Astronomija

Nasumični razgovori
DVW
Rank 9
Rank 9
O meni: Loyal follower of WWE from past and present, but now also a little bit of AAA :)

Huge fan of BRM (Becky, Randy, Miz) <3
Status: Offline

Astronomija

PostPostao/la DVW » 16 lip 2019, 19:23

Kao ni danas. Misliš da čovjek koji cijepa drva cijeli dan mari za tu temu. Kmet, upravo to.

Maki
Član mjeseca
Član mjeseca
Status: Online

Astronomija

PostPostao/la Maki » 16 lip 2019, 19:26

Pa tačno, ali to da je Kolumbo dokazao okruglost Zemlje je mit.

DVW
Rank 9
Rank 9
O meni: Loyal follower of WWE from past and present, but now also a little bit of AAA :)

Astronomija

PostPostao/la DVW » 16 lip 2019, 19:27

Nisam to ni rekao. Kolumbo sve što je uradio uradio je slučajno.

Maki
Član mjeseca
Član mjeseca

Astronomija

PostPostao/la Maki » 16 lip 2019, 19:31

Istina, al to ti je interesantna priča. Guranje priče od srednjem vijeku kao mračnom dobu iako se toliko stvari tada dogodilo.

DVW
Rank 9
Rank 9

Astronomija

PostPostao/la DVW » 16 lip 2019, 19:35

Pad Istanbula 1453 i otkriće Amerike 1492 su već kraj srednjeg vijeka.

DVW
Rank 9
Rank 9

Astronomija

PostPostao/la DVW » 25 sij 2020, 22:09

Koje vam je najfascinantnije tijelo Sunčevog sistema? Ja ih imam nekoliko. Od mjeseca su to Jupiterova Evropa i Saturnov Titan, a od planeta iz nekog razloga Uran i Neptun. Na Evropi se smatra da bez obzira na veliku udaljenost od Sunca da bi život mogao nastati istog svejedno ima u okeanima koji čine veliki dio njenog volumena nekih 50 kilometara ispod ledenih slojeva dok je Titan krcat metanom u atmosferi što čini nebo žutim. Na njemu postoje i tzv. okeani tečnog metana. Takođe je drugi najveći mjesec Sunčevog sistema nakon Ganimeda koji je čak veći i od Merkura. Mjeseci su totalno underrated kad je astronomija u pitanju. Vrijedan spomena je i Neptunov Triton. Kad smo kod Neptuna on i Uran me oduvijek najviše zanimaju. Da li je to jer su misterozni i neistraženi, da li je to zbog intenzivne i prekrasne boje, ne znam. Činjenica je da bi volio da dobijemo više informacija o njima sad kad je to moguće. Zadnje slike od njih nam je poslao New Horizons, a prije toga samo Voyager 2. Malo znamo. Pretpostavke i ovdje govore o metanu u atmosferi, o dijamantima nastalim zbog pritisaka i naravno o nedostatku čvrste površine. Zanimljivo je da je Uran hladniji iako je bliže Suncu. Uzrok za to se baš i ne zna. Moguće je da ima neke veze sa tim što je Uran naget. Baš zbog toliko odgovora koji su potrebni da bi imali kompaktnije znanje ova nauka je vrijedna proučavanja. Ja na faksu učim o ovome više nego ranije mada od djetinjstva pomalo čitam o svemu. Zanimljivo je jako.

@
Maki
, da te čujem, i ti voliš ovo :mrgreen:

Maki
Član mjeseca
Član mjeseca

Astronomija

PostPostao/la Maki » 25 sij 2020, 22:25

A Sunce, eventualno moguća Planeta 9.

DVW
Rank 9
Rank 9

Astronomija

PostPostao/la DVW » 25 sij 2020, 22:28

Ne mora značiti da postoji. Ne misliš da je Neptun dovoljno velik i da ima dovoljnu gravitaciju da prouzrokuje neobične putanje nekih tijela iz Kuiperovog pojasa?

Maki
Član mjeseca
Član mjeseca

Astronomija

PostPostao/la Maki » 26 sij 2020, 05:00

DVW je napisao/la:Source of the post Ne mora značiti da postoji. Ne misliš da je Neptun dovoljno velik i da ima dovoljnu gravitaciju da prouzrokuje neobične putanje nekih tijela iz Kuiperovog pojasa?

Ne. Prilično sam siguran da su ta tijela previše udaljena.

DVW
Rank 9
Rank 9

Astronomija

PostPostao/la DVW » 26 sij 2020, 09:29

U nauci poput astronomije nije tek tako imati mišljenje o bilo čemu jer se dosta toga svodi na teoretska objašnjenja. Nije to istorija da ti možeš misliti ovaj je ovog ubio i to. Zato i volim ovo. Pak ta udaljenost može biti argument, ali kako je ne bi vidjeli? Nije toliko udaljena da je teleskop ne može vidjeti. I kao što rekoh prolazili su tuda i Voyager 2 i New Horizons nema ni pet godina, zar je nebi uslikali. Tamna planeta? Jako, jako teško. Od čega bi to bila sastavljena? Od neke tamne legure? Od nekih nepoznatih elemenata u predijelima gdje su temperaturni minusni ekstremi? Može samo biti na fazon velike četvorke. Upečatljivog izgleda, poveća, a takvu ne bi propustili sve ove godine siguran sam. Pa minijaturni Pluton je otkriven 1930 i za njega smo mislili da je deveta planeta. To je i glavni uzrok zašto mnogi govore o potencijalnoj devetoj planeti. Htjeli bi da postoji jer smo u školama učili o devet planeta. Neobične putanje se mogu objasniti na ovaj način: neka od tih tijela su toliko blizu da se međusobno uzrupiraju. To objašnjava vrlo mali broj tijela na kojima je primjećen taj fenomen. Ostala imaju normalnu putanju i kod njih stupa na snagu tvoja teorija. Predaleko su, tu nema nikakve uzrupacije.
Zadnja izmjena: DVW, dana/u 26 sij 2020, 09:33, ukupno mijenjano 1 put.

Maki
Član mjeseca
Član mjeseca

Astronomija

PostPostao/la Maki » 26 sij 2020, 09:31

Teleskopom je teško vidjetu tu planetu jer je u tamnom dijelu Sunčevog sistema i ima dug orbitalni period.

DVW
Rank 9
Rank 9

Astronomija

PostPostao/la DVW » 26 sij 2020, 09:34

Imaju ga i Uran i Neptun pa je u određenim okolnostima ovaj prvi vidljiv očima, a da nije teleskopom.

Maki
Član mjeseca
Član mjeseca

Astronomija

PostPostao/la Maki » 26 sij 2020, 09:36

Neptun je na 30 AU, Planeta 9 na minimalno 400. Razlika je ogromna, a Neptun je vjerovatno i veći.

DVW
Rank 9
Rank 9

Astronomija

PostPostao/la DVW » 26 sij 2020, 09:41

Kako znaju na koliko je astronomskih jedinica kad ne znaju ni jel postoji? I svejedno bi te sonde prošle tuda. New Horizons je jedva zagazio u Kuiperov pojas, ali Voyager je 2018 napustio heliosferu. Zar ga ne bi vidio lupam tamo krajem devedesetih?

Maki
Član mjeseca
Član mjeseca

Astronomija

PostPostao/la Maki » 26 sij 2020, 09:43

DVW je napisao/la:Source of the post Kako znaju na koliko je astronomskih jedinica kad ne znaju ni jel postoji? I svejedno bi te sonde prošle tuda. New Horizons je jedva zagazio u Kuiperov pojas, ali Voyager je 2018 napustio heliosferu. Zar ga ne bi vidio lupam tamo krajem devedesetih?

Pa matematički su izračunali. Tako je i Neptun pronađen. A to da su sonde tuda prolazile ne znači ništa. To je ogroman prostor.

Natrag na “Svlačionica”

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot], Eumaus The Swineherd i 5 gostiju.