Politika

Nasumični razgovori
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57654
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Politika

Post Postao/la Sherpa »

DVW je napisao/la:QR_BBPOST Tu kako kažeš partijsku kulturu je nemoguće iskorijeniti.
krivo. moguće je, samo treba educirati ljude. i treba prestati s tim, nemoguće je. dok postoji takvo razmišljanje ne postoji razlog zašto bi se ovi mjenjali.
slika
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
It’s my birthday
Status: Offline

Politika

Post Postao/la DVW »

Mislim da je još nemoguće. Kad od rata prođe 70 godina, e tad nekad će se ovdje lijepo živjeti. Mene do tad može sastaviti deset kamiona i deset teških bolesti. Elem vrlo je moguće da neću doživjeti, to sam htio reći.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57654
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Politika

Post Postao/la Sherpa »

pa ako ti, koji imaš 18 (ili koliko već), tako razmišljaš, onda nam pomoći. mladi su ti koji trebaju stvarati nove vrijednosti, a ne skrivati se iza prošlisti i 'grijeha' starih sistema.
slika
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
It’s my birthday
Status: Offline

Politika

Post Postao/la DVW »

Ja se slažem, ali ne mogu ja uzeti pušku i pucati po nacionalistima. Šta mogu uraditi kao invidualac? Protestovati i to je to. Demotivisan sam jer je većina moje generacije barem u mom gradu dobila posao preko stranke ili brije glavu i nosi tetovaže Radovan Karadžić. Protiv nevidljivog neprijatelja nema borbe.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24447
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Politika

Post Postao/la Maki »

Ne padam puno na tu priču o entitetima koji koče BiH. Entiteti kao entiteti nemaju tako komplikovane sisteme vlasti pa su idalje nule i rupetine od tvorevina. Ukidanje entiteta ne bi dovelo do procvata BiH čak i da nekako to prođe bez rata. Jednostavno su entiteti samo izgovor.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24447
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Politika

Post Postao/la Maki »

U RS je lako dok u Federaciji problem stvara to što svi glasaju za dva člana i zbog toga što su Bošnjaci većina pa izaberu i svog i nekog pro-bosanskog Hrvata kakav je Komšić.

I to je problem. Komšić jeste legalni predstavnik BiH Hrvata, ali nije legitiman. Za njega je glasalo možda 10% naroda koji bi on trebao predstavljati. I odmah je počeo povlačiti poteze koje BiH Hrvati sigurno nisu podržavali tipa tužba oko Pelješkog i konstantno prozivanje Hrvatske za destabilizaciju Bosne i Hercegovine. To nije predstavnik BiH Hrvata, makar bio izabran legalnim putem. A zna se da je izabran glasovima drugog naroda. Čović je lopina, jeste, ali OGROMNA većina bosanskih Hrvata je njega podržala. Komšića nije.
Da se razumijemo ja nisam protiv građanske BiH bez entiteta. Ne vodim se glupim Dodikovim uvjerenjima da bi postali islamska država.
Ne bismo postali islamska država, ali bismo definitivno postali država koji bi imala očiti pro-bošnjački slant u svemu.
Šta fali cjelovitoj Hrvatskoj bez tih retardacija? Fali joj mnogo naravno i ekonomski i što se pravosuđa tiče, ali sreća po vas vjeruj mi da je rat završio kako je završio jer nema konstitutivnosti i postoji samo građanska Hrvatska bez tih unutrašnjih zavrzlama.
Ne možeš porediti Hrvatsku u kojoj su Hrvati 90+% populacije sa BiH koja je maksimalno išarana. I generalno kad imaš više etničkih grupa u državi bez predominacije jedne, praviš kompromis tako da svaka grupa bude predstavljena (Belgija, Kipar, Sj. Makedonija).
Ideja konstitutivnosti je sama po sebi fašistička. Bilo bi bolje da svi glasaju za jednog kao vi. Bilo je ili Kolinda ili Milanović. Naravno taj jedan bi bio pro-bosanski jer su Bošnjaci većina, ali ispada da su civilizovaniji narod i od Hrvata i od Srba. Jer se čini da ta dva nacionalizma razdiru Bosnu.
Može se isto tako reći da hegemonizam jednog naroda razdire Bosnu.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
It’s my birthday
Status: Offline

Politika

Post Postao/la DVW »

Podijela Belgije na Flandriju i Valoniju pazi sad, nema nikakve veze sa etničkom pripadnosti. Kipar? Da baš. Turska je VOJNO okupirala dio Kipra. Toliko o legitimnosti. Makedonija je dala Albancima parlamentarna prava i dvojezične ploče kao što na mađarskom piše Subotica. Nema tu debilne konstitutivnosti koja je btw i nepotrebna. Drugo je što je ljudima iz BiH to bauk za čuti da neko ne ugnjetava svoju manjinu. BiH (ono što Dodik naziva političkim Sarajevom, a Čović bošnjačkom elitom) je napustila SFRJ tek kad je morala, to ti je dokaz da su Bošnjaci ipak donekle spremniji da prihvate zajedništvo. 1993 su došli arapski dobrovoljci pa je ideja kompromitovana, ali to je daleko poslije dolaska raznoraznih četnika. Elem niko ne bi bio u opasnosti u građanskoj Bosni i Hercegovini dok je neko debelo bio u opasnosti od entiteta i podijela. Sve žrtve rata su ti dokaz.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24447
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Politika

Post Postao/la Maki »

Govorio sam o onome prije turske invazije Kipra, kada je utvrđen dogovor da je predsjednik Grk, a potpredsjednik Turčin. Zato Republika Kipar i dan danas ima prazno mjesto potpredsjednika. Drži se tog dogovora. Podjela Belgije nije imala veze sa etnicitetom kad je nastala jer je u početku i Belgija bila izrazito pro-valonska što je kasnije izmijenjeno što samo dalje ide u prilog tome da kad imaš više ne-dominantnih etničkih grupa, mora se napraviti nekakav kompromis.

Ideja je debelo kompromitovana dovođenjem Arapa i dodatnom islamizacijom ionako već homogene Republike Bosne i Hercegovine u ratu. I tad je ta ideja umrla. "Građanska" BiH = marginalizacija Srba, a pogotovo Hrvata koji već sad ne mogu izabrati svog predstavnika u institucijama.

Ja bih rekao da su žrtve rata upravo dokaz opasnosti nametanja nekakvog unitarizma. Da je 1992. sve podjeljeno kako je bilo i potpisano Karington-Kutiljerovim planom, rat bi se možda i izbjegao.
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
It’s my birthday
Status: Offline

Politika

Post Postao/la DVW »

Vance-Owenov plan su odbili Srbi, a plan je bio pravedan. Čak ga je i Milošević prihvatio, ali RS pod pritiskom SPC-a odbio. To su ti tvoji entiteti. Rat bi završio 1993. Taj Kutiljerov je negirao centralnu vlast. Bio je praktički prijetnja. Alija će pristati ili će Bosna goriti. Slično Karadžićevom govoru u parlamentu.
Zadnja izmjena: DVW, dana/u 22 sij 2020, 19:13, ukupno mijenjano 1 put.
emirates
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9250
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Politika

Post Postao/la emirates »

Kad smo kod legitimiteta, realno tesko je da iko na vlasti trenutno ima legitimitet. Iako Komsic jeste izabran sa bosnjackim glasovima, treba reci da Covic ima apsolutnu podrsku Hrvata on bi bio izabran. Stvar je u tome sto je i za njega glasalo samo oko 30% Hrvata u BiH. Kakav legitimitet onda moze imati covjek koji bi trebao predstavljati Hrvate u BiH ako 70% tog naroda nije njemu dalo podrsku? To vrijedi isto i za bosnjackog predstavnika koji ima mozda cetvrtinu podrske. Nije da branim Komsica, licno ga ni ja ne mogu, ali mi uvijek bude smijesno kad se politicari potegnu price o legitimitetu kad je vjerovatno niko na vlasti nema. Hajmo uvesti dva kruga izbora pa cemo onda pricati o legitimitetu. Ali realno, sve i da imamo jednog predsjednika i da svi glasaju za isto, nista to ne bi mnogo donijelo. Mozda bi bilo korisno samo jer bi neki Srbi i Hrvati osjetili potrebu da glasaju za lijeve stranke kako bi sprijecile dominaciju bosnjacke SDA. Ali unitarna BiH sa SDA dominacijom znaci samo more of the same.

@maki prica o entitetskim blokadama su stvarna, osnovna pitanja su nam nekad upitna zbog tih gluposti. Drugo je sto nesposobni politicari to koriste kao izgovor za sve.
slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24447
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Online

Politika

Post Postao/la Maki »

@DVW
Ja ne znam zbog čega misliš da ja mislim da su Srbi bezgrešni. Karington-Kutiljerov plan su svi prihvatili. Izetbegović je onda povukao potpis. A da ga nije povukao, sigurno bi opet krenuli novi pregovori gdje bi se sve to utanačilo.

@emirates
Ali su za njega glasali oni Hrvati koji su izašli na izbore.
ante
Rank 11
Rank 11
Postovi: 5263
Pridružen/a: 06 ožu 2017, 15:23
7
Lokacija: Odžak, BiH
O meni: Spiritualni lider JAS-a
Status: Offline

Politika

Post Postao/la ante »

Za BiH se moze reci jedna stvar, mogu ljudi slavit i 9.1. i dan Republike, i dan nezavisnosti, i dan cega vec, sve se to moze objesit macku o rep, moze se narod paliti na takve stvari ali cinjenicno stanje je takvo da se dogadja egzodus rijetko vidjen u drzavi dosad ali jebiga, glup smo narod (sva 3) pa nas takve stvari galvaniziraju.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57654
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Politika

Post Postao/la Sherpa »

o jebote led. pazi ideju. HDZov kovač traži da članovi za predsjednika HDZa na unutarnjim izborima imaju TV sučeljavanje na HRTu.

Koji. Vražji. Kurac?

Za one koji još ne shvaćaju da je HRT glasilo te stranke, i da ovo je van svake pameti, i sigurno ne od javnog interesa. imaju YouTube, neka tamo live emitiraju to sučeljavanje ako žele.

i ne, nije me briga što je to bilo već dva puta u prošlosti. koji je vama vrag. to nema što tražiti na telki.
slika
ante
Rank 11
Rank 11
Postovi: 5263
Pridružen/a: 06 ožu 2017, 15:23
7
Lokacija: Odžak, BiH
O meni: Spiritualni lider JAS-a
Status: Offline

Politika

Post Postao/la ante »

Sta bi trebali kad pola njihove masinerije ne zna ni sta je youtube a kamoli ga koristit
slika
Avatar
DVW
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4862
Pridružen/a: 09 stu 2018, 21:09
5
Lokacija: Bosnia and Herzegovina
O meni: Spending time by learning geography and history!

Other hobbies: movies, traveling, talking about politics...
It’s my birthday
Status: Offline

Politika

Post Postao/la DVW »

https://m.vecernji.hr/vijesti/drama-u-n ... la-1374712

100% migrant. Ruku bi u vatru stavio.
Odgovori