Knjiga

“So many books, so little time.” Frank Zappa

Interaktivna zabava
Odgovori
Avatar
~MandyRose~
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10428
Pridružen/a: 25 stu 2016, 15:27
7
Lokacija: Zagreb
O meni: (za sada jedini) Centralni Europljanin na forumu i veliki obožavatelj ženskog hrvanja

https://www.last.fm/user/iAvrilFan1

.
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la ~MandyRose~ »

R.I.P. :(
Karmen Petrović | Jade Cargill | Wendy Choo | Tiffany Stratton
CHELSEA GREEN
Naomi | Bianca Belair | Piper Niven | Nikkita Lyons

slika

Austin Theory|LA Knight|CM Punk|Hook|Logan Paul
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

Zavrsih konacno Kingova Godisnja Doba, zanimljiva zbirka, meni licno mnogo vise odgovaraju njegove kratke price, sazeto i to the point bez previse okolisanja karakteristicnog za Kinga, tek sada vidim koliko neadekvatan odabir opusa nekog pisca u vama moze stvoriti pogresno misljenje o njemu, prvo sam procitao Mracnu Kulu i sada ovo i mogu reci da su te knjige malo popravile njegov status kao pisca u mojoj glavi. Cak po tri price iz knjige snimljeni su filmovi, prva prica inspirisala je valjda jedan od najboljih filmova koje sam ikada pogledao a to je The Shawshank Redemption, volio bih da sam imao prilike prvenstveno procitati literarni predlozak pa zatim pogledati film, mislim da bi tada prica na mene ostavila jaci utisak jer sam u ovom slucaju znao kojim putem tece radnja i kako ce se zavrsiti a i za divno cudo prica je veoma vjerodostojno prenesena sa knjige na platno sto je potpuno netipicno za holivud, jos jedna stvar koja se javlja generalno kada pogledam film prije nego procitam pricu/knjigu koja ga je inspirisala jeste da tokom citanja ima vrlo malo mjesta za sopstvenu interpretaciju dogadjaja i likova, jer cim procitam opis nekog lika ili radnje odmah mi se u glavi iscrtavaju prizori iz filma.
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

@SenkaKojaLuta
Meni je Salem's Lot popravio misljenje o Kingu. Ali je inace dosadan, razlika je samo sto je nekad manje dosadan a nekad vise. :mrgreen:
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57832
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Al mnogi su pisci dosadni pošto moraju pisati što više riječi, pošto su po tome plaćeni

Užasan model
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

@Sherpa, on je posebno naporan. Sto puta pise o istom, dok sam citala Shining sam gotovo polidila. Ali kroz to daje uvid u psih. stanje likova, sto je super.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57832
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Zato ti ja jako volim Vorkosigan sagu, prekrasno mi je vidjeti kako je u jednom serijalu bila evolucija knjiga, od akcijskih, do političkih, preko misterija pa sve do ljubavnih.

To je problem što je piscu jako teško napraviti tranziciju stila, a ako je stalno u istom žanru onda se krene ponavljati, čitatelji krenu uviđati šablone
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

Agatha Christie - Five Little Pigs
Hercule pokusava rasvijetljiti slucaj star 16 godina; Slikar je otrovan, u kuci je bilo pet osoba koji su svi imali motiv da ga ubiju, osumnjicena je supruga koja je vecer prije saznala da joj je suprug dovukao ljubavnicu u kucu pod izgovorom da je njegov novi Model.
Nije losa prica, likovi su dosta cudni i nisam ih mogla shvatiti tj. njihove postupke ali ne smeta. Bilo je zabavno.
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

Wishful Drinking, Carrie Fisher

slika

Iako ne volim biografije poznatih, nisam procitala ni biografiju najdrazeg glumca, Marlona Branda, jer osoba mora biti jos nesto osim poznata i dobra u svom zanimanju, da bi njena biografija bila zanimljiva. Ova mi se automatski ucinila zanimljivom, i bila je.
Iako se radi o kratkoj knjizi rekla je u njoj vise o sebi nego netko na 500 str., zabavna (humor joj je bio prekrasan), zanimljiva i na neki tragican nacin jako tuzna. Svim fanovima Star Warsa velika preporuka.
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

Citam neku knjigu o Cortezu, nasao sam je zabacenu i prekrivenu prasinom u biblioteci, vrlo je interesantna i ilustrovana autenticnim crtezima tog vremena. Cortez je zanimljiva licnost do sada sam ga smatrao pohlepnim siledzijom ali cini se da je bio mnogo vise od toga, knjiga crpi inormacije iz vise razlictih izvora i svaki na svoj nacin baca svjetlo na Cortezovu biografiju i predpostavljam da u svakom ima po malo istine. Sto se same knjige tice to je neko predratno izdanje iz mozda 50ih ili 60ih godina tako da i sam tekst sadrzi pravopis i neke rijeci koje danas nisu zastupljene u nasem jeziku generalno tako da mi je to s obzirom da citam istorisjku knjigu umnogome doprinjelo atmosferi.
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

Trenutno, kad uhvatim vremena, citam Phantoms, Dean Koontz.
Svake godine u zimi procitam jedan "Snijezni horror", valjda cu ga stici procitati do Proljeca. :mrgreen:
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

slika

Klub za vešanje - Toni Parsons

Treca knjiga iz serijal o detektivu Maksu Vulfu a ovo je moj prvi susret sa njim. Prica je zanimljivo postavljena, nepoznata grupa individualaca koja sebe naziva "Klub za vjesanje" otima ljude koji su na ovaj ili onaj nacin ucinilo neko zlo i uspjeli su izbjeci ruci pravde te ih vjesaju prenoseci snimak tog njihovog cina "izvrsenja" pravde uzivo preko interneta. Njihove zrtve su najvece ljudsko djubre, silovatelj maloljetnica, nesavjesni vozac i propali narkoman, Maks i njegov odjel su angazovani na rasvjetljavanju slucaja te po svaku cijenu moraju sprijeciti grupu i tako poslati poruku da niko ne smije uzimati pravdu u svoje ruke. Konstantno tokom citave price pisac kroz lik Maksa preispituje citaoca i namece mu moralne dileme, ko je tu zapravo negativac? I to mi je upravo i bio najupecatljivi dio, jer knjiga zapravo nema onog klasicnog stereotipicnog negativca vec to zavisi od perspektive citaoca. Pisac Parsons je ujedno bio i novinar sto se i dalo vidjeti iz prilozenog, dopada mi se to kada se u romanu uvijeno u dramu i intrigu nalazi dosta validnih istorijskih cinjenica i podataka, tako je ovdje Parsons davao detaljne opise Londonskog podzemlja, hiljadu drugih gradova ispod jednog grada kako to sam pisac kaze. Sledeci put cu uzeti i prva dva dijela sage o Maksu Vulfu pa da vidimo kako je sve to teklo od pocetka. Ukoliko volite dobar krimic prozet dramom, romansom i istorijom, svakako preporuka.
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57832
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Link na recenziju druge knjige Pjesme leda i vatre

slika
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 57832
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Knjiga

Post Postao/la Sherpa »

Grof Monte Kristo i ja se družimo ovog vikenda. Imam knjigu (od cca 400 strana) po danu

Trebao sam ranije početi, al za sada je super.
slika
Avatar
Mary
Rank 11
Rank 11
Postovi: 4830
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la Mary »

Phantoms, Dean Koontz
slika
Nakon sto je docekala mladju sestru na kolodvoru, Doktoricu Jenny pri povratku doma ocekuje strasno iznenadjenje: Svi stanovnici Snowfielda su ili nestali ili mrtvi...
Iako pocinje obecavajuce, postaje sve dosadnije i na kraju sam jedva cekala da ju zavrsim. Bilo je ovo gubljenje vremena. 2/5
Avatar
SenkaKojaLuta
Rank 6
Rank 6
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 stu 2016, 12:11
7
Lokacija: Wrong Side of Heaven
Status: Offline

Knjiga

Post Postao/la SenkaKojaLuta »

Procitah u proslih par dana Stokerovu Drakulu ovaj put domace prevedeno izdanje. Knjiga se s' pravom naziva klasikom horror literature, Stoker je na pravi nacin ekspolatisao ovdasnji (pod tim mislim na Balkan) folklorni horror, predanja i sujeverja te u sve to dodao sopstvenu dozu egzoticnosti i mistike.
Odgovori