Knjiga

“So many books, so little time.” Frank Zappa

Interaktivna zabava
Avatar
HBK
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2883
Pridružen/a: 23 pro 2016, 21:29
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la HBK »

Tolkin- Silmarilion


Mnogi misle da je ovo delo nastalo zbog popularnosti Gospodara prstenova, ali to je sasvim pogrešno misljenje. Silmarilion je mnogo ranije delo ciji se raniji nacrti mogu videti već u Tolkinovim sveskama iz 1917. To je delo koje je Tolkin pisao, stvarao i prepravljao ceo svoj život sve do njegove smrti. Prvi put je objavljen cetiri godine nakon njegove smrti zahvaljujući njegovom sinu koji ga je doradio i doveo ga do oblika za objavljivanje. Ali treba napomenuti da nije ništa izmenio te je ovaj Silmarilion kakav znamo, onaj koji je Tolkin u potpunosti zamislio.
Treba odmah istaci da ovo delo nije zamišljen kao roman, te nema mnogo dijaloga niti unutrašnjih monologa, već je veličanstvena istorijska literatura jednog izmisljenog magicnog sveta. Knjiga je podeljena u tri dela. Prvi najopsirniji koji nosi naziv knjige pocinje stvaranjem kroz muziku Valara (bogova na vilovnjackom) o Valaru Melkoru kasnije prozvan Morgot koji poput palog anđela se pobunio protiv ostalih Valara u zelji da sam vlada srednjom zemljom. O prvorođenoj deci Iluvatarovoj (vrhovni Bog) vilenjaka (kojima se kasnije pridružuju drugorođeni ljudi) o njihovom suživotu sa Valarima, ali i pobuni protiv njih kad Melkor otme Silmarile, mocne vilovnjacke dragulje u kojima je utkana svetlost svetih drveća, njihovom izgnanstvu i ratu protiv Melkora za povratak Silmarila. Ovaj prvi deo knjige ima toliko puno likova da mislim kad bih krenuo da pisem o svima njima, da bi ovo bila deseto kilometarska recenzija. Ipak moram odvojiti dve po meni najupečatljivije price u okviru Silmariliona. Prva je tragična i predivna ljubavna priča ratnika Berena i vilovnjacke princeze Lutijene. Priča koja po svojoj snazi i veličini može se svrstati sa Romeo i Julijom. Druga priča koja mi je ostavila najjači utisak je tragicna priča o Turinu Turambaru i njegovom prokletstvu. Po ove dve priče mogu se snimiti zasebni filmovi.
Druga dva, malo kraća, dela dela u okviru ove knjige nemaju direktne veze sa Silmarilionom, ali ima veze sa istorijom ovog Tolkinovskog sveta. Prva bi se mogla okaraterisati kao alegorija na prvi greh. Kao što su Adam i Eva prkosili Bogu u zelji za znanjem, tako i ovde ljudi iz kraljevstva Numenor žude za besmrtnim zivotom i krecu u rat protiv stvaralaca što će dovesti do njihovog propasta. Zaključni deo je povezan sa Gospodarom prstenova i govori o Sauronovom pohodu na srednju zemlju i njegovoj propasti.
Ova knjiga je kao što ste verovatno dosad primetili, prepuna metafora na ljudsku istoriju i Bibliju, ali je i sama po sebi Biblija. Biblija Tolkinovog stvaralaštva, Biblija srednje zemlje, ali i Biblija epske fantastike. Jer niko nije u ovom zanru napisao jedno ovakvo epsko remek- delo koji može stati rame uz rame sa Homerovom Ilijadom i Tolstojevim Rat i mirom, kao Tolkin sa Silmarilionom.

10/10
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

I sve to ga ne čini dobrim.

Dok je priča o turinu u hurinovoj djeci, što je bilo uzalodno trošenje papira, a kamo li da se o tome snima film.

Tolkienovo najbolje djelo je hobit.

No to je moje mišljenje
slika
Avatar
Eumaus The Swineherd
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 23268
Pridružen/a: 22 sij 2018, 18:02
6
Lokacija: Split
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Eumaus The Swineherd »

Meni se ne sviđa samo u aspektima u kojima se nije ni Tolkienu.
slika
Avatar
HBK
Rank 10
Rank 10
Postovi: 2883
Pridružen/a: 23 pro 2016, 21:29
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la HBK »

Eumaus The Swineherd je napisao/la:QR_BBPOST Meni se ne sviđa samo u aspektima u kojima se nije ni Tolkienu.
Koji aspekti?
Avatar
Eumaus The Swineherd
ProHrvanje Urednik
ProHrvanje Urednik
Postovi: 23268
Pridružen/a: 22 sij 2018, 18:02
6
Lokacija: Split
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Eumaus The Swineherd »

HBK je napisao/la:QR_BBPOST
Eumaus The Swineherd je napisao/la:QR_BBPOST Meni se ne sviđa samo u aspektima u kojima se nije ni Tolkienu.
Koji aspekti?
Sićam se da mu je najviše smetalo šta ne može objasnit in universe kako su svi orkovi zli ako ništa (pa tako ni njihove duše) ne mogu bit stvorene zle, to mu je jedan od glavnih razloga zašto nije izda nikad Silmarilion.
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

slika
Vec znam sto ce se ove godine masovno citati na plazama. :D
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8772
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Wulf7X »

Kako beše ono da se knjige čitaju na telefonu odnosno onim reader aplikacijama, koji je to format? :D
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Baš reading app ili kindle, pošto je format drugačiji

Ja koristim kindle app na mobu, trebap onda .mobi format

I program calibre s kojim lako prebacuješ iz formata u format.
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

Mozes manje vise sve formate citati, ovisi koji ce ti se najvise svidjeti jer ne izgledaju svi jednako dobro na svakom uredjaju, npr. PDF na Kindleu bez formatiranja grozno izgleda.
Avatar
Melloo
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9181
Pridružen/a: 14 ožu 2017, 20:59
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Melloo »

Wulf7X je napisao/la:Kako beše ono da se knjige čitaju na telefonu odnosno onim reader aplikacijama, koji je to format? :D
Ja koristim fb reader i odlicno me sluzi
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8772
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Wulf7X »

auh..konfuzija hahah. Pa na androidu skinuo sam neku reader aplikaciju i knjigu u pdf, međutim pdf je malo bezveze samo skroluješ i malo nezgodno za praćenje dokle si stigao, sećam se ranije sam viđao preko aplikacije mogu da listam strane ali to mora biti specijalni format.

Btw @Sherpa zar kindle nije uređaj hahah, ili postoji app za android koja ima istu funkcionalnost? :?
Avatar
Melloo
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9181
Pridružen/a: 14 ožu 2017, 20:59
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Melloo »

@Wulf7X ja to radim vec godinama.
Skini fb reader i posalcu ti ja link odakle skidas sve knige koje hoces u tom formatu epub.I otvoris i citas ko gospodin.PDF je bezveze.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Imaš baš kindle aplikaciju za droid. Moraš napraviti korisnički račun na Amazonu za nju. Možeš onda i kupovat preko toga (često ima zanimljivih besplatnih stvari).

Samo omogućiš očitavanje s memorije i moš koristit piratkse. Samo mobilna aplikacija traži .mobi format (calibre ba kompu za to - turbo lagan i koristan program)
slika
Wulf7X
Rank 12
Rank 12
Postovi: 8772
Pridružen/a: 26 stu 2016, 22:09
7
Lokacija: Niš/Srbija
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Wulf7X »

e super probaću sve opcije hah :D
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57157
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Kindle app ti je super, ja volim time tracking - koliko vremenski do kraja poglavlja / knjige. Super navečer pred spavanje.
slika
Odgovori