Šah

Za ljubitelje sportova, s loptom ili bez nje
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

Jesi pročitao uopce clanak?

Sudac nije u pravu, niti organizator
slika
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8776
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Šah

Post Postao/la Wulf7X »

Amm nisam do kraja samo sam hteo videti srž šta se desilo :) Mada sada nezavisno od ovog šahovskog meča mislim da je neprikladno ovo :)
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

Wulf7X je napisao/la:QR_BBPOST neprikladno ovo
Na žalost, pravila ne definiraju što je neprikladno. Igrao je ovako obucen prva dva kola i cijeli zadnji turnir ovog formata.

Po čemu je danas bilo drugačije?

Stvar je u tome da dress code može funkcionirati kada je jasno definiran, recimo snooker (a čemu ti @aleksavp može kazati više), ali tamo gdje je definirano samo kao 'primjereno', tko je mjerodavan suditi što je, a što nije prikladno?
slika
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8776
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Šah

Post Postao/la Wulf7X »

Ako se poziva na kodeks oblačenja onda bi trebalo da ga imaju haha, a ako je random sugestija tog sudije a već je igrao tako ranije onda je greška organizatora odnosno delegacije ili kako se već to zove.

Ja sam onako više generalno rekao, u prvoj godini su me izbacili sa ispita zbog sličnog autfita a (barem formalno) važi pravilo za sve državne institucije i realno su u pravu...Pantalonice, bratele, papuče, suknje kratke to nije baš za ozbiljnija mesta :D

E sad kad smo se dotakli tih pravila, jer u svetu šaha postoje neke lige, neki bodovni sistemi, liste najboljih ili slično. Tipa da se može reći on je šampion ili on je prvi na listi...kako to funkcioniše uopšte :)
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

Imaš. Sve se vodi pomoću ELO sistema, matematičkog modela računanja - https://en.wikipedia.org/wiki/Elo_rating_system

Sistem kaže ovako. Ako imaš isto bodova imaš jednake šanse dobiti. Ako imaš manje, imaš manje šanse dobiti (ergo sum u globalu si lošiji igrač i ako se odigra 100 partija više ćeš izgubiti nego dobiti). Sistem isto tako kaže da ćeš dobiti više bodova ako dobiješ boljeg igrača nego ako dobiješ lošijeg. I obrnuto, više ćeš izgubiti ako izgubiš od lošijeg nego od boljeg. Sistem je sa matematičke strane jako zanimljiv (iako ima svoje mane) i ja ga jako volim.

Isto tako imaš i listu trenutno ELO ratinga, koji se updejta nakon svakog odigranog meča - http://www.2700chess.com/ - prvi na ovoj listi ne mora biti prvak. U ovom slučaju je. Magnus Carlsen je 2013. godine osvojio titulu, obrani je 2014, te ponovo 2016. godine. Iduća obrana je 2018. godine 8kao što vidiš, prešli su na to da se igra svake dvije, točnije parnih godina). Ovaj turnir koji se trenutno održava dat će dva igrača za turnir kandidata koji će biti dogodine (ima još načina kvalificiranja, ovo je jedan od njih). Pobjednik tog elitnog turnira imat će koncem godine meč s Carlsenom za prvaka.

ELO rating kako se mjenja je zanimljivo pratiti. MVL je dok ovo pišem četvrti na listi, recimo na listi turnira (kada se ona sastavljala) je bio osmi (od onih koji su došli).

Imaš i ovo - https://en.wikipedia.org/wiki/Compariso ... ut_history - to je maksimalni ELO kojeg je pojedini šahist dosegnuo. Isto tako imaš i spekulativne analize koliko je tko zapravo bio najbolji u svom najboljem trenutku. Pošto je teško usporediti koliko je Carslen bio dobar napsram Kasparova ili Fishera na svom vrhuncu. Isto tako, možeš vidjeti da je večina ELO rezultata iz ovog stoljeća. Razlogf je jednostavan - računala. Danas imaš tako jake sisteme koji ti pomažu analizirati i pripremati se za meč. Čega prije nije bilo.

Imaš potpitanja? Pucaj.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

Pomor favorita danas - Carlsem, Kramkin, Nakamura

Od top 10 ostali su MVL, Grischuk, Aronin, Caruana - svi redom koji moraju igrati tajbrejkere, te So koji je jedini prošao.
slika
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Šah

Post Postao/la azo »

Zašto mislim da je Carlsen namjerno izgubio :? :?
slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

azo234 je napisao/la:QR_BBPOST Zašto mislim da je Carlsen namjerno izgubio :? :?
Nije

Pogledaj meč. On je igrač koji stalno ide na pobjedu, imao je par prilika uzeti remi, no on je pokušavao igrati da dobije. Protivnik je odigrao maestalno dobro.
slika
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Šah

Post Postao/la azo »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST
azo234 je napisao/la:QR_BBPOST Zašto mislim da je Carlsen namjerno izgubio :? :?
Nije

Pogledaj meč. On je igrač koji stalno ide na pobjedu, imao je par prilika uzeti remi, no on je pokušavao igrati da dobije. Protivnik je odigrao maestalno dobro.
Gdje se uopće snimici mogu gledat ja znam za uzivo gldao sam kad Carlsen igrao sa onim rusom...?
slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

snimke neznam, ja odgledam direkt po potezima na polju na chess.com, a uz taj meč su bili i komentari.
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

Evo nas u top 16, nakon što je bilo još žrtava (no3 Caruana izletio!!!)

u tih top 16 je sedam onih koji su po rankingu u top 6, toliko puno iznenađenaj je bilo.

A u top 20 po rankingu samo je Svidler u plusu (to ne čudi, u šahu ja remi najčešći rezultat, a remi protiv slabijeg odnosi bodove, dok slabijem donosi, što itekako ima smisla), te Topalov i Perez na nuli (pošto nisu ni došli)
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

Mislim da je ovo najveći blunder jučerašnjeg dana, koji je koštao Nepomniachtchnog turnira.

Znate li što odigrati?

slika
slika
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Šah

Post Postao/la azo »

slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57708
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Šah

Post Postao/la Sherpa »

Sada?

slika
slika
Avatar
azo
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7305
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:03
7
Status: Offline

Šah

Post Postao/la azo »

Očajan potez,ali baš očajan.
Razmjena konja mi se čini povljoljna.Nakon toga mu samo ostaje igra sa topovima.Gdje bi,po mom mišljenju, Badur izgubio jer povlačio loše poteze s topovima
slika

“Be like a diamond, precious and rare, not like a stone, found everywhere.”
Odgovori