#ostanidoma

Anketa za zajedničko gledanje wrestling showova

Knjiga

“So many books, so little time.” Frank Zappa

Interaktivna zabava
Mary
Globalni moderator
Globalni moderator
Status: Offline

Knjiga

PostPostao/la Mary » 02 ožu 2020, 20:27

Metoda disanja ima jako dosadan uvod, nekako mi je on pokvario dojam.

Mary
Globalni moderator
Globalni moderator

Knjiga

PostPostao/la Mary » 07 ožu 2020, 19:32

Zna netko kako mogu doci do ove knjige?
https://www.goodreads.com/book/show/14759066-rat-u-ivo

Sherpa
Administrator
Administrator
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:

Knjiga

PostPostao/la Sherpa » 07 ožu 2020, 22:35

Digitalno ili fizički?
slika

Mary
Globalni moderator
Globalni moderator

Knjiga

PostPostao/la Mary » 07 ožu 2020, 23:16

Svejedno, ne biram tu puno. :D

Mary
Globalni moderator
Globalni moderator

Knjiga

PostPostao/la Mary » 10 ožu 2020, 20:02

Djeca slijepoga kovača, Miro Morović
Knjiga koja me zainteresirala od prvog "susreta" i niti najmanje me nije razocarala. Drzala je moju pozornost cijelo vrijeme i uzivala sam u njoj, probudila je uspomene na stare Europske kriminalisticke filmove, vec sam pred ocima imala Jean-Louis Trintignanta kao Andrewa i Jean Gabina kao D'Angella. Vrlo napeta i zanimljiva prica, puna preokreta s odlicnim Showdownom.

Hvala @
Sherpa
sto nisam ostala bez svog potpisanog primjerka iako nisam mogla doci na Interliber. :)

Velika preporuka. 5/5

HBK
Rank 10
Rank 10

Knjiga

PostPostao/la HBK » 17 ožu 2020, 15:39

Žože Saramago - Udvojeni čovek

Razlog zašto sam rešio da se bacim na ovu knjigu, jeste film snimljen po njoj a koji me je skroz oduševio. No nisam ni slutio da je knjiga toliko luđa od filma!

Roman prati sredovečnog profesora istorije u srednjoj školi pod neobičnim imenom Tertulijano Masimo Alfonso (ovog svog prvog imena se jako stidi) on je čovek koji živi krajnje dosadnim i apatičnim životom. Žena ga odavno ostavila. Sa sadašnjom devojkom je u vrlo nategnutim odnosima. Sa majkom se retko viđa. Ukratko život potpuno nevredan življenja. Ali život će mu se totalno obrnuti naopačke kad na predlog kolege pogleda jedan loš film B produkcije i u njemu zapazi sporednog glumca koji, ne da mu je sličan, nego je fizički potpuno identičan njemu od glave do pete.godine Zaprepašćen ovim saznanjem, Tertulijano kreće u potragu zato svojim dvojnikom u želji da sazna ko je od njih dvojice original, a ko kopija. A kad se njih dvojica napokon sretnu, e tu kreće ludnica.

Moram priznati da mi se sam stil pisanja uopšte nije svideo. Celu knjigu čine dugačke rečenice bez prestanka, te čak i kad se vodi dijalog između dve osobe, deluje kao da je u pitanju monolog jedne, što mi je jako smetalo da se uživim u roman. Ali uprkos tome zaista sam oduševljen psihološkim prikazom glavnog junaka. Posebno genijalni su mi momenti kad razum upada Tertulijanu i on vodi polemiku oko moralnih pitanja sa njim kao što bi sa nekim čovekom i tu je baš maestralno opisana njegova psiha. Međutim ono što me je najviše Zaprepastilo jeste sam kraj. U filmu je kraj bio dvosmislen, ali opet takav da možeš povezati kocke. U knjizi je takav kraj da mi je potpuno spržio mozak. Ako je neko čitao nek mi objasni kraj jer meni ništa nije jasno, a od sinoć razmišljam. Sećam se da mi je slično bilo kada sam završio knjigu Dvojnik Dostojevskog. Sve vreme mi je u glavi samo bilo wtf!!!

Maki
Rank 11
Rank 11
Status: Online

Knjiga

PostPostao/la Maki » 18 ožu 2020, 19:18

Nema fakulteta, zatvoren u NS, a ne mogu do Lagune otići pa se vraćamo čitanju knjiga preko interneta.

slika

Maki
Rank 11
Rank 11

Knjiga

PostPostao/la Maki » 20 ožu 2020, 13:29

Maki je napisao/la:Source of the post Nema fakulteta, zatvoren u NS, a ne mogu do Lagune otići pa se vraćamo čitanju knjiga preko interneta.

slika

7/10

slika

Maki
Rank 11
Rank 11

Knjiga

PostPostao/la Maki » 20 ožu 2020, 16:48

Rivju:

slika

Inače ne recenziram knjige ovdje, ali ovu moram. Jednostavno je preveliki mindfuck za mene, a i užasno je zabavna. I kratka je dosta. Ići ću po poglavljima:

I - hello hrišćanstvo. Da vidimo, Bog koji stvara kroz svoj Logos koji je zapravo Sin Božiji, čovjek koji je stvoren u Božjem liku i koji dobija zapovjest da se množi i puni Zemlju, besmrtnost za vjernike i poštene, vatreni pakao sa demonima za grešne. Sve se uklapa.

II - paradoks mislećeg Boga me podsjeća na paradoks Boga sa kamenom. Isto tako, cijeli dijalog Asklepija i Hermesa je najjača stvar ikad. Ovdje imamo jake henoteističke uticaje jer je baš ističe taj jedan, najveći Bog. Brutalan shot na transgendere na kraju.

III - repeat I.

IV - opet imamo nešto što se jako vezuje za hrišćanstvo: ideju o propadnosti tijela i o pogreškama onih koji se odvajaju od Boga i fokusiraju samo na tijelo. Vraćamo se opet na podjelu između zaslužnih i nezaslužnih.

V - rollercoaster. Krećemo sa pričom o prirodi Boga (ovdje je jako manifestovana monoteistička tendencija), pa onda imamo dokazivanje postojanja Boga, spuštamo se opet do prirode Boga i na kraju završavamo sa himnom Bogu.

VI - ponovo imamo priču o nesavršenom čovjeku koji nikad ne može biti potpuno dobar jer je ograničen grijesima i tijelom.

VII - jer je čovjek radi Boga stvoren

VIII - hello zakon o održanju materije. Nisam te očekivao ovdje.

IX - slična stvar kao i ranije: Bog koji stvara kroz Sina, samo što ovdje Sin nije Logos, već Kosmos. Interesantno je što se ovdje pravi razlika između Boga i Kosmosa. Suštine su im različite što se razlikuje od hrišćanstva gdje su Otac i Sin savršeno jedno.

X - najduži dio do sada. Interesantno jer vidimo da imamo neku vrstu Sv. Trojstva, ali ovdje su to Bog, Otac i Dobro ali su Jedno. Kosmos, Sin Božiji, se jasno stavlja u poziciju inferiornosti ka Bogu i to se više puta naglašava. Kosmos je čak bliži čovjeku nego Bogu. Pojavljuje se i reinkarnacija kao i opis kako se grešne duše muče nakon smrti. I generalno je veliki dio ovog dijela posvećen zagrobnom životu. Na kraju je po meni najbolji dio svega do sada: čovjek > bogovi. Naravno, pod bogovi se misle bića koja su ispod Boga, pandan anđelima. Ovdje se čovjek stavlja iznad njih.

XI - ovdje nakon dugo vremena Hermes nije učitelj, nego učenik. Isto tako ovdje se baš vidi da ovo nije pisala ista osoba. Uvodi se novi hijerarhijski red: Bog - Eon - Kosmos - Vrijeme - Stvaranje. Jako, ali jako se ističe da je Bog Jedno i imamo i neke kontradikcije. Na početku se jasno govori da ništa ne može biti kao Bog, a na kraju imamo da čovjek mora postati kao Bog da bi spoznao Boga.

XII - holy shit. Dakle, prvi dio je posvećen Razumu koji je zapravo neka vrsta Sv. Duha. Razum ulazi u ljudske duše i vodi ih na pravi put. Isto tako, postavlja se veoma interesantno pitanje: ako je ljudima suđeno da griješe, zašto da ih se kažnjava ako je to neizbježno? No, mind blown je bio na kraju. Ponovo imamo zakon održanja materije, ali imamo i rotaciju Zemlje. Bukvalno se kaže da se Zemlja okreće velikom brzinom, ali da izgleda stabilno.

XIII - vrhunac svega. Dakle, kroz cijelu knjigu imamo Hermesa kako uči svog sina tajnama. I sad je konačno došao vrhunac. Hermes otkriva sinu kako da se čovjek ponovo rodi, kako da porazi 12 mučitelja sa 10 Božjih Moći i kako da vidi sve. Na kraju završavamo i sa himnom Bogu. Prikladno.

XIV - ovdje imamo ono: ko je stvorio Boga ako je Bog stvorio sve?

XV(I) - iz nekog razloga ovo kreće sa pljuvanjem Grka. Ovdje imamo tu ideju demijurga no ono što je značajno jeste da se on poistovjećuje sa Suncem. Dakle imamo heliocentristički pristup. Takođe imamo to kako se duša približava Bogu.

XVI(I) - Asklepije sada preuzima ulogu glavnog lika umjesto Hermesa. Zapravo kratko ali veoma interesantno.

XVII(I) - ovdje se uspostavlja božansko pravo kraljeva jer se govori da se kraljevi trebaju slaviti kao što se slavi i Bog jer su kraljevi podanici njegova djeca, a svi smo mi djeca od Boga. Na početku se ipak postavlja jedno interesantno pitanje: zašto, kada nekom muzičaru pokvari instrument, mi krivimo njega za taj fail a ne instrument?

Zadnjih par poglavlja sam stavljao brojeve u zagrade jer ima još jedan dio: Savršena Besjeda koji valjda treba ići negdje između ovih gore dijelova, ali pošto sumira sve ovo prije, na linku na kojem sam ja čitao je bila tek na kraju.

Ocjena: Cthulhu fhtagn

Maki
Rank 11
Rank 11

Knjiga

PostPostao/la Maki » 21 ožu 2020, 08:10

slika

Melloo
Rank 12
Rank 12

Knjiga

PostPostao/la Melloo » 21 ožu 2020, 11:23

Zavrsio clash of the kings
Vrijeme za oluju maceva

slika

Maki
Rank 11
Rank 11

Knjiga

PostPostao/la Maki » 21 ožu 2020, 11:27

Melloo je napisao/la:Source of the post Zavrsio clash of the kings
Vrijeme za oluju maceva

slika

Najbolja knjiga u cijelom seriju definitivno.

HBK
Rank 10
Rank 10

Knjiga

PostPostao/la HBK » 21 ožu 2020, 16:16

Maki je napisao/la:Source of the post
Vrijeme za oluju maceva

slika

Meni je ipak Sudar kraljeva za nijansu bolja, iako je i ova sjajna.

Maki
Rank 11
Rank 11

Knjiga

PostPostao/la Maki » 21 ožu 2020, 16:21

HBK je napisao/la:Source of the post
Vrijeme za oluju maceva

slika

ACoK vuče dole to što je Daenerysin plotline prilično meh.

HBK
Rank 10
Rank 10

Knjiga

PostPostao/la HBK » 21 ožu 2020, 16:35

HBK je napisao/la:Source of the post
Vrijeme za oluju maceva

slika

ACoK vuče dole to što je Daenerysin plotline prilično meh.

Da, Denerisina priča je tu najslabija (sem dela sa proročanstvom koji je vrh) ali ovako psihološki mi je najbolja knjiga u serijalu.

Natrag na “Knjige / Video igre / Glazba”

Trenutno korisnika/ca: ante i 1 gost.