Povijest i geografija

Opisujemo svoje regije i državu

Nasumični razgovori
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7618
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Politika im ne valja ništa više nego nečija druga. Ko da su bolji Francuzi, Nijemci, Rusi, itd.
Kinda agree, ali su kroz istoriju imali mnogo podmuklih poteza, mnogo vise znam za njih u tom predelu nego za gore pomenute narode.
You leave when you think it's time
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la DVW »

Kolonizovali kao i svi ostali. Ništa podlije nije kolonizovati Indiju (Br) nego kolonizovati Alžir (Fr).
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7618
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

Meni je interesantan ovaj Rasputin i koliko su mu dozvoljavali.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

Rusija inače ima tu izgrađenu tradiciju pravoslavnih učitelja i staraca tzv. stareca. Tu su naravno najpoznatiji ruski sveci tipa Sergej Radonješki i Serafim Sarovski ili neki manje poznati kao Fjodor Kuzmič, pa i tzv. jurodivi tj. Hristove budale tipa sv. Vasilije Blaženi i sv. Ksenija Petrogradska. Rasputin je samo bio jedan nastavak te tradicije.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7618
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

Je li Maki, da im posaljemo Miroljuba, da ne krsi tradiciju? :mrgreen:
You leave when you think it's time
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la DVW »

Slab sam sa ruskom istorijom u pre-Soviet eri. Kad mi neko kaže Rusi odmah zamišljam komuniste, Istočni front i Hladni rat.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7618
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

Oni su zapravo jako interesantni. Meni su pre-soviet Rusi bili zanimljiviji jer su tu postojale razne lude price poput Rasputina ili Ivana Groznog ili cak prodaje Aljaske. Mislim da se o SSSR jos toga mnogo ne zna jer je drzava bila zatvorena za vanjski svet maltene.
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

NeleSine215 je napisao/la:QR_BBPOST Je li Maki, da im posaljemo Miroljuba, da ne krsi tradiciju? :mrgreen:
Nema potrebe. Sigurno oni imaju svojih Miroljuba haha. Samo što su jurodivi bili budale radi Hrista, Miroljub je samo budala.
DVW je napisao/la:QR_BBPOST Slab sam sa ruskom istorijom u pre-Soviet eri. Kad mi neko kaže Rusi odmah zamišljam komuniste, Istočni front i Hladni rat.
Šteta. Komunistička era je neka vrsta aberacije ruske istorije, tamni period iz kojeg je Rusija tek počela polako izlaziti. Žao mi je što ljudi asociraju Rusiju sa komunizmom no razumijem zašto je tako.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

NeleSine215 je napisao/la:QR_BBPOST Oni su zapravo jako interesantni. Meni su pre-soviet Rusi bili zanimljiviji jer su tu postojale razne lude price poput Rasputina ili Ivana Groznog ili cak prodaje Aljaske. Mislim da se o SSSR jos toga mnogo ne zna jer je drzava bila zatvorena za vanjski svet maltene.
Dosta malo se zna o preromanovskom periodu Rusije. Ja sam iz svoje srednjoškolske bibiloteke uzeo neku knjigu o Kijevskoj Rusiji ali nije mi se svidjela jer je previše pisana po komunističkom stilu (knjiga je iz doba SSSR). Pa tako autor analizira pojave u npr. 11 vijeku Engelsovim metodama što je marksistički opravdano ali objektivno-istorijski baš i ne. No ima StarMedia, ruska TV, neku kao dokuigrana seriju o Rjurikovičima koja nije loša ali je naravno nemoguće sažeti cijelu tu istoriju u nekoliko epizoda. Ipak su Rjurikoviči vladali preko stotinama i stotinama godina u desetinama i desetinama različitih država i državica.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7618
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST Sigurno oni imaju svojih Miroljuba haha.
Moguce moguce haha
Maki je napisao/la:QR_BBPOST Samo što su jurodivi bili budale radi Hrista, Miroljub je samo budala.
Ovo mu treba stajati na opisu iznad njegovog imena na svakom sajtu koji on ima ili na kojem se spominje :mrgreen:
You leave when you think it's time
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la DVW »

@Maki

I meni je žao Rusije, ali na najveću zemlju svijeta ideologija poput komunizma nije mogla ostaviti pozitivan trag pogotovo u trajanju od 70 godina. Što ti kažeš šteta jer ih doživljavam kao jedan civilizovan narod sa značajnom kulturom i istorijom koji je nažalost imao bad luck.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7618
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST
NeleSine215 je napisao/la:QR_BBPOST Oni su zapravo jako interesantni. Meni su pre-soviet Rusi bili zanimljiviji jer su tu postojale razne lude price poput Rasputina ili Ivana Groznog ili cak prodaje Aljaske. Mislim da se o SSSR jos toga mnogo ne zna jer je drzava bila zatvorena za vanjski svet maltene.
Dosta malo se zna o preromanovskom periodu Rusije. Ja sam iz svoje srednjoškolske bibiloteke uzeo neku knjigu o Kijevskoj Rusiji ali nije mi se svidjela jer je previše pisana po komunističkom stilu (knjiga je iz doba SSSR). Pa tako autor analizira pojave u npr. 11 vijeku Engelsovim metodama što je marksistički opravdano ali objektivno-istorijski baš i ne. No ima StarMedia, ruska TV, neku kao dokuigrana seriju o Rjurikovičima koja nije loša ali je naravno nemoguće sažeti cijelu tu istoriju u nekoliko epizoda. Ipak su Rjurikoviči vladali preko stotinama i stotinama godina u desetinama i desetinama različitih država i državica.
Voleo bih kad bi se pravili filmovi na temu tih vremena, mene bi mnogo zainteresovalo s obzirom da me Rusi interesuju u toj eri, pogotovo vladari sa njihovim odlukama.
You leave when you think it's time
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7618
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST I meni je žao Rusije, ali na najveću zemlju svijeta ideologija poput komunizma nije mogla ostaviti pozitivan trag pogotovo u trajanju od 70 godina. Što ti kažeš šteta jer ih doživljavam kao jedan civilizovan narod sa značajnom kulturom i istorijom koji je nažalost imao bad luck.
Nije bas tu samo bad luck tbh. Romanov je vodio neke ratove koji su bili nepotrebni (Protiv Japana) i takodje je stao na celo armije, a nije imao pojma o tome. Da se ne govori kako je standard u Rusiji bio srozan i kako je narod poslednjeg cara zvao "Prokleti Nikolaj".
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24574
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Maki »

NeleSine215 je napisao/la:QR_BBPOST
DVW je napisao/la:QR_BBPOST I meni je žao Rusije, ali na najveću zemlju svijeta ideologija poput komunizma nije mogla ostaviti pozitivan trag pogotovo u trajanju od 70 godina. Što ti kažeš šteta jer ih doživljavam kao jedan civilizovan narod sa značajnom kulturom i istorijom koji je nažalost imao bad luck.
Nije bas tu samo bad luck tbh. Romanov je vodio neke ratove koji su bili nepotrebni (Protiv Japana) i takodje je stao na celo armije, a nije imao pojma o tome. Da se ne govori kako je standard u Rusiji bio srozan i kako je narod poslednjeg cara zvao "Prokleti Nikolaj".
Sv. car Nikolaj II nije bio najbolji izbor za cara to je tačno. Previše se držao nekih starih autokratskih tradicija u dobu kad to više nije išlo. Takođe je imao i personalne tragedije. No Revolucija je bila preveliki pokret na drugu stranu i komunistički režim je bio daleko gori od carističkog.
DVW je napisao/la:QR_BBPOST @Maki

I meni je žao Rusije, ali na najveću zemlju svijeta ideologija poput komunizma nije mogla ostaviti pozitivan trag pogotovo u trajanju od 70 godina. Što ti kažeš šteta jer ih doživljavam kao jedan civilizovan narod sa značajnom kulturom i istorijom koji je nažalost imao bad luck.
Pa da, loša sreća. Komunizam je bio udario na tu autentičku rusku pravoslavnu kulturu i zamalo je zatro.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7618
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Povijest i geografija

Post Postao/la Master of darkness »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST Revolucija je bila preveliki pokret na drugu stranu i komunistički režim je bio daleko gori od carističkog.
Sa ovim se slazem, samo kazem da ni ovo nije bilo toliko dobro da je samo tako revolucija dosla. Nije bas kao da bi narod stao na stranu komunjara da je sve islo kako treba u Carskoj Rusiji.
You leave when you think it's time
Odgovori