Hip hop kultura

4 elementa

Interaktivna zabava
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57151
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Sherpa »

Imao sam tu sreću kako sam upoznao ovu glazbu, koja je bila veliki dio moje mladosti (i danas ću reći da mi je najdraži žanr), krajem devedesetih kada je domaća scena blistala. Dok su mnogi slušali 2Paca, Drea, Snoop Dogg, moja prava ljubav nalazila se u materinjem jeziku. U glazbi koju su stvarali Tram 11, TBF, Elemental, Bolesna Braća i uz veliku utjecaj Blackout ekipe koja je na stojedinici imala svoj dom. U kasnijim godinama ono što je držalo moju vatru živom je Sinestet ekipa.

Godine su prošle, mnogi moji vršnjaci su prestali to slušati, dio njih prešavši na cajke, no moja ljubav je ostala. Oni koji su ostali uživali su u Eminemu dok sam ja polako krenuo istraživati scenu susjedstva. Edo Maajka je za mnoge bio naš, no za jedna broj njihov. Frenki nikada nije dobio epitet 'našeg', no imao je ovdje jako puno uspjeha. Od njegovih početaka u Disciplinskoj komisiji i uz rad sa FM Jamom. Scena koju sam isto imao priliku dobro upoznati. Nešto kasnije sam se prebacio na scenu Srbije gdje ću uvijek izdvojiti Marčela i Kranga, no nikako neću zaboraviti rad Bad Copya (i njegovih članova), baš kao niti rani rad Beogradskog sindikata.

Na žalost, mnogi su krenuli putem s kojim se ja nisam slagao. Svoj storytelling prebacili su na tulume, zabave, drolje i slične primitivne spike. Prestali su biti glasa naroda sjajnim socijalnim porukama, krenuli su pop(ish) putem, ipak se tamo nalazi novac. Malo tko od stare garde je napravio dobru tranzicju. Nered i Stoka nisu, TBF, Elemental i Marčelo napravili su tranziciju u malo drugačije glazbene stilove koje jako poštujem zbog kvalitete, iako ću uvijek naglasiti kako mi je njihov raniji rad bolji.

Slušao sam u međuvremenu i puno toga stranoga. I dok volim Eminemovu glazbu, moja ljubav nalazi se u podzemlju, primjerice u JMT / AotP kolaboraciji. Onim albumima koji ne skupljaju platinaste naklade, niti imaju milijunske turneje. Imao sam jednu fazu kada sam malo istraživao i francuski rap, premda je nisam razumio, taj jezik je jako pjevan i bilo je pjesama koje sam volio.

Kada govorimo o 4 elementa, nikada se nisam našao u breakdancu niti grafitima. Štoviše, imam skoro pa ravno nuli interesa za tim.

Koristite temu kako bi pričali o svom interesu u ovoj glazbi, a i kako bi približili meni starcu novi pogled na ovo. A ja ću vam pružiti uvid na dosta bogatu domaću kolekciju koja skriva neke dragulje koje mnogi od vas zasigurno nisu čuli.
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12194
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Rio146 »

@Sherpa svaka čast za temu. Ja sam odrastao uz narodnjake, ipak to je bila najpopularnija glazba na ovim prostorima, i kako su moji to slušali, tako sam slušao i ja. Ko što kaže Kontra: "Pijemo uz Šabana, jebiga genetika". Ja sam za rap prvi put čuo negdje 2005. ako se ne varam, tu negdje. Živio sam tad u zgradi, i moj tadašnji najbolji frend, je živio dva kata iznad mene. On mi je pokazao neki CD. Naravno, obični CD, s brdo pjesama. Na tom CD-u, najzastupljeniji su bili, Edo Maajka i Frenkie. Onda sam čuo za Tram11, Stoku, Nereda... Poslije toga sam čuo strani rap. Prvi kojega sam čuo, bio je 2pac. I to pjesmu "Changes", koja mi je i dan danas najbolja rap stvar ikad. Onda sam dobio internet. E tu se već upoznalo dosta stvari, novih izvođača, čak i starih koje do tada nisam znao. Hip Hop danas mi se ni malo ne sviđa, zato dosta slušam rap iz 90'-ih i 00'-ih. Naravno ima i dobrih mladih izvođača, koje jako cijenim, poput Futuristic-a.
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57151
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Sherpa »

Futuristic? Nemam njega nisam čuo.

Upoznaj mene sa stvarima koje ja nisam čuo, a ti smatraš dobrima, ja ću napraviti isto. Ipak sam godinama bio moderator jednog hp hop foruma (bih dijaspora fokusiran).

Evo, recimo baci uho na ovo. Meni je njegov alubm sjajan, mislim da je tada živio u Danskoj.

slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12194
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Rio146 »

Evo ti Futuristic-ov zadnji album.


Posebno obrati pažnju na:
- Alone in the City
- Next level (preporuka da pogledaš sa spotom)
- Do it (obavezno pogledat sa spotom)

I još dvije stvari koje nisu na albumu:
- The Greatest
- No way
Yes Sir!
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12194
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Rio146 »

Nije loša ova pjesma. Baš ulazi u uho ovaj refren :) Nego, voliš li rap battle? Ako da, jel ti draži acapella pre-written ili freestyle s beat-om?
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57151
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Sherpa »

2006. godine na tom spomenutom forumu organizirao sam audio battle rap. Osim što sam ga organizirao bio sam i sudac na njemu. Unaprijed snimljeni tekstvi na predefinirani beat. Dio problema turnira bio je taj što su pojedini sudci (navodno) glasali po tome tko je odradio battle, a ne prema tome koliko je to dobro odrađeno. No usporkos tome, svi su konačni turnir smatrali uspješno odrađenim :).

Uglavnom, mislim da ti to donekle odgovara na pitanje - volim battle rap. Osobno više volim unaprijed napisane pošto želim da me oduševe intelektualnim uvredama. No daleko od toga da ne volim freestyle, samo tko misli da oni ne razmišljaju o tome što će kazati, varaju se.

PS: Sada sam si morao pustiti taj turnir :D
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12194
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Rio146 »

Sherpa je napisao/la:QR_BBPOST Osobno više volim unaprijed napisane
E onda imam nešto za tebe.

https://www.youtube.com/user/RapSkillzChannel/videos

Ako do sada nisi čuo za njih, sada ćeš. Rap Skillz, je rap battle ogranizacija, iz Osijeka. Organiziraju battlove po čitavoj regiji. Ima stvarno dosta kvalitetnih battlova. Evo nekih na koje bi trebao obratit pažnju:

Random vs Spit - Klasik.
Scena vs Stoposto - Osobno moj najdraži battle.
Random vs Arot - Isto odličan battle.
Spit vs Arot - Arot je u ovom battle, bacao više represent, a Spit ga ubio punchevima.
Spit vs VeB - Spit je odradio fantastičan battle.
Karizmatik vs Stoposto - Još jedan odličan battle.
Stoposto vs Stex - Izvrsni su bili obojica.
Random vs Darko Richter - Fenomenalan battle.
Ketma vs Mrle - Oboje su bacili ne sigurno. Oboma je ovo prvi battle, ali najbolji od svih sa Defcona.
Lejdi Lerdi vs Ketma - Ketma je najjači ženski MC. Ubila je Lejdi Lerdi, iako je Lejdi dobro bacila drugu rundu.
Stoposto vs VeB - Super smiješan battle.
VeB vs Bulldovla - VeB je dosta dobro spustio Dovlu na zemlju.
Random vs Tibor - Random je bio bolji, iako je Tibor pružio solidan otpor.
Jurasick & Nasty vs Tzre & Sultan - Evo i najbolji 2v2 battle.
Karizmatik vs Bulldovla - Karizmatik izuo iz cipela Dovlu.
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57151
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Sherpa »

Uzeo sam prvi neki nasumični battle i zgasio sam kada je lik drugom rekao 'pičko'. Krinđam na to. Mislim, ono, toliko si inovativan da nemaš kaj pametnije kazati protivniku nego to? Prezirem takve stvari, ono, jebote reci mu da je Kaligulin senator sposobniji od njega, a ne pičko.

A onda sam poslušao prvi sa liste preporuka. I bilo je odlično. Naravno, imam malo zamjerki, Spit se cijelo vrijeme smijao šalama Randoma i nekada sam imao dojam kao da citira pjesmicu. Moj glas bi ukupno išao Randomu, Spitov drugi verse je bio baš slab.
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12194
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Rio146 »

A ono, još su na početku. Ovo im je tek druga godina. I mogu reći da su svi dosta napredovali, od prvog battle-a, pa do sad. Najviše Karizmatik. Ima još dosta propusta, i kod samih battle-ra, ali i organizacije. Kao netko tko je prvo slušao strane battle rap lige, mislim da su za ovo vrijeme koje su imali, dosta napravili, ali naravno da ima još dosta mjesta za napredak.
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57151
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Sherpa »

Slažem se. No iako volim battle, sama glazba mi je puno draža. Naći dobar album i otkriti nešto novo i drugačije.

Recimo, jednom sam skinuo neki album, Rapublika, iz Bjelovara, koji me je stilom izuo iz cipela. nije njihov rad za svakoga, no meni se enormno svidio, no od tada nisam našao ništa o njiima :/
slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12194
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Rio146 »

Totalno se slažem. I meni su pjesme puno draže od samih battlova. Battle je onako više za zabavu. Nema ništa bolje od pjesama s porukom, i emocijom. Poslušaj Denace - Emma i Outsider - Kada duša progovori.

Mi samo pričamo o rap-u. Od ostalih elemenata, DJ-ing i Brakedance, mi nisu zaokupili pažnju, dok sam se s grafitima dosta bavio u osnovnoj i srednjoj školi. Sad više na žalost nemam vremena ni inspiracije. Inače Rio mi je bio zadnji tag. Otuda i ovaj nick :D
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57151
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Sherpa »

Pjesma iz vremena dok je bend nešto vrijedio, dok su bili jedan od najvećih potencijala scene, danas su potpuno ogavno smeće koji samo juri pare radeći čak i cajke stil. Prodane duše.

slika
Avatar
Rio146
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 12194
Pridružen/a: 28 stu 2016, 12:26
7
Lokacija: Malehiko
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Rio146 »

Nikada mi se nisu sviđali. Imaju samo dvije dobre pjesme, "Brige ugasim pjesmom" i "Super par".

EDIT: @Sherpa jesi poslušao ovo od Futuristic-a?
Yes Sir!
slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57151
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Sherpa »

Nisam, zbilja nisam imao volje slušati nešto novo. jednostavno faza u kojoj mi odgovaraju poznate stvari i nije mi do nekog prevelikog istraživanja novih stvari. Al budem, ne brini ;)
slika
Avatar
Robi
Rank 7
Rank 7
Postovi: 604
Pridružen/a: 17 vel 2017, 21:49
7
Lokacija: On the way home
Status: Offline

Hip hop kultura

Post Postao/la Robi »

Ja sam isto počeo s narodnjacima, jer sam slušo u autu kad bi se vozio, na radiu doma, jednostavno sam bio okružen gdje god da odem. I onda sam se 2007. godine počeo družit s jednim vršnjakom koji je slušo hip-hop, tad smo bili mali, 4-5 razred al on je znao dosta toga jer ima 2 starija brata, a jedan je bio lud za tom vrstom muzike. I pusti on meni jednu pjesmu, drugu, treću i tak, tad još nisam znao engleski, tek sam ga počeo učit, al mi se svidjelo od prve, i reko ja njemu, donest ću ti jednom mobitel(legendarni Sony Ericsson w200i :D ) pa mi prebaci nekolko pjesama, i onda je prebacio oko 25 pjesmi od Eminema, malo Drea, malo Snoop Dogga, malo 50 Centa, malo 2Paca, i još par non-hip hop pjesama. I tak sam slušo to doma kad bi neš radio, il se igro il da mi jednostavno prođe brže vrijeme jer tad nisam imao kompa još. I onda sam dobio i komp pa sam stalno na ytbu slušo te pjesme i s vremenom otkrio još pjesama, i tako je to trajalo do kraja 2011. i tad sam se ohladio od muzike, tad sam presto slušat to, počeo slušat šta je bilo in i tak. U srednjoj sam slušo sve manje jer sam valjda sve vrijeme proveo u školi, na putu do škole ili igrajući PES 13, igro sam ga do kraja 2015. to sve govori.
Al to je već off, pa da se vratim: sjetio sam se ponekad starih hip-hop pjesama, al više su mi u glavi bile one novije, Counting stars, i sigurno sve ostale koje imaju sad već milijardu pregleda(jer sam imo jako malo vremena da slušam sve), Skrillexove neke, pa od Imagine Dragonsa, pa Skillet, three days grace,avicii itd. itd. jer sam slušo sve.
Sve u svemu i dalje mi je najdraže poslušat Snoopa, 50a, Eminema i Drea, a nedavno sam skino GTA SA i ne skidam se sa Los Santos radia :)

Od domaćih Shorty iako ga nisam čuo godinama, Connect par pjesama, TBF isto i to je sve šta se mogu sjetit trenutno.
Odgovori