Obrazovanje

Kako vam ide škola?

Nasumični razgovori
Avatar
donniedemonD
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1385
Pridružen/a: 29 ožu 2017, 20:34
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la donniedemonD »

Zanimljiv je ovaj zivot nas...

Kakve planove kujes kao mlad, vidis sebe uspesnog... vidjenog... obrazovanog... a onda samar kako to obicno biva.

Zavrsio sam specijalisticke studije sa prosekom 9.5 i planirao neki dobar posao, ali prvi posao ce mi po svemu sudeci biti recepcioner hotela nize klase.
Ok, trebas poceti od negde sto se kaze... ali ovo je totalno van svakog koloseka vezanog za moje skolovanje gde sam na osnovnim studijama stekao zvanje strukovnog menadzera, dok sam na specijalistickim stekao zvanje diplomiranog ekonomiste.
Cak je i plata srednje zalosna, nekih 300 evra, mozda 350 jer imam faks zavrsen, videcemo. Nadam se da ima smestaj i tako to posto je malo dalje od moje kuce, pa iako ima obezbedjen prevoz, lakse mi je da nocim u tom hotelu gde radim, nego da idem bas svaki dan kuci. Bar cu moci da upoznam to mesto malo bolje posto tamo nisam bio dva puta u zivotu (mada je uzasno malo mesto, banja)

Poslovna karijera mi definitivno pocinje onako kako nisam zamisljao. Bolje ista nego nista na kraju dana, ali da... razocaran sam maksimalno samim tokom zivota.

Ima i pozitivnih strana u svemu ovome. Sticanje radnih navika, sticanje radnog iskustva, upoznavanje velikog broja ljudi vrlo verovatno...
Pozitivna strana je ta sto sebe u poslednje vreme vidim jedino kao nekog menadzera u buducnosti, nekog ko verbalno moze da radi, nikako zatvoren u kancelariji konstantno i slicno... pa eto, od recepcionera do menadzera hotela recimo, videcemo koliko je dugacak put.

P.S. zamisljam sebe u odelu i bukvalno mi nije dobro, imam 65-66 kila, 181cm... znaci haos. To je fazon koji meni totalno ne stoji, bojim se da cu izgledati smesno u najmanju ruku :lol:
slika
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8776
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la Wulf7X »

Mogu onako poluutešno reći ne brini...biće još gore :) za par godina ćeš verovatno biti presrećan zbog tog posla recepcionera ;) :P :lol: :lol:
slika
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6862
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la crocop97 »

Ja sad upisujem nastavnički diplomski, tako mi Satan pomogao...Ali nadam se da će jedino što ću vidjet od rada u školi bit na praksi, jednom kad završiš tamo, gotovo je :shifty:
slika
Avatar
donniedemonD
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1385
Pridružen/a: 29 ožu 2017, 20:34
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la donniedemonD »

Ja bih voleo u skoli da radim jednog dana, to je zapravo posao gde se i vidim uz menadzerisanje. Problem je sto ja uskoro punim 24 godine, a i dalje mi traze licnu kartu u kladionici da se uvere da imam 18, a ondaa krene cudjenje medju koleginicama kako je moguce da imam 18 -_- . Kolicina baby facea je prebolesna u mom slucaju, tako da se u skoli recimo vidim tek za nekih 5-10 godina mozda jer trenutno izgledam mladje od 90% srednjoskolaca, a kamoli studenata.

Iako sam se smejao na pomen da jednog dana budem profesor, to je ocito bilo zbog previse skolovanja u zivotu pa sam tad bio u fazonu "jao samo da ovo zavrsim i nikad ne krocim ovde vise"... a sad mi je to posao iz snova maltene. Prekorektne plate (ako imas dobar fond casova), plus imaju ubedljivo najvise slobodnog vremena, svaki vikend, letnji i zimski raspusti i jos 10ak manjih raspusta... ekskurzije, tamo vamo... ma milina.

Wulfe, kako stvari stoje bicemo kolege, pa mogu da i ja tebi posaljem utesnu poruku katastrofe :lol:
slika
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10610
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la HunterDX »

Fakultet je jedno, radna karijera je drugo...
Kome je još počela kako je planirao, pogotovo školovanim ljudima na balkanu... (osim ako se ima veza)
Svaki posao je za čoveka, svaki donosi odredjena iskustva, pa treba da se izboriš za sebe, da se vremenom snadješ.
Avatar
donniedemonD
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1385
Pridružen/a: 29 ožu 2017, 20:34
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la donniedemonD »

HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST Fakultet je jedno, radna karijera je drugo...
Ali je uzrocno posledicno.
Meni sad treba praksa, da ono znanje iz skole prenesem na prakticnom radu. Bilo sta u struci, ima na desetine poslova u toj grani.

Nikako se ne pocinje ovako kako ja pocinjem, poslom za koji mi ni osnovna skola nije potrebna fazon, sta cu ja nauciti iz tog posla, a da je vezano za ono sto sam zavrsio? ... ali je situacija takva kakva je pa sam primoran trenutno.

Mada ozbiljno razmisljam poslednjih 3-4 sata da batalim tu ponudu za posao. Nemam ja zvice za takve stvari. Ja sam kao ziska, oterao bi u picku materinu prvog gosta koji bi nesto prisrao, jer pomisao da mi kuci smrdi diploma, a mene neki Rajko zajebava na recepciji sta mu se desilo sa koferom dok je bio odsutan... ma idi bre.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57606
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la Sherpa »

onda nemoj prihvatiti

samo, pitaš se što bi mogao naučiti? mogao bi naučiti kako je biti na dnu lanca. zato što svi oni koji žele biti menadžeri najčešće nemaju pojma kako je onima koje gaze
slika
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10610
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la HunterDX »

Dobar menadzer nastaje od dobrog radnika.
Moj ti je savet da ipak ne odbiješ, ne gubiš ništa, možeš lako da daš otkaz, takodje možeš da upoznaš nove ljude, pa i da ti se otvore nove prilike sa diplomom koju imaš.
Kod nas jeste žalosno stanje, ali nekad mora i težim putem.
Avatar
donniedemonD
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1385
Pridružen/a: 29 ožu 2017, 20:34
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la donniedemonD »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST onda nemoj prihvatiti

samo, pitaš se što bi mogao naučiti? mogao bi naučiti kako je biti na dnu lanca. zato što svi oni koji žele biti menadžeri najčešće nemaju pojma kako je onima koje gaze
Ma to je drugo. Da ne idemo toliko duboko.

Trazim samo posao u struci/ Menadzer je sirok pojam mnogo. Imas na desetine radnih mesta u toj i okolnoj sferi. Grane poput marketinga i finansija koje su sastavni deo menadzmenta, ali mogu i odvojeno da se rade. Upoznat sam sa svim i svacim oko kompanijskih stvari.

Da hiljade i hiljade sati utrosenih u to skolovanje i hiljade i hiljade evra ne odu uzalud.
Vracam film na tih 50ak ispita, stotinak seminarskih radova, hiljade evra koje mi je skola izmuzla za 4 godine... padanje ispita, izlazenje ponovo... ceo taj period od 48 meseci...
Wulf je aktivno ucestvovao u mom skolovanju, pomagao mi, zna koja je to muka bila da se zavrsi. Jos sam ja bio prilicno neozbiljan prve 3 godine, a opet sam mnogo vremena utrosio.

Imam i tu diplomu diplomiranog ekonomiste na specijalistickim studijama, tako da nije nuzno da bude oko menadzerisanja posao (iako mi to ide bolje dosta).

I kad sve to podvuces, bude zao coveku utrosenog vremena, para, nerava da bi zavrsio na bezveze radno mesto, makar to bilo i "za pocetak" (koji uglavnom potraje godinama).
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la Mary »

Zasto mene nitko ovdje ne slusa? Pa ja vec godinama nagovaram sve da ne trose vrijeme na fax. :whistle:

Ja sam radila u struci (mislila se "wow, pa zasto su svi pricali da je tako tesko") pa prestala, od tada radila van struke i u struci bez plate, potrosila svu ustedjevinu, i na kraju prije mjesec dobijem savjet da to nista ne vrijedi, i da se odlucim za jednu granu prava i neka zavrsim kurs od pola godine, da bi se "lakse uklopila" na trziste rada... S 30 godina sam s nicim, to sto imam nije dovoljno, to sto opet traze od mene je nesigurno, i eto, bolje da sam zavrsila neki zanat i rodila petero djece.
Avatar
donniedemonD
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1385
Pridružen/a: 29 ožu 2017, 20:34
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la donniedemonD »

Baba mi za 10ak dana ide u Nemacku da radi. Ozbiljni pregovori se vode da i ja ubacim svoje dupe na taj put.
Eh zivote beskorisno zavrsena skolo.
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la Mary »

Kao sto bi pokusao raditi?
Ovdje su menadzeri i ekonomisti jako trazeni, e sad jezik...pa to bi mogao biti problem, ali primjerice Bosch prima jako puno strance i bez znanja Njemackog.
Avatar
donniedemonD
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1385
Pridružen/a: 29 ožu 2017, 20:34
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la donniedemonD »

Ma nije u struci nista. Nije mi engleski bas toliko dobar da se odvazim na takav potez, a nemacki ne govorim.
Neki lik gradi hotele, pa mu treba farbanje ukrasnih stubica. Sto sam ja radio sam sebi do nedavno :D Ima oko 10000 komada :shock: to bi trebalo ja i jos 10-15 likova da ofarbamo za 3 meseca. Kazem ja, a nije bas izvesno po poslednjim informacijama ni da cu da odem, ali pregovara se)

9.5 evra na sat vremena zarada. Sto nije lose, za 3 meseca ima da zaradim (ako odem) kao kad bi u srbiji radio dve godine onaj recepcionerski posao recimo. A nije tesko to farbanje, osim sto je ultra dosadno.
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la Mary »

To je ovdje najniza satnica, ali ako ce ti isplatiti toliko na ruke i imati ces gdje zivjeti dok radis, nije lose naravno, a mozes se dok si tu raspitati za posao i u struci, nikad se ne zna. :)
Avatar
donniedemonD
Rank 8
Rank 8
Postovi: 1385
Pridružen/a: 29 ožu 2017, 20:34
7
Status: Offline

Obrazovanje

Post Postao/la donniedemonD »

Obezbedjen smestaj i hrana. Plus kola na raspolaganju.
Hm, nisam znao da je minimalno, ja sam mislio da je to neka srednja cifra, uobicajena.
Elem, kako god, meni odgovara :D , a i kasno je da se kajem.

Ma u struci nema sanse. Dobro se sluzim engleskim, ali za ekonomiju i menadzment treba da mi bude ko srpski. Najvise zbog termina. A nisam na tom nivou, a nemam bas ni volje sad da ga usavrsavam vise od ovoga.
slika
Odgovori