Religija

Nasumični razgovori
ante
Rank 11
Rank 11
Postovi: 5109
Pridružen/a: 06 ožu 2017, 15:23
7
Lokacija: Odžak, BiH
O meni: Spiritualni lider JAS-a
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ante »

And I quote
ante je napisao/la:Cemu uopce rasprave oko religije :think:

Vjera je svacija osobna stvar, ako nekome pruza utjehu i srecu, super. S druge strane, organizirana religija je vjerovatno najveca farsa u povijesti.

Zivi zivot, budi covjek koliko mozes biti i uzivaj koliko mozes uzivati, jednog dana ces biti prah ili pepeo ili 2 metra u zemlji, ili ces kao pepeo putovati beskrajnim bespućima mora i oceana ili ces odluciti da te se iskoristi kao kompost pa da na tvom mjestu pocivanja izraste divno drvo ili grm, najbitnije je da si ucinio nesto za ovaj prelijepi svijet, neka te se ljudi sjecaju sa smjeskom na licu a ne suzama niz obraze. Bar bi ja tako volio otici. :violin:
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6664
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la crocop97 »

TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST
crocop97 je napisao/la:QR_BBPOST ali čovjek ima i drugih potreba (samoostvarenje, osobni identitet ili bilo koje želje i snovi)
Mozes ti raditi sta god zelis. Sve sto je u Islamu zabranjeno je sa razlogom zabranjeno. Alkohol droga - sve to steti ljudima.
TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST Mozes ti raditi sta god zelis. Sve sto je u Islamu zabranjeno je sa razlogom zabranjeno. Alkohol droga - sve to steti ljudima.
Mislim da smo razvili nutricionizam i medicinu do te mjere da znamo i sami što je štetno i u kojim količinama bez ikakvih religijskih dogmi. Drugo, gdje sam ja uopće spomenuo ikakve droge, govorim tu o pitanjima na koje ti religija ne može pružiti odgovore, može jedino svaki pojedinac sam sebi. To što spominješ odnosi se na pragmatični aspekt religije i to je u redu, ali u drugom kontekstu.
slika
Avatar
TheBesir
Rank 10
Rank 10
Postovi: 3876
Pridružen/a: 21 vel 2018, 21:20
6
Status: Offline

Religija

Post Postao/la TheBesir »

Nisi nigdje spomenuo drogu, ja sam samo naveo neke stvari koje su zabranjene.
ante je napisao/la:QR_BBPOST And I quote
ante je napisao/la:Cemu uopce rasprave oko religije :think:

Vjera je svacija osobna stvar, ako nekome pruza utjehu i srecu, super. S druge strane, organizirana religija je vjerovatno najveca farsa u povijesti.

Zivi zivot, budi covjek koliko mozes biti i uzivaj koliko mozes uzivati, jednog dana ces biti prah ili pepeo ili 2 metra u zemlji, ili ces kao pepeo putovati beskrajnim bespućima mora i oceana ili ces odluciti da te se iskoristi kao kompost pa da na tvom mjestu pocivanja izraste divno drvo ili grm, najbitnije je da si ucinio nesto za ovaj prelijepi svijet, neka te se ljudi sjecaju sa smjeskom na licu a ne suzama niz obraze. Bar bi ja tako volio otici. :violin:
Obaveza svakog muslimana je da poziva u Islam tj preporucuje Islam. Koliko ko moze. To je jedan uslov za ulazak u Dzennet/Raj. Toliko od mene :)
emirates
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9250
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la emirates »

TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST Obaveza svakog muslimana je da poziva u Islam tj preporucuje Islam. Koliko ko moze. To je jedan uslov za ulazak u Dzennet/Raj. Toliko od mene
Sorry, ali konstantno nabijanje na nos nekome to ga nece privoliti, moze ga samo dodatno odbiti od toga i stvarati negativna osjecanja prema vjeri u ovom slucaju islamu. Jer ono, niko ne voli kad mu neko potura nesto pod nos konstantno, bilo to vjera ili reklama za ves masinu. Vjerujem da imas dobre namjere, ali prilicno sam siguran da nikoga ovdje neces privoliti u drugu vjeru ili da pocne vjerovati uopce ako vec nije u tome.
slika
Avatar
~MandyRose~
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10162
Pridružen/a: 25 stu 2016, 15:27
7
Lokacija: Zagreb
O meni: (za sada jedini) Centralni Europljanin na forumu i veliki obožavatelj ženskog hrvanja

https://www.last.fm/user/iAvrilFan1

.
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ~MandyRose~ »

slika

ovo je najbolja i najjačija knjiga koju sam ikad čitao (uz 7000 dana u Sibiru od Karla Štajnera). Žena je prava lavica!
WENDY CHOO GANG!

slika
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2995
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
3
Status: Offline

Religija

Post Postao/la lemonzoo »

HunterDX je napisao/la:Bibliju je teško osporiti, jer postoji gomila dokaza, pisali su je proroci i apostoli. Ali meni je jasno da neće svako poverovati u ono što u njoj piše, jer ko veruje u čuda i Boga koji nas je stvorio, verovaće da Bog sve može, ko ne veruje, njemu će izgledati kao moralna fantastika.
ROFL


TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST

Obaveza svakog muslimana je da poziva u Islam tj preporucuje Islam. Koliko ko moze. To je jedan uslov za ulazak u Dzennet/Raj. Toliko od mene :)
To je također obaveza i svakog kršćanja. I ja sam u tvojim godinama bio hard core vjernik, ali sam kasnije skužio da u 20. stoljeću, uz sva dostignuća moderne znanosti, nema smisla vjerovati u postojanje nekog bradatog čiče koji iz druge dimenzije u svakom trenutku nadgleda 7 milijarda ljudi.
Uvijek u pravu.
Avatar
~MandyRose~
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10162
Pridružen/a: 25 stu 2016, 15:27
7
Lokacija: Zagreb
O meni: (za sada jedini) Centralni Europljanin na forumu i veliki obožavatelj ženskog hrvanja

https://www.last.fm/user/iAvrilFan1

.
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ~MandyRose~ »

crocop97 je napisao/la:QR_BBPOST
TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST
crocop97 je napisao/la:QR_BBPOST ali čovjek ima i drugih potreba (samoostvarenje, osobni identitet ili bilo koje želje i snovi)
Mozes ti raditi sta god zelis. Sve sto je u Islamu zabranjeno je sa razlogom zabranjeno. Alkohol droga - sve to steti ljudima.
TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST Mozes ti raditi sta god zelis. Sve sto je u Islamu zabranjeno je sa razlogom zabranjeno. Alkohol droga - sve to steti ljudima.
Mislim da smo razvili nutricionizam i medicinu do te mjere da znamo i sami što je štetno i u kojim količinama bez ikakvih religijskih dogmi. Drugo, gdje sam ja uopće spomenuo ikakve droge, govorim tu o pitanjima na koje ti religija ne može pružiti odgovore, može jedino svaki pojedinac sam sebi. To što spominješ odnosi se na pragmatični aspekt religije i to je u redu, ali u drugom kontekstu.
ajmo biti realni, there are some points Islam made about alchohol. Ja da sam političar, ja bi napravio alkohol ileganim. (i legalizirao bi marihuanu jer je medicinski zdrava, ali da, to uključuje i za ove koji hoće da ju duvaju)
WENDY CHOO GANG!

slika
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 23790
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:Bibliju je teško osporiti, jer postoji gomila dokaza, pisali su je proroci i apostoli. Ali meni je jasno da neće svako poverovati u ono što u njoj piše, jer ko veruje u čuda i Boga koji nas je stvorio, verovaće da Bog sve može, ko ne veruje, njemu će izgledati kao moralna fantastika.
ROFL


TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST

Obaveza svakog muslimana je da poziva u Islam tj preporucuje Islam. Koliko ko moze. To je jedan uslov za ulazak u Dzennet/Raj. Toliko od mene :)
To je također obaveza i svakog kršćanja. I ja sam u tvojim godinama bio hard core vjernik, ali sam kasnije skužio da u 20. stoljeću, uz sva dostignuća moderne znanosti, nema smisla vjerovati u postojanje nekog bradatog čiče koji iz druge dimenzije u svakom trenutku nadgleda 7 milijarda ljudi.
To bi imalo smisla da je Bog bradati čiča. Nije.
Avatar
~MandyRose~
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10162
Pridružen/a: 25 stu 2016, 15:27
7
Lokacija: Zagreb
O meni: (za sada jedini) Centralni Europljanin na forumu i veliki obožavatelj ženskog hrvanja

https://www.last.fm/user/iAvrilFan1

.
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ~MandyRose~ »

Maki je napisao/la:QR_BBPOST
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:Bibliju je teško osporiti, jer postoji gomila dokaza, pisali su je proroci i apostoli. Ali meni je jasno da neće svako poverovati u ono što u njoj piše, jer ko veruje u čuda i Boga koji nas je stvorio, verovaće da Bog sve može, ko ne veruje, njemu će izgledati kao moralna fantastika.
ROFL


TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST

Obaveza svakog muslimana je da poziva u Islam tj preporucuje Islam. Koliko ko moze. To je jedan uslov za ulazak u Dzennet/Raj. Toliko od mene :)
To je također obaveza i svakog kršćanja. I ja sam u tvojim godinama bio hard core vjernik, ali sam kasnije skužio da u 20. stoljeću, uz sva dostignuća moderne znanosti, nema smisla vjerovati u postojanje nekog bradatog čiče koji iz druge dimenzije u svakom trenutku nadgleda 7 milijarda ljudi.
To bi imalo smisla da je Bog bradati čiča. Nije.
Tako je!

WENDY CHOO GANG!

slika
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2995
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
3
Status: Offline

Religija

Post Postao/la lemonzoo »

Maki je napisao/la:
lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST
HunterDX je napisao/la:Bibliju je teško osporiti, jer postoji gomila dokaza, pisali su je proroci i apostoli. Ali meni je jasno da neće svako poverovati u ono što u njoj piše, jer ko veruje u čuda i Boga koji nas je stvorio, verovaće da Bog sve može, ko ne veruje, njemu će izgledati kao moralna fantastika.
ROFL


TheBesir je napisao/la:QR_BBPOST

Obaveza svakog muslimana je da poziva u Islam tj preporucuje Islam. Koliko ko moze. To je jedan uslov za ulazak u Dzennet/Raj. Toliko od mene :)
To je također obaveza i svakog kršćanja. I ja sam u tvojim godinama bio hard core vjernik, ali sam kasnije skužio da u 20. stoljeću, uz sva dostignuća moderne znanosti, nema smisla vjerovati u postojanje nekog bradatog čiče koji iz druge dimenzije u svakom trenutku nadgleda 7 milijarda ljudi.
To bi imalo smisla da je Bog bradati čiča. Nije.
Ja kao nevjernik sve u vezi kršćanstva smatram ispraznim mlaćenjem slame. SZ je donekle zanimljiv jer tu ima nekih događanja, ali NZ je 90% bezvezno filozofiranje C-klase koje možeš popušiti samo ako si prije toga žestoko indoktriniran.

Usput, po tebi, koje je objašnjenje Boga? Ovo što sam ja napisao je manje/više točno. Možda sam još samo mogo dodati da je svevišnji.
Uvijek u pravu.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 23790
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

Po čemu je on bradati čiča? To što ga se tako popularno predstavlja je druga stvar. Prije svega, ne znamo kako izgleda Bog na nebesima jer "Boga niko nije vidio nikad" (po Jovanu 1,18), ali smo ga vidjeli u ljudskom obliku "Ko je vidio mene, vidio je Oca" (po Jovanu 1,9). U Starom zavjetu su najbliže došli Adam jer "začuše glas Gospoda Boga, koji iđaše po vrtu kad zahladi" (Postanje 3,8). No Boga se izgleda u nebeskom obliku i ne može vidjeti "I reče: ali nećeš moći vidjeti lica mojega, jer *ne može čovjek mene vidjeti i ostati živ." (Izlazak 33,20). Tako da nikakav bradati čikica nije na nebu.

Ono što o Bogu znamo jeste da je stvorio ovaj svijet ("U početku stvori Bog nebo i zemlju"), da "veličini Njegovoj ne nedostaje ničega, a sadrži sve stvari" (sv. Irinej Lionski), da ima tri lica, Oca, Sina i sv. Duha i da između tri lica postoje međusobni odnosi te tako Otac vječno rađa Sina, da sv. Duh ishodi iz Oca (a po RKC i od Sina, to je poznata filiokve) itd. Neke od osobina Boga se mogu vidjeti ovdje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Attribute ... ristianity.
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2995
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
3
Status: Offline

Religija

Post Postao/la lemonzoo »

To s linka je uglavnom mistificiranje. Ali to ionako i jest domet spoznaje Boga po kršćanstvu.
Uvijek u pravu.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 23790
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Maki »

lemonzoo je napisao/la:QR_BBPOST To s linka je uglavnom mistificiranje. Ali to ionako i jest domet spoznaje Boga po kršćanstvu.
Pa ne znam šta očekuješ da se više zna. Nije kao da je Bog knjiga koju pročitaš i sve znaš. Pa upravo zato jer ljudi ne znaju sve o Bogu je i dolazilo do raznih polemika a hrišćanstvo je i dan danas podijeljeno u mnoge denominacije, od kojih su skoro sve nešto dodavale originalnom učenju.
HunterDX
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10552
Pridružen/a: 05 vel 2018, 09:45
6
Status: Offline

Religija

Post Postao/la HunterDX »

Ti se samo previše praviš pametan, mislim da si precenio sebe, to je sve što mogu reći o tvojim stavovima. @lemonzoo
Avatar
lemonzoo
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2995
Pridružen/a: 19 tra 2020, 15:28
3
Status: Offline

Religija

Post Postao/la lemonzoo »

HunterDX je napisao/la:QR_BBPOST Ti se samo previše praviš pametan, mislim da si precenio sebe, to je sve što mogu reći o tvojim stavovima. @lemonzoo
Ako ikad postaneš bezbožnik kao ja, imat ćeš identične stavove. Vidjet ćeš.
Uvijek u pravu.
Odgovori