#ostanidoma

Anketa za zajedničko gledanje wrestling showova

Povijest i geografija

Opisujemo svoje regije i državu

Nasumični razgovori
HunterDX
Član mjeseca
Član mjeseca
Status: Offline

Povijest i geografija

PostPostao/la HunterDX » 03 sij 2020, 16:33

Mislim da nikad nećemo znati istinu, jer tu istoriju su uglavnom pisali pobednici, pa je uvek lako kada si u toj poziciji. I večito su pobednici spaljivali biblioteke i sve ostalo što bi moglo da ugrozi njihovu priču.
slika

~MandyRose~
Rank 11
Rank 11
O meni: (za sada jedini) Centralni Europljanin na forumu i veliki obožavatelj ženskog hrvanja

Povijest i geografija

PostPostao/la ~MandyRose~ » 03 sij 2020, 16:34

HunterDX je napisao/la:Source of the post Mislim da nikad nećemo znati istinu, jer tu istoriju su uglavnom pisali pobednici, pa je uvek lako kada si u toj poziciji. I večito su pobednici spaljivali biblioteke i sve ostalo što bi moglo da ugrozi njihovu priču.

slika slika slika

HBK
Rank 10
Rank 10

Povijest i geografija

PostPostao/la HBK » 03 sij 2020, 16:36

@
DVW
a otkud ti to da je u ratovima jedna strana uvek u pravu. I kako možeš znati koja strana je u pravu? Rat je biznis koji koriste moćnici zarad svojih interesa, a narod je taj koji ispašta.,

HunterDX
Član mjeseca
Član mjeseca

Povijest i geografija

PostPostao/la HunterDX » 03 sij 2020, 16:36

~MandyRose~ je napisao/la:Source of the post
HunterDX je napisao/la:Source of the post Mislim da nikad nećemo znati istinu, jer tu istoriju su uglavnom pisali pobednici, pa je uvek lako kada si u toj poziciji. I večito su pobednici spaljivali biblioteke i sve ostalo što bi moglo da ugrozi njihovu priču.

Sva sreća što u tom svetu ne ubrajam sebe.
slika

DVW
Rank 8
Rank 8
O meni: Huge fan of RBM (Randy, Becky, Miz) :D

Povijest i geografija

PostPostao/la DVW » 03 sij 2020, 16:38

@
Sherpa

Nije uopšte. Ne znam koliko si upućen u japanske zločine koji su vrlo često bili užasniji od njemačkih. Ja sam npr. vrlo dobro upućen u WW2 i znam da će svako normalan podržati bacanje atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki nakon klanja po Burmi i Malaji, kampova za silovanje po Kini, jedinice 731 za biološko oružje, mučenja američkih vojnika na Filipinima, pokolja medicinskih sestara pa i bolesnog načina borbe što uključuje i kamikaze, prije toga Pearl Harbor što nije ništa naspram ovoga, ali se ipak dogodio i sl. Objasni zašto je ovo bio loš primjer. Nisam te shvatio baš najbolje. Ne smije se izjednačavati Amere i Japance na način na koji su tebi i HBK-u partizani jednaki sa ustašama i četnicima.

~MandyRose~
Rank 11
Rank 11
O meni: (za sada jedini) Centralni Europljanin na forumu i veliki obožavatelj ženskog hrvanja

Povijest i geografija

PostPostao/la ~MandyRose~ » 03 sij 2020, 16:44

HunterDX je napisao/la:Source of the post Sva sreća što u tom svetu ne ubrajam sebe.

od kuda sada ovakav okrutan odgovor odjednom? :(
slika slika slika

emirates
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik

Povijest i geografija

PostPostao/la emirates » 03 sij 2020, 16:45

Licno smatram da su partizani bili pozitivci u WWII na ovim prostorima. Imali su svojih gresaka, i kod njih se znalo desavati svasta, ali u poredjenju sa ovim ostalima su bili mila majka. Pozitivac ne mora biti i nikad i nije neka bezgresna strana. Saveznici su isto svasta radili za vrijeme drugog svjetskog rata, o Sovjetima da ne pricam. Ali konacni cilj te antifasisticke borbe je bio ispravan. Dovoljno mi je pogledati samo kakve su stavove i strane izabrali da znam da se to ne moze izjednaciti na isto.
slika

HBK
Rank 10
Rank 10

Povijest i geografija

PostPostao/la HBK » 03 sij 2020, 16:47

Znači u redu je bacati bombe na nedužnu decu jer je eto ta vlast je činila zločine? :shock:

I ja sam uzgred od tih "nenormalnih" koji smatraju atomsku bombu na Hirošimu i Nagasaki zločinom.

Sherpa
Administrator
Administrator
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Povijest i geografija

PostPostao/la Sherpa » 03 sij 2020, 16:48

potpuno nevažno, zato što ti ideš govoriti na razini nacije. dok su sve navedene skupine bile ponajprije ideološke skupine kojima nisu pripadali svi pripadnice te nacije. gdje su se u ime ideologije provodili zločini. ja govorim da nema potrebu niti jednu od tih ideologija smatrati boljom od druge, nego da im se svima treba okrenuti leđa. kao što je njemačka napravila s nacizmom

no nije. pogledaj zato gdje je danas njemačka, a gdje su zemlje balkana. u vukojebini. gdje se čak i ovi tvojih godina. koji ne da nisu vidjeli ustaše partizane i četnike, nego nisu vidjeli ni rat u devedesetim, indoktriniraju s tim glupostima i biraju strane. okreni im leđa svima i gledaju u budućnost.

@
emirates
dobro kažeš, ali isto tako se pozitivca ne mora veličati ako se zna da je i on radio 'van svojih moralnih uvjerenja'. može se i njega ostaviti u prošlosti i nastaviti dalje. pogotovo što danas gotovo pa nema živih 'pravih' četnika, partizana ili ustaša
slika

DVW
Rank 8
Rank 8

Povijest i geografija

PostPostao/la DVW » 03 sij 2020, 16:53

@
HBK

Opravdano je kad se malo zapitaš i staviš u Trumanovu kožu u to vrijeme. Imaš fanatike koji neće da se predaju, bore se na srednjovjekovni način u ostvrskim džunglama Pacifika i svaka bitka poput Manile, Iwo Jime i Okinawe bi bila samo krvavija, a Njemačka kapitulirala mjesecima ranije. Rat mora stati, a sve oko Japana palo već. Ostaje mainland gdje bi se Japanci borili svim silama do zadnjeg. Koliko bi poginulo civila, koliko i njihovih i američkih vojnika da na drugi način imperijalisti nisu natjerani na pregovore i predaju. Zasigurno da je sovjetski prodor u Mandžuriju, Koreju i Kurilska ostvra pomogao, ali shvatili su, nisu oni glupi. Bilo bi još nuklearnih udara i pametnom dosta.
Zadnja izmjena: DVW, dana/u 03 sij 2020, 16:55, ukupno mijenjano 1 put.

Maki
Rank 11
Rank 11

Povijest i geografija

PostPostao/la Maki » 03 sij 2020, 16:54

Apsurdno je tvrditi da čovjek koji je uveo tzv. Crne trojke i "stavljanje pod slovo Z" nije naređivao zločine.

Navedimo nekoliko primjera:

- kapetan Živan Lazović, šef Smederevskog korpusa, obaviještava Mihailovića 27.12.1943. da je ubio 30 osoba, a da je iz Boleča opljačkao oko milion dinara. Lazovićev poručnik Božidar se istakao svojim "metodama":
"probadao ih kamom, naterivao ih da sede na žaru i napokon polumrtve zaklao i jednostavno i najčešće bacao u Moravu"

- Nikola Kalabić se 29.12.1943. pohvalio Draži kako je "u Kopljarima uhvaćeno na spavanju i poklato 24 aktivna komunista od koji su 20 cigani. Sve sam ih sam poklao"

- klanje zarobljenika je takođe ratni zločin. Mihailovića su i ovom izvještavali. Radomir Cvetić, komandant Javorskog korpusa izvještava Mihailovića u januaru 1944. o ranjenim partizanima: "Mnogo ranjenih pomrlo im u putu. Mi smo zarobili 16 i zaklali ih bez prekog suda"
(Zločini četničkog pokreta u Srbiji 1941-1945, Zbornik radova, Beograd 2012, str. 51-53)

Mihailović je sve to znao.

Nešto je i on lično naređivao. Recimo, naredio je da se ukloni učiteljica Vera Filipović koja je bila njegova veza sa Aćimovićem i Ljotićem jer je posumnjao u njenu lojalnost. (Radivoje Jovanović Bradonja, Uvod u analizu strategije NOP-a Jugoslavije
1941-1945, str. 97.)

Isto tako je rukovodio i uklanjanjem Koste Pećanca.

Znao je Mihailović i za zločine nad nesrpskim stanovništvom. Primjer:
- u izvještaju vojvode Birčanina iz Splita od 20.10.1942, on navodi Draži da je italijanski general Roata od Birčanina zahtjevao sljedeće:
"Molim da se dade na znanje vojvodi Trifunoviću da ako odmah ne prestanu sa strane četinka nasilja prema hrvatskom i muslimanskom pučanstvu, biće obustavljena prehrana i plaćanje nadnica onim formacijama kojima pripadaju krivci tih nasilja..."

Pavle Đurišić je Mihailovića u januaru 1943. izvijestio:
"Žrtve: Muslimanskih boraca oko 400. Žena i dece oko 1.000. Naše žrtve: 14 mrtvih, 26 ranjenih od kojih 3 žene..."
(Dokumenti o izdajstvu Draže Mihailovića)

Naravno, postoji tu još dokumenata u kojima se vidi da je Mihailović definitivno bio umješan u raznorazne zločine kako nad partizanima tako i nad Srbima i nesrpskim stanovništvom.

Pa sam je Mihailović u jednoj zabilješci napisao:
"U datom trenutku svi Muslimani biće proterani sa svojih ognjišta."
(J. Radovanović, Dragoljub Draža Mihailović u ogledalu istorijskih dokumenata, drugo dopunjeno i prošireno izdanje, str.23)

HBK
Rank 10
Rank 10

Povijest i geografija

PostPostao/la HBK » 03 sij 2020, 16:57

Maki je napisao/la:Source of the post Apsurdno je tvrditi da čovjek koji je uveo tzv. Crne trojke i "stavljanje pod slovo Z" nije naređivao zločine.

Navedimo nekoliko primjera:

- kapetan Živan Lazović, šef Smederevskog korpusa, obaviještava Mihailovića 27.12.1943. da je ubio 30 osoba, a da je iz Boleča opljačkao oko milion dinara. Lazovićev poručnik Božidar se istakao svojim "metodama":
"probadao ih kamom, naterivao ih da sede na žaru i napokon polumrtve zaklao i jednostavno i najčešće bacao u Moravu"

- Nikola Kalabić se 29.12.1943. pohvalio Draži kako je "u Kopljarima uhvaćeno na spavanju i poklato 24 aktivna komunista od koji su 20 cigani. Sve sam ih sam poklao"

- klanje zarobljenika je takođe ratni zločin. Mihailovića su i ovom izvještavali. Radomir Cvetić, komandant Javorskog korpusa izvještava Mihailovića u januaru 1944. o ranjenim partizanima: "Mnogo ranjenih pomrlo im u putu. Mi smo zarobili 16 i zaklali ih bez prekog suda"
(Zločini četničkog pokreta u Srbiji 1941-1945, Zbornik radova, Beograd 2012, str. 51-53)

Mihailović je sve to znao.

Nešto je i on lično naređivao. Recimo, naredio je da se ukloni učiteljica Vera Filipović koja je bila njegova veza sa Aćimovićem i Ljotićem jer je posumnjao u njenu lojalnost. (Radivoje Jovanović Bradonja, Uvod u analizu strategije NOP-a Jugoslavije
1941-1945, str. 97.)

Isto tako je rukovodio i uklanjanjem Koste Pećanca.

Znao je Mihailović i za zločine nad nesrpskim stanovništvom. Primjer:
- u izvještaju vojvode Birčanina iz Splita od 20.10.1942, on navodi Draži da je italijanski general Roata od Birčanina zahtjevao sljedeće:
"Molim da se dade na znanje vojvodi Trifunoviću da ako odmah ne prestanu sa strane četinka nasilja prema hrvatskom i muslimanskom pučanstvu, biće obustavljena prehrana i plaćanje nadnica onim formacijama kojima pripadaju krivci tih nasilja..."

Pavle Đurišić je Mihailovića u januaru 1943. izvijestio:
"Žrtve: Muslimanskih boraca oko 400. Žena i dece oko 1.000. Naše žrtve: 14 mrtvih, 26 ranjenih od kojih 3 žene..."
(Dokumenti o izdajstvu Draže Mihailovića)

Naravno, postoji tu još dokumenata u kojima se vidi da je Mihailović definitivno bio umješan u raznorazne zločine kako nad partizanima tako i nad Srbima i nesrpskim stanovništvom.

Pa sam je Mihailović u jednoj zabilješci napisao:
"U datom trenutku svi Muslimani biće proterani sa svojih ognjišta."
(J. Radovanović, Dragoljub Draža Mihailović u ogledalu istorijskih dokumenata, drugo dopunjeno i prošireno izdanje, str.23)

Komunistički falsifikati. Ako je kriv za te zločine, onda ga sigurno ne bi rehabilitovali.

DVW
Rank 8
Rank 8

Povijest i geografija

PostPostao/la DVW » 03 sij 2020, 17:00

Da @
Sherpa
. Govorim na razini nacije. Japanci su za tvoj info u velikoj većini podržavali cara, vojsku i samim tim svaki počinjeni masakr. Neka im svo moguće ravnanje gradova.

Maki
Rank 11
Rank 11

Povijest i geografija

PostPostao/la Maki » 03 sij 2020, 17:01

A jebat ga tako se može svaki dokaz osporit. Rehabilitovan je zato što se znalo da će to u javnosti dobro proći, a da svijet neće puno kritikovati jer je Mihailović ipak otpočeo rat kao legitimni borac protiv okupatora i nikad se nije "slijepio" sa Osovinama kao nedićevci ili ustaše.

emirates
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik

Povijest i geografija

PostPostao/la emirates » 03 sij 2020, 17:01

Sherpa je napisao/la:Source of the post dobro kažeš, ali isto tako se pozitivca ne mora veličati ako se zna da je i on radio 'van svojih moralnih uvjerenja'. može se i njega ostaviti u prošlosti i nastaviti dalje. pogotovo što danas gotovo pa nema živih 'pravih' četnika, partizana ili ustaša

Tesko kad se u ovim zemljama gaji nacionalizam koji je direktno vezan za taj period. I to onda dovodi do toga da se ovi koji se nisu nazivili svoje ideologije u SFRJ pocnu izjednacavati te strane, ili jos gore, predstavljaju partizane kao goru opciju od navedenih. Kod nas pojedine struje godinama vec odasilju signale toga, kroz naizgled bezazleno glorificiranje velikih bosnjackih umjetnika ili pisaca poput Mustafe Busuladzica (za kojeg nisam nikad ranije cuo) i njih predstavljaju kao zrtve rezima 'jer je bio musliman i nije dao na svoj identitet' iako je sam bio ustaski kolaborator, obilazio logore, pisao pro-fasisticke tekstove. To je jako opasno jer postavlja jako klimave temelje za buducnost. Tako da, iako sam i ja za krenuti dalje i ostavljanja proslosti u proslost, treba ipak neke stvari razgraniciti upravo radi buducnosti.
slika

Natrag na “Svlačionica”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.