti nešto, no neće naučiti sve, zato moraš birat svoje bitke, odrediti što smije, a što ne. ili ako ti se popiša ili posere po sobi, zgrabit je i njuškicu u to, neće to ponoviti. jebiga, to je način učenja.

I da, mačku možeš primiti za onu kožu kod stražnje strane vrata, tamo gdje je i roditelji nose, možda će ti izgledati da je boli, no ne boli. to ti je dobro za znati ako zapne negdje i želiš je zgrabiti
slika
Avatar
Eumaus The Swineherd
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 23268
Pridružen/a: 22 sij 2018, 18:02
6
Lokacija: Split
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Eumaus The Swineherd »

Wulf7X je napisao/la:QR_BBPOST pa da ne kažem dresiranje mačke ali nekako da je naučim nekim osnovnim stvarima
Nabavi psa
slika
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8772
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Kucni ljubimci

Post Postao/la Wulf7X »

Hah, pa hteo sam nekog bigla, baš su onako mali i simpatični ali skupi su. Sećam se kad sam bio mali štenci su se poklanjali jer svakako ne znaš šta će sa njima a sad odmah pare :roll:
Odgovori