Gastro kutak

Iće i piće

Nasumični razgovori
Avatar
AlenB
Administrator
Administrator
Postovi: 15658
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Lokacija: Nova Gradiška
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la AlenB »

Uvin čaj :D

Nakon toga od kamilice i šipka.
slika
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 6876
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la crocop97 »

Zeleni u rinfuzi, oni iz vrećice su smeće. Jest da su dosta skuplji, ali isplati se
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57668
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Gastro kutak

Post Postao/la Sherpa »

Ma ima i sjajnih stvari iz rinfuze, ja se ne zamaram time, pogledaj turski čaj, dobiješ ga u prahu, ko cedevitu. I super je.
slika
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57668
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Gastro kutak

Post Postao/la Sherpa »

@SenkaKojaLuta nemoj biti tako misteriozan, pričaj što je ispod sira koji skriva ono najbolje :D

PS: Jučer sam radio Barun Trenk šnicle, no nisam napravio sliku :(
slika
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

@Sherpa

Pizza - paprika, paradajz, sampinjoni i lisicarke, sunka, prosuseno svinjsko meso domace, kackavalj i parmezan. Svega po malo. :D
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57668
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Gastro kutak

Post Postao/la Sherpa »

SenkaKojaLuta je napisao/la:QR_BBPOST kackavalj
Ovo nikada nisam ni probao

To je recimo razlog zašto volim domaću pizzu, stavih na nju što imaš i zaista je teško fulati.
slika
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

Kačkavalj je sir domaće prizvodnje zato vijerovatno i nisi imao prilike da ga oprobaš. Mogu ti poslati ovaj naš tradicionalni recept kako se pravi samo trebao bi negdje pronaći farmu koja prodaje sviježe mlijeko, biće ti potrebno oko 10 litara za kilogram sira.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57668
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Gastro kutak

Post Postao/la Sherpa »

Ajd šibni, možda budem eksperimentirao kada odem u Slavoniju
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la Mary »

I ja sam neki dan radila Pizzu s domacim prosusenim mesom. Ali sam ga prije toga propekla na tavi. Nekako me bilo strah da bi moglo ostati ne peceno ispod sira.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57668
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Gastro kutak

Post Postao/la Sherpa »

Mary je napisao/la:QR_BBPOST Nekako me bilo strah da bi moglo ostati ne peceno ispod sira
Stavi ga onda na vrh i sigurno će ti biti peceno, neka sir bude ispod ako nisi sigurna ;)

No, kako ja volim da je ova tema aktivna, evo dva pitanja:

1) Znate li kuhati? ako da, kako ste naučili, ako ne, da li planirate ili ako ne, zašto? Smatrate li to ženskim poslom?

2) Idemo pričati o sirevima. Koje sireve volite?
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la Mary »

Ok, sljedeci put. Ali i ovako je bilo dobro.

1. Slabo, samo ona najjednostavnija jela. Ali vise je do toga da mi se ne da kuhati samo za sebe, pa nemam prakse. Bolje mi idu torte i kolaci.
2. Sir obozavam. Sve vrste. :mrgreen:
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

Generalno volim da znam šta jedem i porijeklo toga što jedem, posebno od kada sam kupovao crveni luk u marketu i na deklaraciji pročitao da je porijeklom iz Egipta, od tada se trudim da uglavnom što vise namirnica sam proizvedem ali naravno opet sam primoran veći dio njih kupovati uglavnom mesne prerađevine.
Ne volim gotova jela ili jos gore konzerviranu hranu tako da se trudim uvijek nesto pripremiti pa makar i ono najjednostavnije, uglavnom praktikujem da tokom vikenda spremim jelo za sledeću sedmicu ili veći dio barem, u to spadaju razni sosevi za tjesteninu, ćufte, pasulj sa slaninom ili kobasicom, paprikač, gulaš, sarma, punjene paprike, ruska salata kao i ostalo obareno povrće koje ide u prilog. Tako da vikendom odvojimo po par sati da spremimo sve što bi nam bilo potrebno za sledeću sedmicu. Naravno ima i dana kada nam se da da spremamo i ova netradicionalna jela a to je jednom ili dva puta sedmično zavisno od raspoloženja. Inače nikada to nisam smatrao ženskim poslom, još od kada sam bio klinac pomagao sam mami i prao sudove naravno tako da nemam neke predrasude prema tome. :D
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57668
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Gastro kutak

Post Postao/la Sherpa »

Apsolutno prezirem prati suđe, mrzim to :D

Konzervirana i gotova hrana (ili nedajbože zamrznuta) su za mene stvari koje izbjegavam. Daleko od toga da tu 'ukusnih' stvari, samo to ima toliko nepotrebnih aditiva da ne vidim poantu u tome. Draže mi je sve to sam napraviti. Primjer toga je smrznuta pizza. Ako vam se jede pizza, a nemate puno vremena, odite do lokalne pekare i kupite tijesto za pizzu. Oni jako često imaju spremno, spakiraju vam i to vas košta jako jako malo. Nije kao domaće, al dođete doma i razvaljate tijesto, stavite na njega sastojke i u pecnicu. Potrošit ćete svega nekoliko minuta više, dobit ćete bolju i zdraviju stvar.

Mnogi moji prijatelji znaju kuhati, iako ima nekih koji to smatraju ženskim poslom, što mi je prokleto apsurdno. Mislim, hrana nam svima treba za život, i ti ćeš radije gladovati i čekati da ti netko drugi spremi nego zasukati rukave i sam napraviti... To me žalosti.

@senkakojaluta ruska salata je ono s mrkvom, graškom, krumpirom? Ako da, to mi zovemo francuska salata. Što sve stavljaš u nju?
slika
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Gastro kutak

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

@Sherpa

Da, mrkva, grasak, krompir, kiseli krastavci, kuvana jaja, suvo meso, sunka i majonez. Inace, slazem se za pizzu to je tako jednostavno jelo za napraviti cak iako sami morati spraviti tijesto, rijetko kad jedem i ove svijeze napravljene u piceriji zato sto generalno volim pizzu sa mnogo sira a s obizrom da je to kod nas jedna od skupljih namirnica ima je najmanje a tijesta najvise.

PS Zasto ja tebi ne mogu dati vise od jednog reputacionog poena? :( :D
Odgovori