Religija

Nasumični razgovori
Avatar
Sake
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8655
Pridružen/a: 03 sij 2017, 16:45
7
Lokacija: Kalesija, BiH
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sake »

~MandyRose~ je napisao/la:QR_BBPOST
Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST kažem da sam ateist, premda bi preciznije bilo agnostik
slika

koji si broj na skali? :P :lol:
Definitivno broj 1. Klanjam sve namaze (osim kad sam u školi ili kad sam bolestan), učim Kur'an, postim Ramazan.
slika
ninomrki
Rank 4
Rank 4
Postovi: 63
Pridružen/a: 26 stu 2016, 23:10
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ninomrki »

Biblija je skup priča koje su pričali ljudi koji nisu znali kud sunce ide po noći i koje su se prenosile usmenim putem (ako ste ikad igrali pokvarenog telefona možete zamisliti kako to na kraju izgleda) s koljena na koljeno. Biblija opisuje običaje koji su postojali u vrijeme kad su te priče pričane i sastoji se od velike količine tvrdnji koje nisu potkrijepljene nilakvim dokazima, nego samo prijetnjom vječnom patnjom za sve koji ne vjeruju. Tvrdnja da je pisana u metaforama je isprika koja se koristi da bi se sačuvali sljedbenici i da bi se biblija prodala kao "dobra" knjiga koja ljude uči poštenju i moralu. Preporučujem svima da bibliju pročitaju u cijelosti jer iz vlastitog iskustva u razgovoru s vjernicima mogu zaključiti da jako puno njih to nije nikada učinilo i o bibliji znaju samo ono što su čuli na misi gdje svećenici biraju koje dijelove čitaju. Isto preporučam i sljedbenicima ostalih Abrahamskih religija. Pročitajte svoje svete knjige u cijelosti, raspitajte se kad su napisane, tko ih je napisao i na čemu se baziraju. Možda se iznenadite. Znam da su vas učili da morate imati vjeru i da bog želi da vjerujete bez dokaza, ali za to postoji dobar razlog (nedostatak dokaza), ali naivnost nije vrlina.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

ninomrki je napisao/la:QR_BBPOST Preporučujem svima da bibliju pročitaju u cijelosti jer iz vlastitog iskustva u razgovoru s vjernicima mogu zaključiti da jako puno njih to nije nikada učinilo i o bibliji znaju samo ono što su čuli na misi gdje svećenici biraju koje dijelove čitaju.
yap

Biblija recimo, pola knjige je 'Jahve je velik, jahve zgromi ih'
slika
ninomrki
Rank 4
Rank 4
Postovi: 63
Pridružen/a: 26 stu 2016, 23:10
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ninomrki »

Da ne spominjem da veći dio biblije više liči na "Igre prijestolja" nego na knjigu mudrosti
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

Ili priča kada je Lot skrivao anđele te da njih ne napadnu dao svoje dvije djevice kćeri

I sad ti meni reci kakva to metafora može biti? Potpuno nikakva.
slika
Avatar
HBK
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2883
Pridružen/a: 23 pro 2016, 21:29
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la HBK »

Trebate razlikovati zlog starozavetnog Boga, od pravednog Boga Novog zaveta. To su dva razlicita Boga, uprkos pokusajima crkve da nas ubedi da je jedan isti.
ninomrki
Rank 4
Rank 4
Postovi: 63
Pridružen/a: 26 stu 2016, 23:10
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ninomrki »

Znači, na ono što piše u starom zavjetu se ne trebamo obazirati? Uključujući postanak (svemir stvoren u 7 dana, muškarac stvoren od blata, žena od njegovog rebra, Noina arka...), izlazak iz Egipta, (10 božjih zapovijedi, dolazak u obećanu zemlju...)? Da ne spominjem da ni novi zavjet nije puno bolji od starog. I zašto misliš da su to dva različita boga? Di piše u novom zavjetu da se ne obaziremo na tog "starog" boga? Ne bi li bog trebao biti nepogrešiv, savršen, imati plan, sve vidjeti i znati? Zašto se takav bog mora predomisliti?
emirates
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9250
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la emirates »

Mora se imati na umu i mogucnost iskrivljenja tokom svih ovih godina. Ima ljudi koji su pokusavali prodati svoju retoriku provlaceci neke svoje ideje kroz prizmu vjere. Originalna Biblija se cuva u Vatikanu naprimjer, u strogoj tajnosti, gdje pristup imaju samo oni odabrani. Eh sad, zasto je to tako, ako i ostale objavljene knjige imaju isti sadrzaj?
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

@emirates nemaju, poglavlja su izbacivala i mjenjala kroz godine, kako je crkvi pasalo.
slika
ninomrki
Rank 4
Rank 4
Postovi: 63
Pridružen/a: 26 stu 2016, 23:10
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ninomrki »

I originalna biblija je napisana par stoljeća nakon Isusove smrti i bazira se na pričama koje su prenošene s koljena na koljeno usmenom predajom i spisima napisanim desetljećima nakon tih događaja od stane nepoznatih autora i nepoznatih izvora, tako da ni ona nije baš mjerodavna.
Avatar
HBK
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2883
Pridružen/a: 23 pro 2016, 21:29
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la HBK »

U knjizi Postanja pise "Da nacinimo coveka po nasem oblicju" Dakle kaze po "nasem", a ne po "mom", sto ukazuje da je bilo vise od jednog Boga koji je stvorio svet.
Avatar
~MandyRose~
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10162
Pridružen/a: 25 stu 2016, 15:27
7
Lokacija: Zagreb
O meni: (za sada jedini) Centralni Europljanin na forumu i veliki obožavatelj ženskog hrvanja

https://www.last.fm/user/iAvrilFan1

.
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ~MandyRose~ »

a da ne pricamo o tome kako je numerologija i astronomija kriva, sreca pa nisu pisali puno o tome, nego su dali bitnije smjernice za ljudsku civilizaciju, tipa kako se tretirali prema ljudskom robu

slika

slika
WENDY CHOO GANG!

slika
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6664
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Religija

Post Postao/la crocop97 »

^
Zanimljivo je koliko se Islam optužuje za nasilnu ideologiju, dok su židovske vjerske knjige (uključujući i SZ) prepune cionističkih težnji i mržnje prema ostalim narodima i vjerama
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Religija

Post Postao/la Sherpa »

Pa kuran je donekle nastavak biblije. mozda bi spinof bio bolji izraz.
slika
Avatar
~MandyRose~
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10162
Pridružen/a: 25 stu 2016, 15:27
7
Lokacija: Zagreb
O meni: (za sada jedini) Centralni Europljanin na forumu i veliki obožavatelj ženskog hrvanja

https://www.last.fm/user/iAvrilFan1

.
Status: Offline

Religija

Post Postao/la ~MandyRose~ »

crocop97 je napisao/la:QR_BBPOST ^
Zanimljivo je koliko se Islam optužuje za nasilnu ideologiju, dok su židovske vjerske knjige (uključujući i SZ) prepune cionističkih težnji i mržnje prema ostalim narodima i vjerama
a jesi li se ikad zapitao zasto se abrahamovski bog pojavljao u istim pustinjama i brdima oko Izrazela i okolice bliskog istoka? zasto na primjer nije se nikad pokazao kinezima koji su barem bili bolji matematicirai i pismeniji od njih? indiji? u europi? africi? sjevernoj ili juznoj americi? samo je bliski istok imao privilegiju upoznat svemoguceg boga koji se bas njima odlucio obratit i reci kako je stvorio sve ljude, al samo se njima obratio da im da to zrno znanja i kako se ljudi moraju ponasati (malo je zakasnio par tisuca godina, zanima me sto se desilo s onim ljudima koji su umrli prije judaizma, zar ih bog pustio da grijese bez da ih upozori?)

slika
WENDY CHOO GANG!

slika
Odgovori